Aurora polare

Aurora polare

Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë dritat veriore dhe ju keni dashur të shihni këtë fenomen të mrekullueshëm të natyrës. Këto janë drita të ndritshme në qiellin normalisht të gjelbër. Ato që ndodhin në zonat polare quhen aurora polare. Tjetra do të shpjegojmë në detaje gjithçka për të cilën duhet të dini aurora polare dhe karakteristikat e tyre.

Nëse dëshironi të udhëtoni në të gjithë globin për të shkuar në pole dhe për të parë aurora të bukura polare, thjesht vazhdoni të lexoni këtë artikull.

Karakteristikat e aurorës polare

aurora e vendosur në det

Kur auroret polare shihen nga poli i veriut quhen dritat veriore dhe kur ato shihen nga hemisfera jugore aurora jugore. Karakteristikat e të dyjave janë të njëjta pasi ato vijnë në të njëjtën mënyrë. Sidoqoftë, gjatë gjithë historisë, dritat veriore kanë qenë gjithmonë më të rëndësishme.

Këto fenomene natyrore ofrojnë një pamje të rekomanduar për tu parë një herë në jetën tuaj. E vetmja pengesë është se parashikimi i tij është shumë i ndërlikuar dhe udhëtimi për në zonat ku zhvillohet shumë i shtrenjtë. Imagjinoni që të paguani një shumë të mirë parash për një udhëtim për të parë Dritat e Veriut nga Groenlanda dhe rezulton se ditët kalojnë dhe ata nuk kanë vend. Ju duhet të largoheni me duar bosh dhe të pendoheni që nuk jeni në gjendje t'i shihni.

Më normale nga këto aurora është se ngjyra jeshile është më e bollshme. Mund të vërehen edhe tone të verdha, blu, portokalli, vjollcë dhe madje edhe të kuqe. Këto ngjyra shfaqen si pika të vogla drite në të cilat mund të formojnë harqe të vegjël që gjarpërojnë në qiell. Ngjyra mbizotëruese është gjithmonë jeshile.

Vendet ku ato mund të shihen më shpesh është në Alaskë, Grenlandë dhe Kanada (Shiko Dritat veriore në Norvegji) Sidoqoftë, ato mund të shihen nga shumë vende të tjera në Tokë, edhe pse më rrallë. Ka pasur madje raste në të cilat shikimi i tij është raportuar në zona afër ekuatorit.

Pse formohet aurora polare?

aurora në polin verior

Ajo që shumë shkencëtarë kanë kërkuar gjatë viteve është se si dhe pse formohet aurora polare. Isshtë rezultat i ndërveprimeve midis Diellit dhe Tokës. Atmosfera e Diellit lëshon një seri gazesh në një gjendje plazma që përmbajnë grimca të ngarkuara elektrikisht. Këto grimca lëvizin nëpër hapësirë ​​derisa të arrijnë në Tokë për shkak të gravitetit dhe fushës magnetike të Tokës.

Kur arrin një lartësi në atmosferë, ato mund të shihen nga qielli. Mënyra në të cilën Dielli i dërgon këto grimca në të gjithë hapësirën dhe, në veçanti, në Tokë është përmes erës diellore. Era diellore mund të shkaktojë dëmtime serioze në sistemet e komunikimit të planetit tonë dhe të krijojë një aksident në të gjithë botën. Imagjinoni të jeni ndërprerë për një kohë të gjatë pa asnjë lloj energjie elektrike.

Grimcat me ngarkesa elektrike përplasen me grimcat e gazit në magnetosferën e Tokës. Ne kujtojmë se planeti ynë ka një fushë magnetike që shmang pjesën më të madhe të rrezatimit elektromagnetik në hapësirën e jashtme. Kjo magnetosferë formohet nga forcat e gjeneruara nga fusha magnetike.

Arsyeja që aurora formohet më shpesh në pole dhe jo në ekuator është sepse fusha magnetike është më e fortë në pole sesa në ekuator. Për këtë arsye, grimcat e ngarkuara elektrikisht nga era diellore lëvizin përgjatë këtyre vijave që formojnë magnetosferën. Kur grimcat e erës diellore përplasen me gazrat e magnetosferës, prodhohen drita që mund të shihen vetëm me pjerrësi të ndryshme të rrezeve diellore.

Si prodhohet

aurora borealis në qiell

Përplasja e prodhuar nga elektronet me gazrat e magnetosferës është ajo që i bën protonet më të lira dhe më të dukshme dhe këto aurora fillojnë. Ato janë përgjithësisht aurora të zbehta, por ndërsa lëvizin nëpër magnetosferë, ato drejtohen në rajonet polare ku atomet e oksigjenit dhe azotit i bëjnë ato të duken më të ndritshme. Atomet dhe molekulat që marrin energjinë e elektroneve që vijnë nga era diellore arrijnë një nivel të lartë të energjisë që ato lëshojnë në formën e dritës.

Aurora polare zakonisht ndodhet midis 80 dhe 500 km e lartë. Normalshtë normale që sa më të larta të krijohen aurora, aq më pak mund të shihet dhe me më pak detaje. Lartësia maksimale në të cilën është regjistruar një aurora polare është 640 kilometra.

Sa i përket ngjyrës, kjo varet shumë nga grimcat e gazit me të cilat përplasen elektronet. Atomet e oksigjenit me të cilat përplasen janë ato që lëshojnë një dritë jeshile. Kur përplasen me atome azoti, ajo shfaqet me një ngjyrë midis blusë dhe vjollcës. Nëse përplaset me atome oksigjeni por në një lartësi prej 241 deri 321 km do të jetë e kuqe. Kjo është arsyeja pse ato mund të kenë ngjyra të ndryshme, por ato zakonisht janë të gjelbërta.

Dinamika e aurorës polare

Përkundër besimit popullor, ato nuk janë fenomene që lidhen me natën dhe errësirën. Përkundrazi, ato mund të ndodhin në çdo kohë të ditës. Problemi është se me rrezet e diellit ato nuk mund të shihen mirë dhe spektakli i natyrës nuk vlerësohet. Ndotja e dritës është gjithashtu një faktor tjetër për t'u marrë parasysh.

Në shikim të parë, duket se aurora polare mbetet statike pa lëvizur. Sidoqoftë, kur të arrijë mesnata, harqet që ata formojnë fillojnë të lëkunden derisa të marrin formën e një reje dhe të zhduken ndërsa dielli lind.

Nëse doni t'i shihni, kohët dhe vendet më të mira për të vëzhguar aurora polare janë natën dhe në rajonet polare. Më shumë se gjysma e netëve të vitit mund të shijojnë aurora polare Pra, nëse po mendoni të shkoni t’i shihni, zbuloni se ku është vendi dhe koha më e mirë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth aurorës polare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.