aureolë e hënës

aureolë e hënës në qiell

Herë pas here, ne shohim një fenomen të quajtur halo rreth hënës ose diellit, i cili zakonisht tregon një disk të ylbertë rreth perimetrit të jashtëm të çdo ylli. Në përgjithësi, fenomeni është i zakonshëm në rajonet më të ftohta të botës, si Antarktida, Grenlanda, Alaska dhe Siberia, por mund të shihet edhe në vende të tjera me kushte ideale klimatike. Të aureolë e hënës Mund të vijë për të treguar situata të caktuara.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për aureolën hënore, karakteristikat, origjinën dhe kuptimin e saj.

Çfarë është halo hënore

aureolë e hënës

Në kushte të moderuara atmosferike ku Ky fenomen mund të vërehet në rajonet e buta, mund të prodhohen re të lehta të kristalizuara nga të ftohtit, të quajtura re cirruse. Ky fenomen atmosferik ndodh kur grimcat e vogla të akullit pezullohen në ajër direkt në troposferë, dhe këto grimca thyhen kur marrin rrezet e diellit, duke krijuar një spektër rreth hënës ose diellit.

Një nga cilësitë e formimit të unazës që mund të veçojmë është se ai është i ylbertë, duke krijuar një efekt sikur të kishte "dritën" e tij, të përbërë nga e kuqja (brenda unazës) dhe bojaku në pjesën e jashtme të unazës. Kjo. Megjithatë, ndonjëherë duket sikur po formohet një ylber i tërë.

Ngjyra që zakonisht shihet është e bardhë, ndonjëherë ajo arrin një nuancë plotësisht të zbehtë për shkak të dritës së prapme që prodhohet nga ngjyra e qiellit. Dukuritë fizike që e bëjnë këtë të ndodhë janë reflektime dhe përthyerje në kristalet e akullit.

Këto zakonisht formohen në retë më të larta që mund të formohen në atmosferë, të quajtura Cyrus, Ata mund të arrijnë lartësi deri në 20.000 metra. Duke iu rikthyer çështjes së halove, një nga halot më të zakonshme që prodhohet zakonisht është haloja e formuar nga procesi i thyerjes, i cili bën që drita të kalojë nëpër kristalet gjashtëkëndore.

Llojet e aureolës hënore

aureolë e hënës

Ky fenomen zakonisht ndodh në troposferë, shtresa më e ulët e atmosferës dhe ku ndodhin shumica e ngjarjeve të motit në Tokë. Sikur të mos mjaftonte kjo, shumë nga llojet e ndryshme të shtresave të reve që ekzistojnë priren të formohen dhe grumbullohen në këtë shtresë.

Vitet e fundit, kjo shtresë e atmosferës së Tokës ka pësuar ndryshime të caktuara, duke u bërë gjithnjë e më e ftohtë në pjesën më të madhe të shtrirjes së saj (10 km e lartë). duke arritur -65º në shumicën e zonave. Për shkak të kësaj, grimcat e pluhurit dhe kristalet e akullit priren të grumbullohen në këtë shtresë, një përbërës thelbësor në formimin e këtyre llojeve të reve.

Në rastin e aureolës, unaza formohet kur drita e hënës arrin të thyhet përmes kristaleve të vogla të akullit. Megjithatë, nëse i krahasojmë me aureolët diellore, ka një ndryshim kryesor, sepse ky lloj halo është i dukshëm vetëm kur retë janë mjaft të larta (afër satelitit).

Nëse të gjitha këto karakteristika do të ishin të pranishme, do të formohej një kristal tipik gjashtëkëndor akulli, duke devijuar dritën e hënës në një kënd të pjerrësisë prej 22°, duke formuar kështu një unazë të plotë me diametër 44°.

Një karakteristikë tjetër që duhet të jetë e detyrueshme për të vëzhguar këtë fenomen është se hëna duhet të jetë në fazën e hënës së plotë, pasi është e vështirë të vëzhgosh aureolën kur sateliti është në faza të tjera.

Origjina dhe formimi

gjysmë hëne

Dihet se çdo aureolë, aureolë ose unazë irisit është një efekt optik që prodhon një disk ose unazë rreth hënës (ose diellit) me një karakter të ylbertë në anën e jashtme të diskut të projektimit, d.m.th. toni i dritës. Ndryshon në varësi të këndit të shikimit, ky efekt është i ngjashëm me atë që shihet në CD, DVD që përdoren gjerësisht sot.

Efekti i ylbertë i mprehtë shkaktohet nga sipërfaqe të shumta të tejdukshme në të cilat perceptohen ndryshimet fazore dhe ndërhyrja nga përthyerja e dritës, duke zgjatur ose shkurtuar gjatësinë e valës në varësi të këndit dhe distancës së secilit vëzhgues nga objekti.

Drita e projektuar në këtë efekt ylber modulohet ose gradohet në një mënyrë ose në një tjetër për shkak të ndërhyrjes që ndodh kur drita kalon, gjithashtu në varësi të këndit të shikimit, ngjyra të ndryshme do të projektohen në intensitet më të lartë ose më të ulët, duke prodhuar efektin e përshkruar. Ata janë, siç u tha tashmë, një proces i ngjashëm me pamjen e një ylberi.

Vendet më të mira për të vëzhguar aureolën hënore ato janë Alaska, Atlantis, Grenlanda dhe Skandinavia veriore, si dhe rajonet veriore të Rusisë dhe Kanadasë (afër Polit të Veriut). Megjithatë, duke folur shkencërisht, ky fenomen mund të perceptohet kudo, përderisa ekzistojnë kushtet përkatëse atmosferike. Edhe aty ku ka stuhi.

Grimcat e akullit në retë, në rajonin e troposferës, kur ato janë pezull krijojnë një gamë ngjyrash rreth Hënës ose Diellit në varësi të situatës. Në mënyrë tipike, tonet e kuqe vërehen në zonën e brendshme të unazës dhe jeshile ose kaltërosh në zonën e jashtme. Në një farë mënyre, mund të jetë si një ylber i plotë, domethënë i rrumbullakët.

Halos më të zakonshme hënore janë të verdhë dhe, në disa raste, të bardha. Ajo u formua nga rajone tokësore, ose nga planetë të tjerë me atmosferë. Efekti optik është reflektimi dhe thyerja e dritës, përmes kristaleve të vogla të treguara tashmë, të cilat përbëjnë retë me lartësi të madhe të tipit cirrus (domethënë ato retë në lartësi të mëdha me kristale të vegjël).

Kushtet për shfaqjen e aureolës hënore

Në çdo rast, halo përfaqëson një fenomen të rrallë ndriçues pasi duhet të plotësohen disa kushte, si për shembull, të ketë një atmosferë të ftohtë dhe të ylbertë, si dhe kristale të mjaftueshme për të devijuar dritën.

Intensiteti i dritës së hënës, në varësi të pozicionit të saj, rritet ose zvogëlohet, gjë që shpjegon pse çdo vëzhgues percepton një imazh të ndryshëm nga pozicioni i tij, çdo person. Devijimet e dritës kur kalon ose godet xhamin sdhe manifestohet në drejtime të shumta, dhe mbledhja e të gjitha këtyre devijimeve formon unazën e projektuar.

Temperaturat e ulëta të nevojshme për të formuar një halo logjikisht ndikojnë në mot në një farë mase, kështu që shpjegohet se një halo tregon një ndryshim në mjedis. Nga ana tjetër, të njëjtat detaje të një ftohjeje të zakonshme mund të tregojnë efekte të caktuara në shëndetin e disa njerëzve, duke qenë në gjendje të prodhojnë sëmundje të frymëmarrjes ose të ngjashme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për aureolën hënore dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.