Aty ku lind dielli

Aty ku lind dielli

Me siguri shumë herë keni dashur të orientoheni dhe keni kërkuar atje ku lind dielli. Që kur ishit fëmijë gjithnjë ju kanë thënë që Dielli lind në lindje dhe perëndon në perëndim. Gjithashtu, ka pasur gjithmonë disa shenja të tij në filmat perëndimorë. Ky perëndim dielli portokalli tipik me diellin e madh që bie mbi vijën e horizontit është karakteristikë e perëndimit të diellit.Megjithatë, lindja dhe perëndimi i diellit ndryshojnë shumë në varësi të vendit ku jeni. Ku lind Dielli me të vërtetë?

Në këtë postim ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me të dhe ju do të jeni në gjendje të mësoni veten të pozicionoheni më mirë duke ju drejtuar nga ylli ynë më i madh. Dëshironi të dini më shumë rreth kësaj teme? Lexoni për të zbuluar gjithçka.

Dielli në civilizimet antike

Perëndimi i diellit

Ylli ynë i madh i Sistem diellor është fiksuar në Univers. Sidoqoftë, nga një këndvështrim tokësor, është ai që duket se lëviz që, gjatë gjithë ditës, ajo ndryshon pozicionin e saj. Lëvizja e një objekti ndodh në lidhje me një vëzhgues. Për këtë arsye, që nga civilizimet antike u mendua se ishte Dielli që lëvizi dhe jo Toka.

Ka civilizime të shumta që, që nga kohërat antike, u kanë dhënë një kult të veçantë elementeve të natyrës. Në shumicën e tyre, Dielli ishte elementi më i vlerësuar nga të gjithë, pasi ishte ai që ndriçoi tokat tona dhe u dha dritë të korrave. Studimi i lëvizjeve të tyre ka shërbyer për të krijuar orë antike në të cilat orët bazoheshin në pozicionin e Diellit në qiell në fund të ditës.

Kështu u hetua pozicioni i Diellit dhe sjellja e ditëve. Në ditët e sotme, ne e dimë që numri i orëve të dritës së ditës që kemi ndryshon midis stinëve. Kjo është për shkak të lëvizjet e rrotullimit, përkthimit dhe ushqimit të Tokës. Përveç kësaj, ajo që në të vërtetë na ndikon në nxehtësinë dhe të ftohtin është prirja me të cilën rrezet e diellit godasin sipërfaqen e Tokës dhe jo distanca midis Tokës dhe yllit.

Kjo gjithnjë i ka pasur shkencëtarët të shqetësuar, derisa më vonë u zbulua se ishte Toka që po lëvizte dhe jo Dielli. Sidoqoftë, ku lind Dielli dhe ku perëndon? Në varësi të pozicionit të vëzhguesit, a mund të ndryshojë apo është një mundësi e pagabueshme për të na drejtuar dhe orientuar?

Pikat kardinale

lindja e diellit dhe perëndimi i diellit

Errësira ka qenë gjithmonë e lidhur me sjelljen e keqe dhe negative. Për këtë arsye, Dielli është studiuar që nga civilizimet antike. Ata gjithmonë kanë pyetur veten se ku lind Dielli.Megjithëse, megjithëse duket logjike, nuk është kështu.

Këtu hyn funksioni pikat Kardinal. Isshtë një sistem referimi që na ndihmon të drejtohemi në një hartë dhe të dimë se si të orientohemi në çdo kohë. Këto pika kardinale janë standardizuar ndërkombëtarisht, kështu që ato janë të njëjta për të gjithë. Këto pika kardinale të standardizuara në botë janë: Veriu, Jugu, Lindja dhe Perëndimi.

Teorikisht, dielli lind në Lindje dhe perëndon në Perëndim. Ne e kemi dëgjuar këtë të thotë miliona herë nga miliona njerëz. Nëse jemi të humbur në mes të një fushe, me siguri dikush do të ketë thënë "Dielli lind në Lindje dhe perëndon në Perëndim". Sidoqoftë, nuk është aq e lehtë të dihet, meqenëse ka disa mospërputhje që do të na bëjnë të dyshojmë në këtë deklaratë.

Ku lind dielli vërtet

Shtegu i Diellit në qiell

Duhet ta dini se Dielli lind në Lindje siç thuhet gjithmonë, por e bën atë vetëm dy herë në vit. Kjo sepse animi i Tokës dhe lëvizjet e saj rrotulluese dhe përkthyese bëjnë pikat kardinale ku Dielli lind ato nuk janë gjithmonë në të njëjtin vend.

Kur thuhet se është vendosur në Perëndim, kjo do të ndodhë në të njëjtën mënyrë si me Lindjen. Del vetëm dy herë në vit. Kjo ka të bëjë me atë që kemi përmendur më lart në lidhje me kohëzgjatjen e ditëve gjatë stinëve të vitit. Në varësi të prirjes me të cilën rrezet e diellit arrijnë në sipërfaqen e tokës dhe lëvizjes përkthimore që Toka ka në një moment të caktuar të orbitës së saj, dielli do të ngrihet më afër pikës kardinale në Lindje ose jo. Ai e bën atë saktësisht dy herë në vit, gjatë ekuinokseve të pranverës dhe vjeshtës.

Këto janë momentet në të cilat Toka është në një mënyrë të tillë me Diellin, saqë rrezet e saj mund të dalin në mënyrë të përsosur në Lindje dhe të perëndojnë në Perëndim.

Rëndësia e ekuinokseve dhe e solsticeve

orbita e përkthimit

Për të njohur lindjen dhe perëndimin e diellit, ekuinokset dhe solsticet janë elementë shumë të rëndësishëm. Gjatë ekuinokseve të pranverës dhe vjeshtës janë të vetmit dy momente në të cilat rrezet e diellit arrijnë te ne sa më pingul në sipërfaqen e tokës. Nga ana tjetër, gjatë solsticeve, mund të shohim se kemi rrezet më të prirura se kurrë.

Këta faktorë merren parasysh për të ditur numrin e orëve të diellit që do të kemi gjatë një dite dhe në fund të stinëve. Prandaj, është e rëndësishme të rregulloni pikat kardinale dhe të dini mirë pozicionin e Tokës në lidhje me Diellin në orbitën e tij të përkthimit për të ditur saktësisht se ku Dielli do të lindë.

Gjatë pjesës tjetër të vitit që nuk janë ekuinoksat, Dielli lind pak më në veri në pranverë dhe verë, ndërsa në muajt vjeshta dhe dimri më i ftohtë do të dalë pak më në drejtim të jugut.

Siç mund ta shihni, jo gjithçka është bardh e zi në astronomi. As nuk mund të thuhet saktë se Dielli lind në Lindje dhe as se perëndon në Perëndim. Pra, për të na udhëhequr nëpër terren, ne mund të përdorim lloje të tjera të shenjave që janë më të besueshme ose të presim derisa kohët të jenë shumë afër ekuinokseve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.