Ata përdorin të dhëna të mëdha në luftën kundër ndryshimit të klimës

të dhëna të mëdha për ndryshimin e klimës

Për të fituar luftën kundër ndryshimit të klimës, ne duhet të përtërijmë, duhet të përmirësojmë dhe duhet të përdorim të gjitha llojet e "armëve" për të luftuar efektet shkatërruese që ka në planet.

Nisma inovative është promovuar nga zyra «Pulsi Global i Kombeve të Bashkuara»(UNGP) i Kombeve të Bashkuara dhe Korporatës Dixhitale Perëndimore (WDG) dhe ka për qëllim të përdorë "Të dhënat mëdha”Nga sektori privat për të ndihmuar në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Të dhënat e Big

Ideja e përdorimit të Të dhënat mëdha Të luftosh kundër ndryshimit të klimës është një sfidë. Shkencëtarët, studiuesit dhe inovatorët nga e gjithë bota janë ftuar të marrin pjesë në këtë. Në këtë mënyrë, atyre do t'u jepet kohë të paraqesin propozimet e tyre më 10 Prill, të gjithë do të ekspozohen.

Qëllimi i kësaj iniciative është që gjenerojnë punë kërkimore që funksionojnë me mjete që demonstrojnë se si inovacioni i orientuar te të dhënat dhe studimi i tokës mund të ofrojë zgjidhje të lehta dhe kështu të përmirësojë përpjekjet për të luftuar ndryshimin e klimës.

Të gjitha fushat e Qëllimeve të Zhvillimit të Qëndrueshëm të Kombeve të Bashkuara për veprimin e klimës po punojnë në të. Temat e tilla si zbutja e klimës, përshtatja ndaj klimës dhe skenarëve të rinj, Agjenda më e gjerë 23 dhe veprimet që duhen ndërmarrë për të përmirësuar lidhjet për të ndryshuar.

Drejtori i UNGP Robert Kirkpatrick ka vërejtur se:

"Promovimi i veprimit efektiv për ndryshimin e klimës kërkon jo vetëm të dhëna për klimën, por edhe informacion gjithëpërfshirës mbi sjelljen njerëzore".

Kjo është arsyeja pse të dhënat e mëdha përdoren për të luftuar ndryshimin e klimës, pasi ato mund të na ofrojnë një përgjigje për mënyrën në të cilën qenia njerëzore ndikon dhe ndikohet nga efektet e ndryshimit të klimës. Me këtë informacion, ne mund të përmirësojmë dhe përtërijmë në çështjet e qëndrueshmërisë dhe në kapacitetin që duhet të rimëkëmbemi dhe përshtatemi.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.