Gratë astronaute, ana feministe e hapësirës

grua astronaute

Gjatë gjithë historisë, pabarazitë fizike të pamohueshme midis burrave dhe grave kanë shërbyer si bazë për të justifikuar paragjykimet gjinore që favorizojnë burrat. Atributet e forcës, gjatësisë dhe masës trupore më të madhe kanë funksionuar vazhdimisht në dobi të seksit mashkull. Në fushën e kërkimit hapësinor, gratë kanë qenë mjaft të avancuara. Astronautja femër mund të jetë po aq kompetente sa një mashkull, këtë e vërteton shkenca.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë arsyet pse gratë mund të jenë astronaute dhe disa nga bëmat më të rëndësishme të grave. gratë në lidhje me kërkimin hapësinor.

Arsyet pse gratë bëhen astronautë të mirë

grua në hapësirë

Epoka e mbijetesës së më të fortit mund të jetë afër fundit, nëse logjika dhe shkenca zbatohen në një shkallë kozmike. Bazuar në kërkime të gjera dhe të dhëna të mbledhura nga ekspeditat hapësinore të NASA-s, është përcaktuar se një ekuipazh Ekuipazhi ekskluzivisht femër për një mision hapësinor do të kishte përparësi të shumta ndaj një ekuipazhi ekskluzivisht mashkull. Këto avantazhe mund të klasifikohen në katër faktorë kyç: dy që lidhen me aftësitë fizike, një i lidhur me tiparet e karakterit dhe i katërti i fokusuar në qëllimet e ardhshme të misioneve hapësinore.

Ata janë njerëz me përmasa më të vogla

Hulumtimet kanë treguar përfundimisht se dërgimi i një ekipi individësh më të vegjël në hapësirë ​​është më i thjeshtë dhe ekonomikisht më i favorshëm në krahasim me dërgimin e një grupi individësh më të mëdhenj. Në përgjithësi, gratë priren të kenë një kornizë më të vogël fizike, gjë që u jep atyre një avantazh të qartë. Një nga përfitimet kryesore të trupit të një gruaje është aftësia e tij për të lulëzuar me më pak burime, duke përfshirë ushqimin dhe oksigjenin, ndërkohë që prodhon më pak mbeturina që kërkojnë më pak burime për t'u eliminuar. Këto gjetje u konfirmuan nga eksperimentet e kryera nga Kate Greene, një pjesëmarrëse në një mision të simuluar katër mujor të kryer nga NASA.

Më pak gjasa për të përjetuar probleme fizike

Dikush mund të supozojë se do të ishte e mjaftueshme për të zgjedhur një ekuipazh bazuar vetëm në madhësi. Megjithatë, edhe një herë, provat e hedhin poshtë këtë nocion. Një arsye tjetër pse një ekuipazh vetëm femra mund të jetë i favorshëm është se Trupi i grave duket se i përballon më mirë efektet fizike të udhëtimit në hapësirë. Misionet e zgjatura përmes mburojës magnetike mund të çojnë në një sërë sëmundjesh fizike, duke përfshirë rritjen e rrezikut të kancerit, çorientimin, dobësimin e sistemit imunitar dhe probleme me shikimin.

Nëpërmjet ekzaminimeve të shumta mjekësore nga agjencia hapësinore amerikane, është zbuluar se ndërsa burrat mund të vuajnë më pak nga marramendja, ata gjithashtu priren të vuajnë nga dëmtime më të rënda të dëgjimit dhe shikimit në krahasim me gratë.

Aftësi më të mira sociale afatgjata

Megjithatë, përtej sferës fizike, Ekspeditat e gjera historike kanë dhënë të dhëna që theksojnë praninë e avantazheve shtesë për gratë. Edhe pse një ekip vetëm meshkujsh ka më shumë gjasa të përfundojë me sukses një ekspeditë të shkurtër, të dhënat e POT tregojnë se aftësia sociale e shfaqur nga një grup grash që ndërmarrin një mision të gjatë rrit shanset për sukses.

Popullimi i universit luan një rol themelor

Më në fund, hasim në një motiv që aktualisht është i pamundur, por gjithsesi të bën të mendosh. Nëse një mision i ardhshëm do të fokusohej në kolonizimin e një planeti të ri dhe do të merrte parasysh faktorët e lartpërmendur, do të ishte gjithmonë më e dobishme të dërgohej një ekuipazh vetëm femra. Është e qartë se ndërsa burrat luajnë një rol vendimtar në procesi riprodhues, prania e tyre fizike nuk është domosdoshmërisht e nevojshmete. Nga ana tjetër, trupi femëror ruan kapacitetin ekskluziv për të ushqyer jetën brenda tij.

Ekipet e përbëra nga njerëz me prejardhje të ndryshme

shanon Walker

Për ta thënë shkurt, duket se ka shumë vite përpara që speciet tona të ndërmarrin një kolonizim ndërplanetar. Megjithatë, nëse ndërmarrim një përpjekje të tillë, është e kujdesshme të konsiderojmë faktorë përtej inteligjencës individuale. Hulumtimi i gjerë mbi dinamikën e grupit ka treguar vazhdimisht se ekipe të ndryshme prodhojnë rezultate optimale. Prandaj, megjithëse ka të dhëna që favorizojnë përfshirjen e grave, Ekzistojnë gjithashtu gjetje që mbështesin nocionin se ekipet e përziera performojnë në mënyrë më efektive.

Disa bëma të grave në hapësirë

gruaja e parë në hapësirë

Ajo ishte gruaja pioniere që u fut në fushën e eksplorimit të hapësirës

Me një qasje unike, Rusia u dallua duke dërguar Valentina Tereshkovën në hapësirë. një kozmonaute ruse 26-vjeçare, në vitin 1963, duke e bërë atë gruan e parë që arriti këtë arritje të jashtëzakonshme.

Gjatë udhëtimit të tij heroik në bordin e anijes kozmike Vostok 6, ai përfundoi 48 orbita rreth Tokës gjatë tre ditëve, duke forcuar statusin e tij si një figurë udhëheqëse e epokës hapësinore.

Frances "Poppy" Northcutt ka dallimin e të qenit inxhiniere pioniere në programin Apollo të NASA-s dhe është e vetmja grua që ka shërbyer në kontrollin e misionit gjatë misionit historik Apollo 8 në 1968.

Kontributet e tij u shtrinë në misionet Apollo, veçanërisht Apollo 10, 11 dhe 12. Përveç kësaj, ai luajti një rol vendimtar si anëtar i ekipit inxhinierik përgjegjës për shpëtimin e astronautëve të Apollo 13 nga një situatë kërcënuese për jetën e shkaktuar nga një shpërthim tanku. të oksigjenit.

Astronautja e parë femër amerikane

Sally Ride bëri histori në vitin 1983 si astronautja e parë femër e NASA-s që nisi një udhëtim në hapësirë. Anija kozmike Challenger shërbeu si anije për këtë arritje novatore.

Sally Ride u përball me një linjë unike pyetjesh që nuk i ishte drejtuar kurrë asnjë astronauti tjetër në histori. Ajo u pyet për përgjigjen e saj emocionale ndaj vështirësive në simulatorin e fluturimit, ndikimin e mundshëm të udhëtimit në pjellorinë e saj, dëshirat e saj personale në lidhje me të paturit fëmijë, madje edhe përshtatshmërinë e 100 tamponëve për një mision hapësinor njëjavor. Përveç kësaj, ajo u mor në pyetje për vendimin e saj për të veshur grim në hapësirë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për astronauten femër dhe kontributin e saj në shkencë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.