Hygieia: planeti asteroid apo xhuxh?

higjia e asteroideve

higjieia Është një asteroid i gjetur në rripin kryesor të asteroidëve të sistemit diellor, i vendosur midis orbitave të Marsit dhe Jupiterit. Ai u zbulua më 12 prill 1849 nga astronomi italian Annibale de Gasparis në Observatorin Astronomik të Napolit. Emri "Hygieia" vjen nga perëndeshë greke e shëndetit dhe higjienës. Shkencëtarët dyshojnë nëse Hygieia mund të jetë një planet xhuxh.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për asteroidin Higia, karakteristikat e tij, zbulimin dhe shumë më tepër.

tipare kryesore

sipërfaqe asteroidi

Hygiea është asteroidi i katërt më i madh në brezin asteroid, por është më pak i dukshëm se diametri i tij prej 407 km për shkak të sipërfaqes së tij të errët (7% albedo). Ai peshon 8,85 × 1019 kg, ose 3% e masës së rripit të asteroidëve. Hygieia është një objekt relativisht i zgjatur, gjë që tregon qartë se Hygieia nuk ka masë të mjaftueshme për të formuar një planet xhuxh, pasi vetë graviteti i saj nuk është aq i fortë sa të "grumbullojë" lëndën e tij përbërëse në një formë sferike.

Si një asteroid me karbon, graviteti nuk është aq i fortë sa të shtyjë shkëmbinjtë drejt qendrës, dhe dendësia e tij është shumë e ulët: rreth 2100 kg/m3, pak më shumë se dyfishi i dendësisë së ujit. Në sipërfaqen e tij, nxitimi për shkak të gravitetit është vetëm 0,09 m/s2. Përveç vërejtjes së gravitetit të vogël, nëse do të ishit në sipërfaqen e tij, do të shihnit diellin të lind çdo 27,6 orë, që është më e gjatë se gjatësia e një dite të Tokës dhe shumë më e gjatë se zakonisht për asteroidët e kësaj madhësie (ata priren të rrotullohen në boshtet e tyre shumë më shpejt).

Është një asteroid karbonik i tipit C, sipërfaqja e të cilit është përcaktuar në mënyrë spektroskopike se ka përbërës të prodhuar nga ndërveprimi i ujit dhe shkëmbit, kështu që duhet të jetë mjaft i nxehtë për të shkrirë akullin në një moment. Për shkak se distanca nga dielli përgjatë orbitës ndryshon shumë, rrezatimi që ai merr ndryshon shumë në një rreth. Sigurisht, temperatura e anës së diellit dhe e anës së hijes është shumë e ndryshme, por është gjithmonë shumë e ulët. Temperatura mesatare e Hygieia është afërsisht -110°C, duke arritur një "të nxehtë" -26°C në lartësitë afër diellit.

Teleskopi Hapësinor Hubble mati sfericitetin e tij. Është në formë të çrregullt, me diametër më të madh se 500 km dhe një diametër më të vogël se 350 km. Këto të dhëna shpjegojnë densitetin e tij deri në 2.100 kg/m3, i cili nuk gjeneron forcë të mjaftueshme për të ngjeshur materialin, me një gravitet sipërfaqësor prej 0,09 m/s². Kjo parregullsi bën që lëvizja e rrotullimit të zgjasë 27,6 orë (pak më shumë se një ditë Toke), ndërsa objektet e tjera sferike rrotullohen rreth boshtit të tyre me një shpejtësi shumë më të madhe.

Si një asteroid i madh, ai është emëruar pas familjes Hygieia, trupat më të vegjël të vendosur në skajin e saj të jashtëm. Me shpejtësinë 17 km/s, do të duheshin rreth pesë vjet e gjysmë për të përshkruar orbitën e saj paksa ekscentrike. (12% jashtë rrethit) rreth Diellit.

Zbulimi i Hygieia

higjia

Zbulimi i asteroidit Hygieia u bë më 12 prill 1849 në Observatorin Astronomik në Napoli, Itali. Astronomi italian Annibale de Gasparis ishte përgjegjës për këtë zbulim të rëndësishëm në historinë e astronomisë.

Annibale de Gasparis po bënte një vëzhgim të kujdesshëm të qiejve kur ai identifikoi një objekt qiellor që dukej se lëvizte në hapësirë ​​në mënyrë të pavarur. Duke vënë re këtë sjellje të pazakontë, ai doli se ishte një asteroid, një trup i vogël shkëmbor që rrotullohet rreth Diellit në brezin kryesor të asteroidëve, midis orbitave të Marsit dhe Jupiterit.

Procedura për zbulimin e një asteroidi përfshinte krahasimin e përpiktë të pozicioneve të objekteve qiellore në kohë të ndryshme, duke regjistruar me saktësi lëvizjen e tyre me kalimin e kohës. Në rastin e Hygieia, ky proces i përpiktë çoi në konfirmimin e natyrës së saj asteroidale dhe caktimin e emrit të saj për nder të perëndeshës greke të shëndetit dhe higjienës.

Duhet të kihet parasysh se në shekullin e XNUMX-të, përparimet teknologjike në astronomi nuk ishin ende aq të zhvilluara sa ato që kemi sot. Prandaj, zbulimi i asteroideve si Hygieia nënkuptonte një punë të mundimshme vëzhgimi manual dhe llogaritjet e përpikta nga astronomët.

Pse Hygieia është një planet xhuxh?

brezi asteroid

Hygieia konsiderohet një planet xhuxh për shkak të disa karakteristikave dhe kritereve të vendosura nga Unioni Ndërkombëtar Astronomik (IAU) për të klasifikuar trupat qiellorë në sistemin tonë diellor. UAI është organizata përgjegjëse për përcaktimin e termave dhe kritereve për nomenklaturën dhe klasifikimin e objekteve astronomike.

Për t'u klasifikuar si një planet xhuxh, një objekt qiellor duhet të plotësojë tre kushte kryesore:

  • Orbita rreth Diellit: Hygieia plotëson këtë kusht, pasi është një asteroid që lëviz në një orbitë rreth Diellit, ashtu si planetët.
  • formë sferike: Planetët xhuxh duhet të kenë masë të mjaftueshme për gravitetin e tyre për t'i lejuar ata të marrin një formë gati sferike. Megjithëse Hygieia nuk është një nga trupat më të mëdhenj në sistemin diellor, ai është pothuajse sferik në formë, gjë që plotëson këtë kriter.
  • Nuk e ka pastruar orbitën e saj: Kjo gjendje është thelbësore për të dalluar planetët dhe planetët xhuxh. Planetët duhet të kenë "pastruar orbitën e tyre", që do të thotë se ata kanë hequr ose fshirë pjesën më të madhe të materialit pranë orbitës së tyre. Nga ana tjetër, planetët xhuxh, si Hygieia, nuk e kanë arritur këtë proces për shkak të masës dhe madhësisë së tyre më të vogël, dhe orbita e tyre mund të ndahet me objekte të tjera afër.

Nëse Hygieia konsiderohet një planet xhuxh, ai do të ishte planeti i dytë në brezin asteroid, pas Ceres, pasi pjesa tjetër e klasës është trans-neptuniane. Kategoria e planetëve xhuxh u prezantua në vitin 2006 për të akomoduar objekte të rripit Kuiper si Plutoni dhe Eris, duke parandaluar sistemin diellor që të ketë dhjetëra ose qindra "planetë" me kalimin e kohës. Si rezultat, Ceres u klasifikua si një planet xhuxh.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Higía, karakteristikat e saj dhe se si u zbulua.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.