Supertornado dhe Supercomputer: Simulimi i arritur

Shumica e projekteve të kryera në studimin e dukurive ekstreme meteorologjike, të tilla si a i mbingarkuar, ka për qëllim përmirësojnë parashikimin e tyre. Ngjarja e simuluar arriti erëra të qëndrueshme deri në 320 kilometra në orë, duke vrarë 9 vetë dhe duke plagosur gati 200 në rrugën e saj 100 kilometra.

Projekti i kryer nga ekipi i studiuesve Leigh Orf në Institutin Bashkëpunues për Studime Satelitare nuk ishte ndryshe, megjithëse shterueshmeria e studimit dhe mundesite e nje superkompjuteri (gati 6 vjet më vonë) i kanë lejuar ta bëjnë këtë simulim.

Asnjë shkencëtar nuk ka parë më parë një simulim të një stuhie si kjo. Ndihma e super kompjuterit Bluewaters nga Universiteti i Illinois ka qenë thelbësore në krijimin dixhital të stuhisë që ndodhi më 24 maj 2011.Bluewaters mori përsipër tre ditë për të llogaritur një simulim me të gjitha devijimet e mundshme. Për të marrë një ide të kapacitetit të tij, kompjuteri që mund të kemi në shtëpi ose në zyrë, do të duheshin dekada.

Superkompjuteri përdori kushtet aktuale të motit të regjistruara në kohën e formimit dhe zhvillimit pasues të super tornados. Për këtë, ata morën parasysh temperaturat e kolonës së ajrit brenda stuhisë, presionit atmosferik, lagështisë ose shpejtësisë së erës.

Vendndodhja dhe simulimi i rrymës së vorbullës Streamwise brenda tornados

Pjesë të ndryshme të gjenerimit dhe evolucionit të tornados tregohen në video. Në fillim mund të shihni gjenerimi i një superqelize e cila është ajo që lind lindjen e tornados. Disa nga këto superqeliza ato gjenerojnë tornada të vogla, të cilat bashkohen duke i dhënë shpejtësi një vrulli kryesor që do të përfundojë duke qenë i mbingarkuar.

Në të njëjtën kohë shiu krijon një rrjedhë ajri të ftohur që duket se vepron si një lloj sifoni, duke nxitur fenomenin kryesor. SVC (rryma e rrotullimit të rrymës) Si dihet kjo rrymë ajri nuk prek kurrë tornadon, por duket se është gjeneratori i forcës së tij.

Ideja e këtij projekti është që të bëjë një simulim më i saktë dhe vendoseni në shërbim të meteorologëve të tjerë në mënyrë që ata të mund të punojnë me të.

Nevoja për këtë lloj studimi:

Ajo që dinë shkencëtarët për këto stuhi ekstreme dhe uraganet që përshkojnë Teksasin, Florida dhe Karaibet, ndër vendet e tjera sot, është se mund të ndodhë me frekuencë dhe intensitet edhe më të madh.

Sipas një studimi të fundit nga Revista Amerikane e Ndryshimit të Klimës, i cili në mënyrë efektive analizon treguesit atmosferikë të tornadove, supertorning i simuluar, në një skenar të qëndrueshëm të klimës, do të kishte një periudhë prej përsëritje rreth 900 vjet.

Por kur studiuesit marrin parasysh faktorë të tillë si paqëndrueshmëria atmosferike dhe ngrohja e oqeaneve (të dyja të lidhura me ndryshimin e klimës), ata konfirmojnë se një stuhi që ndodh çdo 1000 vjet, nuk do të kalojë aq kohë sa të përsëritet.

Asnjë studiues nuk mund të thotë me siguri, deri më sot, se si ndryshimi i klimës do të ndikojë në ashpërsinë e një stuhie të vetme. Ata e dinë vetëm se duhet zbuloni se çfarë i gjeneron dhe i mban këto stuhi shpejt.

Cilësi më shumë dhe më e mirë e të dhënave, si dhe superkompjuterë më të fuqishëm do të ndihmojnë meteorologët të përpunohen modele më parashikuese.

Në këtë mënyrë ata mund të tregojnë në shtegun e tornados, jo vetëm që një tornado po afrohet, por edhe atë Tipo, duke rritur kështu kohën e njoftimit të alarme, duke i bërë me radhë më i saktë dhe më i shpejtë.

Jetët do të shpëtoheshin dhe qindra familje nuk do të pësonin ndonjë dëm.

ref: Ndjekës stuhie


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.