Tokat si një armë efektive kundër ndryshimit të klimës

tokave dhe karbonit

Tokat janë të afta të ruajnë karbonin që është në atmosferë. Prandaj, ato mund të jenë një armë jetësore e rëndësishme në luftën kundër ndryshimit të klimës. Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara (FAO) e treguar në Dita Botërore e Tokës, që rritja e rolit të sipërfaqes "mund të kompensojë ndjeshëm rritjen e shpejtë të dioksidit të karbonit në atmosferë".

Çfarë efektesh mund të ketë në tokë në ndryshimin e klimës?

Shpërndarja organike e karbonit

sekuestrimi i karbonit në tokë

Kur flasim për emetimet e gazeve serë në atmosferë, nuk mund të anashkalojmë faktin se ka mbytet të karbonit të shpërndara në të gjithë planetin. Ne fillojmë me bimët. Këto janë të afta të mbajnë karbonin gjatë procesit të fotosintezës, prandaj, i gjithë karboni që ata përdorin për të nuk kthehet në atmosferë.

Nga ana tjetër, ne kemi shtratin e detit. Karboni futet në to dhe fiksohet në substrat, duke lënë plotësisht ciklin e karbonit. Kjo do të thotë që karboni nuk mund të inkorporohet përsëri në atmosferë dhe, për këtë arsye, zvogëlon sasinë e karbonit në të që mund të mbajë nxehtësinë.

Më në fund, ka dyshemetë. Dyshemetë e të gjithë botës janë në gjendje të asimilojnë karbonin që është në atmosferë dhe shndërroni atë në lëndë ushqyese për bimët dhe organizmat. Falë kësaj, tokat mund të jenë një mjet i mirë në luftën kundër ndryshimit të klimës.

Harta e botës së karbonit

toka më produktive

Për të njohur zonat e botës ku shpërndahen tokat që thithin më shumë karbon, është bërë një hartë me përqendrimin e tyre. Deri më sot Harta Botërore e Karbonit Organik të Tokës ilustron se zonat natyrore të botës që janë të afta të mbajnë sasinë më të madhe të karbonit duhet të mbrohen.

Padyshim, jo ​​të gjitha tokat janë të afta të mbajnë të njëjtën sasi karboni. Në varësi të llojit të tokës dhe kushteve nga formohet toka, disa janë të afta të mbajnë më shumë se të tjerët. Nëse ato zona që janë në gjendje të mbajnë më shumë karbon janë të mbrojtura nga ndërtimi, bujqësia, bagëtia ose çdo lloj aktiviteti që ndryshon përdorimin e tokës, ajo mund të përdoret si një armë për të zvogëluar efektet e ndryshimit të klimës.

Duhet të merret parasysh se, sa më pak sasi të gazrave serë ka në atmosferë, më pak mbajtje të nxehtësisë. Për më tepër, nëse falë promovimit të energjisë së rinovueshme, ne zvogëlojmë emetimet, do ta sulmojmë këtë fenomen nga të dy anët.

Efektet e shkatërrimit të tokës

Për shkak të ndryshimit në përdorimin e tokës dhe shkatërrimit dhe degradimit të një të tretës së tokave në botë, ajo ka shkaktuar një sasi të madhe karboni që është lëshuar në atmosferë.

Për të lehtësuar këtë problem, restaurimi i tokës mund të ndihmojë në heqjen e deri në 63.000 tonë karbon nga atmosfera. Kjo do të kontribuonte në mënyrë të konsiderueshme në luftën kundër ndryshimit të klimës. Harta e lartpërmendur u krijua me rastin e Ditës Botërore të Tokës dhe tregon se në të gjithë botën 30 centimetrat e parë të sipërfaqes përmbajnë rreth 680.000 milion ton karbon, pothuajse dy herë më shumë se e pranishme në atmosferë.

60% e atyre tonëve Gjendet në Rusi, Kanada, Shtetet e Bashkuara, Kinë, Brazil, Indonezi, Australi, Argjentinë, Kazakistan dhe Republikën Demokratike të Kongos. Prandaj, duhet të zbatohen masa për të mbrojtur ato toka që janë të afta të mbajnë më shumë karbon dhe të shmangin më shumë emisione në atmosferë.

Një avantazh i madh për tu mbajtur në mend është se tokat që janë më të pasura me karbon janë më produktive dhe të afta për të pastruar më mirë ujin, duke u dhënë bimëve kushte optimale lagështie.

Siç mund ta shihni, tokat janë një mjet i mirë për të zvogëluar efektet e ndryshimit të klimës dhe është thelbësore të promovohet ruajtja e tyre.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.