Aristarku i Samosit

Një nga matematikanët dhe astronomët që kanë lënë gjurmë në zbulimet e tyre ishte Aristarku i Samosit. Bëhet fjalë për një shkencëtar i cili zhvilloi një hipotezë revolucionare për kohën e tij. Dhe është se, në kohët antike, ishte e rrezikshme të dilje kundër asaj që përcaktohet. Sidoqoftë, ky njeri pretendoi se Dielli dhe jo Toka, ishte qendra fikse e Universit. Ai gjithashtu pretendoi se Toka së bashku me planetët e tjerë vërtiteshin rreth Diellit. Sigurisht që kjo mbolli një trazirë në mesin e njerëzve që besuan se Toka ishte qendra e universit përmes teoria gjeocentrike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë rreth shfrytëzimeve dhe pasojave që Aristarku i Samosit kishte në historinë e matematikës dhe astronomisë.

Informacion personal

Aristarku i Samosit në statujë

Aristarco de Samos ishte autori i veprës shkencore "Të madhësisë dhe distancës së Diellit dhe Hënës". Në këtë libër ai shpjegoi dhe tregoi një nga llogaritjet më të sakta të disponueshme në atë kohë të distancës së mundshme midis planetit tonë dhe Diellit. Në një nga deklaratat e tij ai tha se yjet ishin më të mëdhenj sesa dukeshin. Se, megjithëse mund të shiheshin si pika në qiell, ata ishin diell më të mëdhenj se sa i yni. Madhësia e universit ishte shumë më e madhe sesa pretendonin shkencëtarët në atë kohë.

Ai ka lindur në 310 pes, kështu që ju mund të imagjinoni njohuritë themelore që ekzistonin në atë kohë. Pavarësisht kësaj, Aristarku i Samosit ishte në gjendje të shtjellonte teori mjaft të vërteta për kohën e tij. Ai vdiq në vitin 230 para Krishtit. C në Aleksandri, Greqi. Ai është njeriu i parë që mund të studiojë distancën nga planeti ynë në Diell në një mënyrë mjaft të saktë. Ai gjithashtu studioi dhe deklaroi se cila ishte distanca midis Tokës dhe Hënës. Ai krijoi teorinë heliocentrike, duke deklaruar se Dielli ishte qendra e Universit dhe jo Toka.

Falë kontributeve të këtij shkencëtari, në shekullin XVII, Nikolla Koperniku ishte në gjendje të elaborojë më hollësisht teoria heliocentrike. Duke qenë një njeri që jetoi shumë kohë më parë, nuk ka shumë informacion në lidhje me jetën e tij. Dihet që ai ka lindur në Greqi dhe ishte një astronom dhe matematikan. E gjithë jeta e tij kaloi në Aleksandri. Ajo kishte ndikime nga Egjipti që bënë që matematika e Grekëve të zhvillohej shekuj më herët. Ai gjithashtu kishte një inkurajim nga Babilonia që astronomia të zhvillohej më parë.

Nga ana tjetër, hapja e Lindjes me Aleksandrin e Madh, ndihmoi për të pasur një shkëmbim idesh që kontribuan në një mënyrë të rëndësishme për nocionet e atij momenti. Ky është konteksti në të cilin Aristarku i Samosit po zhvillonte teorinë heliocentrike.

Kontributet kryesore të Aristarco de Samos

Punime shkencore

Një nga kontributet më të rëndësishme është se ai arriti të zbulonte se planetët ishin ata që rrotulloheshin rreth Diellit, përfshirë Tokën. Për të arritur në këtë zbulim, ai përdori logjikën. Me tutje, Ai ishte në gjendje të vlerësonte madhësinë e hënës dhe Tokës dhe të shikonte se sa larg ishin ato.

Ai ishte në gjendje të zbulonte se, megjithëse yjet duken shumë të vegjël nga qielli, ata ishin si diell me një madhësi të madhe, por në distanca shumë të largëta. Të gjitha këto shpjegime shërbyen si trashëgimi e Teorisë Heliocentrike të përdorur nga Nicolás Copernicus.

Në kohët antike kishte teori të shumta rreth universit. Imagjinoni sikur të kishte legjenda, histori dhe besime të rreme. Shumë nga këto teori kishin shumë fantazi të Gods, histori, etj. Teoria heliocentrike erdhi për të revolucionarizuar gjithçka që kishim në atë kohë. Ajo u bazua në parimet e mëposhtme:

 • Të gjithë trupat qiellorë nuk rrotullohen në një pikë të vetme.
 • Qendra e Tokës është qendra e sferës së hënës. Kjo do të thotë që orbita e hënës është rreth planetit tonë.
 • Të gjitha sferat në univers (të njohur si planetë) po rrotullohen rreth Diellit dhe Dielli është ylli fiks në qendër të universit.
 • Distanca midis Tokës dhe Diellit është vetëm një fraksion i papërfillshëm në krahasim me distancën midis yjeve të tjerë.
 • Toka nuk është asgjë më shumë se një sferë që rrotullohet rreth Diellit dhe ka më shumë se një lëvizje.
 • Yjet janë fiks dhe nuk mund të lëvizen. Rrotullimi i Tokës është ai që e bën të duket se ata janë duke lëvizur.
 • Lëvizja e orbitës së Tokës rreth Diellit bën që planetët e tjerë të tërhiqen.

rëndësi

Dielli si qendra e universit

Nga të gjitha pikat e vendosura të teorisë heliocentrike, të dhëna të caktuara mund të mblidheshin për të marrë një punë më të zhvilluar dhe më të detajuar në vitin 1532. Në këtë vit u quajt "Në revolucionet e sferave qiellore". Në këtë punë u përpiluan 7 argumentet kryesore të teorisë dhe në një mënyrë më të detajuar me llogaritjet që demonstrojnë secilin argument.

Aristarco de Samos ka vepra të tjera të njohura si "Për madhësitë dhe distancat e diellit dhe hënës" dhe një tjetër "Revolucionet e sferave qiellore". Edhe pse ai nuk është një person me fraza që hyjnë në histori, ai ka një të tillë që njihet në librat antikë dhe thotë sa vijon: "Qenia është, qenia nuk është".

Rëndësia e këtij njeriu qëndron në faktin se ai ishte i pari që formuloi teorinë heliocentrike, diçka shumë e përparuar për kohën e tij. Ai e pranoi që Toka bëri një revolucion të plotë rreth Diellit dhe se zgjati një vit. Përveç kësaj, ajo arriti të lokalizonte planetin tonë midis Venusit dhe Marsit. Ai pohoi se yjet ishin pothuajse në distancë të pafund nga Dielli dhe se ishin fiksuar.

Nga të gjitha këto zbulime ishte e mundur të trashëgohej ideja se Toka nuk ishte qendra e universit, por Dielli. Për më tepër, ajo gjithashtu ndihmoi të dihet se Toka jo vetëm që rrotullohej rreth Diellit por mbi vete në boshtin e saj .

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Aristarco de Samos.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.