Arcturus

arcturus

Në netët e pranverës dhe të fillimit të verës, çdo vëzhgues në hemisferën veriore të Tokës do të vërejë një yll të ndritshëm në qiell, lart: një portokall të spikatur, që shpesh ngatërrohet me Marsin. Është Arcturus, ylli më i ndritshëm në yjësinë e Çizmeve. Dihet se është ylli më i ndritshëm në të gjithë veriun qiellor.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për Arcturus-in, karakteristikat dhe kuriozitetet e tij.

Arcturus, ylli më i ndritshëm në të gjithë veriun qiellor

yll arcturus

Ata vlerësojnë se Arcturus është një yll gjigant që paralajmëron se çfarë do të ndodhë me diellin në rreth 5 miliardë vjet. Madhësia e madhe e Arcturus-it është rezultat i rrotullimit të brendshëm të yllit, i cili është rezultat i moshës së tij të avancuar. 90% e yjeve që shohim në qiell duhet të shqetësohen vetëm për të bërë një gjë: shndërroni hidrogjenin në helium. Kur yjet e bëjnë këtë, astronomët thonë se janë në "zonën e sekuencës kryesore". Dielli bën pikërisht këtë. Edhe pse temperatura e sipërfaqes së diellit është më pak se 6.000 gradë Celsius (ose 5.770 Kelvin për të qenë të saktë), temperatura e bërthamës së saj arrin 40 milionë gradë, e cila është për shkak të reaksionit të shkrirjes bërthamore. Bërthama rritet pak nga pak, duke grumbulluar helium në të.

Nëse presim 5 miliardë vjet, zona e brendshme e diellit, rajoni më i nxehtë, do të rritet mjaftueshëm për të zgjeruar shtresën e jashtme si një balonë me ajër të nxehtë. Ajri ose gazi i nxehtë do të zënë një vëllim më të madh dhe dielli do të kthehet në një yll gjigant të kuq. Duke marrë parasysh masën e tij, Arcturus zë një vëllim të madh. Dendësia e tij është më pak se 0,0005 dendësia e diellit.

Ndryshimi i ngjyrës së një ylli në zgjerim është për shkak të faktit se bërthama tani detyrohet të ngrohë një sipërfaqe më të madhe, e cila është si një kometë që përpiqet të nxehet njëqind herë me të njëjtin djegës. Prandaj, temperatura e sipërfaqes zvogëlohet dhe yjet kthehen në të kuqe. Drita e kuqe korrespondon me një ulje të temperaturës së sipërfaqes prej rreth 4000 Kelvin ose më pak. Më saktësisht, temperatura e sipërfaqes së Arcturus-it është 4.290 gradë Kelvin. Spektri i Arcturus-it është i ndryshëm nga Dielli, por shumë i ngjashëm me spektrin e një njolle diellore. Njollat ​​e diellit janë rajone "të ftohta" të Diellit, kështu që kjo konfirmon se Arcturus është një yll relativisht i ftohtë.

Karakteristikat e Arcturus

yjësitë

Kur një yll zgjerohet shumë shpejt, presioni i shtrydhjes së bërthamës do të japë pak dhe më pas qendra e yllit do të "mbyllet" përkohësisht. Megjithatë, drita nga Arcturus ishte më e ndritshme se sa pritej. Disa njerëz vënë bast se kjo do të thotë se bërthama tani gjithashtu "riaktivizohet" duke shkrirë heliumin në karbon. Epo, me këtë precedent, ne tashmë e dimë pse Arcturus është kaq i fryrë: nxehtësia e fryn shumë atë. Arcturus është pothuajse 30 herë më i madh se ai i diellit dhe, çuditërisht, masa e tij është pothuajse e njëjtë me Astro Rey. Të tjerë vlerësojnë se cilësia e tyre është rritur vetëm me 50%.

Në teori, një yll që prodhon karbon nga heliumi në një reaksion të shkrirjes bërthamore vështirë se do të shfaqë aktivitet magnetik si dielli, por Arcturus do të lëshojë rreze X të buta. që tregon se ka një kurorë delikate të drejtuar nga magnetizmi.

Një yll alien

yll dhe kometë

Arcturus i përket aureolës së Rrugës së Qumështit. Yjet në halo nuk lëvizin në rrafshin e Rrugës së Qumështit si dielli, por orbitat e tyre janë në një plan shumë të prirur me trajektore kaotike. Kjo mund të shpjegojë lëvizjen e saj të shpejtë në qiell. Dielli ndjek rrotullimin e Rrugës së Qumështit, ndërsa Arcturus jo. Dikush vuri në dukje se Arcturus mund të ketë ardhur nga një galaktikë tjetër dhe të jetë përplasur me Rrugën e Qumështit më shumë se 5 miliardë vjet më parë. Të paktën 52 yje të tjerë duket se janë në orbita të ngjashme me Arkturin. Ata njihen si "grupi Arcturus".

Çdo ditë, Arcturus po i afrohet sistemit tonë diellor, por nuk po i afrohet më. Aktualisht po i afrohet rreth 5 kilometra në sekondë. Gjysmë milion vjet më parë, ishte një yll me madhësi të gjashtë që ishte pothuajse i padukshëm, tani po lëviz drejt Virgjëreshës me një shpejtësi prej më shumë se 120 kilometra në sekondë.

Çizmet, El Boyero, është një plejadë veriore e lehtë për t'u gjetur, e udhëhequr nga ylli më i ndritshëm në yjësinë Ursa Major. Shumica e të gjithë mund të njohin formën e tiganit të tërhequr midis shtyllës kurrizore dhe bishtit të Arushës së Madhe. Doreza e kësaj tepsie tregon drejtimin e Arkturit. Është ylli më i ndritshëm në atë drejtim. Disa fanatikë të "epokës së re" besojnë se ka Arcturians, një racë alienësh e avancuar teknologjikisht. Megjithatë, nëse do të kishte një sistem planetar që rrotullohet rreth këtij ylli, ai do të ishte zbuluar shumë kohë më parë.

Disa histori

Arcturus ngroh tokën si një flakë qiri në një distancë prej 8 kilometrash. Por të mos harrojmë se është pothuajse 40 vite dritë nga ne. Nëse e zëvendësojmë diellin me Arcturus, sytë tanë do ta shohin atë 113 herë më të shndritshëm dhe lëkura jonë do të nxehet shpejt. Nëse bëhet me rrezatim infra të kuq, shohim se është 215 herë më i shndritshëm se dielli. Duke krahasuar shkëlqimin e tij total me shkëlqimin e tij të dukshëm (madhësinë), vlerësohet se është 37 vite dritë nga Toka. Nëse temperatura e sipërfaqes lidhet me sasinë e rrezatimit global që gjeneron, llogaritet se diametri duhet të jetë 36 milionë kilometra, që është 26 herë më i madh se Dielli.

Arcturus është ylli i parë që gjendet gjatë ditës me ndihmën e një teleskopi. Astronomi i suksesshëm ishte Jean-Baptiste Morin, i cili përdori një teleskop të vogël përthyes në vitin 1635. Ne mund ta përsërisim eksperimentin me shumë kujdes, duke shmangur me çdo kusht që ta drejtojmë teleskopin afër diellit. Data e specifikuar për të tentuar këtë operacion është tetori.

Kur bëhet fjalë për yjet e sfondit, lëvizja e Arcturus-it është e jashtëzakonshme - një hark prej 2,29 inç në vit. Ndër yjet më të ndritshëm vetëm Alfa Centauri lëviz më shpejt. I pari që vuri re lëvizjen e Arcturus ishte Edmond Halley në 1718. Ka dy gjëra që bëjnë që një yll të shfaqë vetëlëvizje domethënëse: shpejtësia e vërtetë e lartë në lidhje me rrethinën e tij dhe afërsia me sistemin tonë diellor. Arcturus i plotëson të dyja këto kushte.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Arcturus dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.