Aplikime për dritat veriore

aplikacione për të parë aurorat

Dritat veriore janë një fenomen natyror që ndodh në rajonet polare të planetit tonë. Këto drita mbresëlënëse me ngjyra në qiell prodhohen kur grimcat e ngarkuara nga Dielli ndërveprojnë me atmosferën e Tokës. Ata janë aq të njohur sa miliona turistë udhëtojnë në vendet ku gjenden më shpesh gjatë gjithë vitit. Për të lehtësuar procesin e gjetjes së këtyre aurorave, ekzistojnë aplikacionet e dritave veriore.

Në këtë artikull do t'ju mësojmë se cilat janë aplikacionet më të mira për dritat veriore dhe si t'i përdorni ato.

Cilat janë Dritat e Veriut

aplikacionet e dritave veriore

Për të kuptuar se si formohen dritat veriore, së pari duhet të dimë disa koncepte kryesore. Dielli lëshon vazhdimisht grimca të ngarkuara, kryesisht elektrone dhe protone, në atë që njihet si era diellore. Kur këto grimca arrijnë në Tokë, Ato ndërveprojnë me fushën e saj magnetike dhe kanalizohen drejt rajoneve polare, ku takohen linjat e fushës magnetike të Tokës.

Kur grimcat e ngarkuara nga era diellore përplasen me atomet dhe molekulat në atmosferën e Tokës, si oksigjeni dhe azoti, ato lëshojnë energji në formën e dritës. Ngjyrat e ndryshme të dritave veriore janë për shkak të ndryshimit në përbërjen e gazeve në atmosferë dhe lartësisë në të cilën ndodhin përplasjet. E gjelbërta dhe roza janë ngjyrat më të zakonshme, por mund të shfaqen edhe të kuqe, të verdhë dhe blu.

Dritat veriore mund të vërehen në rajonet afër poleve, kryesisht në hemisferën veriore, ku quhen aurora borealis dhe në hemisferën jugore, ku quhen aurora australis. Në veri, vende si Norvegjia, Islanda, Suedia, Kanadaja dhe Alaska janë destinacione të njohura për të dëshmuar këtë fenomen. Në jug, rajoni i Antarktikut dhe disa zona të largëta të Australisë dhe Zelandës së Re ofrojnë mundësinë për të parë aurora australis.

Për të shijuar këtë spektakël natyror, është thelbësore të zgjidhni kohën e duhur. Dritat veriore janë më të dukshme gjatë dimrit, kur netët janë më të gjata dhe qielli është më i errët. Për më tepër, është e rëndësishme të qëndroni larg dritave urbane dhe të kërkoni zona me qiell të pastër dhe aktivitet të lartë diellor për të rritur shanset tuaja për të dalluar këto drita të mrekullueshme kërcimi në qiell.

Aplikacionet më të mira për dritat veriore

spektakël natyror

Parashikimi i Aurora

Ky aplikacion i dritave veriore ofron parashikime të dritave veriore të bazuara në vendndodhjen dhe kohën. Ofron sinjalizime në kohë reale kur aurorat janë të dukshme. Për ta bërë më të lehtë gjetjen e vendndodhjes, përfshin harta interaktive për të lokalizuar aurorat dhe pikat e rekomanduara të shikimit. Ai gjithashtu ofron këshilla për fotografimin dhe cilësimet e kamerës.

Për të mësuar se si ta përdorni, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Hapni aplikacionin dhe lejojeni të aksesojë vendndodhjen tuaj.
 • Do të shihni një parashikim aktual të aurorës dhe një hartë në kohë reale.
 • Vendosni sinjalizimet për të marrë njoftime kur aurorat janë të dukshme në zonën tuaj të preferuar.
 • Përdorni funksionin e hartës për të gjetur vendndodhje të errëta, optimale për vëzhgim.

Aurora Alerts

Ky aplikacion ofron sinjalizime në kohë reale bazuar në aktivitetin diellor dhe kushtet gjeomagnetike. Për ta bërë këtë, ai tregon një parashikim të aurorës për ditët e ardhshme në mënyrë që mund të keni një plan të organizuar dhe ofron harta të vendeve të favorshme për shikimin e aurorave.

Këta janë hapat që duhen ndjekur për të mësuar se si ta përdorni:

 • Hapni aplikacionin dhe vendosni preferencat tuaja të njoftimeve.
 • Do të merrni sinjalizime kur aurorat janë të dukshme në vendndodhjen tuaj.
 • Kontrolloni parashikimin për të planifikuar vëzhgimet e ardhshme.
 • Përdorni hartën për të gjetur vende afër për të parë aurorat.

Parashikimi dhe sinjalizimet e mia të Aurora

Eshte nder me te perdorurit. Ofron parashikime dhe alarme të personalizueshme të dritave veriore. Ai gjithashtu përfshin një hartë në kohë reale me vendndodhjen e aurorave. Ai ndryshon nga të tjerët në atë që ofron këshilla për fotografinë e aurora.

Mësoni ta përdorni duke ndjekur këto hapa:

 • Hapni aplikacionin dhe vendosni preferencat tuaja të sinjalizimit dhe vendndodhjes.
 • Do të merrni njoftime kur aurorat janë të dukshme në zonën tuaj.
 • Kontrolloni parashikimin dhe përdorni hartën për të gjetur pikat më të mira të shikimit.
 • Ndiqni këshillat e fotografisë për të kapur aurorat me aparatin tuaj.

Auroras Tani!

Ky aplikacion i dritave veriore ofron informacion në kohë reale mbi aktivitetin auroral. Tregon një paraqitje grafike të intensitetit të aurorave. Si një risi, ofron një funksion "Realiteti i Shtuar" për të parë aurorat në mjedisin tuaj.

Këto janë hapat për të ditur se si ta përdorni:

 • Hapni aplikacionin dhe lejojeni të aksesojë vendndodhjen tuaj.
 • Vëzhgoni aktivitetin auroral në kohë reale në formën e grafikëve dhe paraqitjeve vizuale.
 • Përdorni veçorinë e realitetit të shtuar për të "shikuar" aurorat në qiell përmes pajisjes tuaj celulare.

Karakteristikat e zakonshme të të gjitha aplikacioneve të dritave veriore

aplikacionet më të mira për dritat veriore

Në fakt të gjitha aplikimet e dritave veriore kanë karakteristika të përbashkëta. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Sinjalizime në kohë reale: Këto aplikacione zakonisht ofrojnë sinjalizime në kohë reale kur kushtet janë të favorshme për shfaqjen e Dritave Veriore në vendndodhjen tuaj ose në zona specifike. Kjo ju lejon të përgatiteni dhe të dilni për t'i vëzhguar ato në kohën e duhur.
 • Parashikimet dhe parashikimet: Aplikacionet shpesh ofrojnë parashikime dhe parashikime të aurorës për ditët apo edhe javët e ardhshme. Ata ju tregojnë probabilitetin e shikimeve dhe intensitetin e aurorës në periudha të ndryshme, duke ju ndihmuar të planifikoni udhëtimin tuaj.
 • Harta interaktive: Këto aplikacione shpesh përfshijnë harta interaktive që ju tregojnë zonat ku keni më shumë gjasa të shihni Dritat e Veriut. Ju mund të shihni vendndodhjen e aurorave në kohë reale, si dhe pikat e rekomanduara të shikimit.
 • Njoftime të personalizuara: Mund të vendosni njoftime të personalizuara për të marrë sinjalizime kur dritat veriore janë të dukshme në vendndodhjen tuaj të preferuar ose kur arrihet një nivel i caktuar intensiteti.
 • Informacion mbi kushtet e motit: Përveç kushteve gjeomagnetike që ndikojnë në aurorat, disa aplikacione ofrojnë gjithashtu informacione për motin lokal, si mbulimi i reve dhe temperatura, në mënyrë që të mund të planifikoni udhëtimin tuaj në mënyrë më efektive.
 • Këshilla dhe rekomandime: Këto aplikacione shpesh ofrojnë këshilla dhe këshilla se si të fotografoni Dritat e Veriut, çfarë pajisje duhet të merrni dhe si të visheni siç duhet për netët e ftohta të dimrit.
 • Komuniteti dhe rrjetet sociale: Disa aplikacione i lejojnë përdoruesit të ndajnë përvojat dhe fotot e tyre të Dritave Veriore.
 • Historia dhe të dhënat: Mund ta përdorni aplikacionin për të mbajtur gjurmët e pamjeve tuaja të mëparshme të Dritave Veriore dhe t'i ndani ato në internet ose thjesht si një ditar personal.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth aplikacioneve më të mira për dritat veriore.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.