Antropocentrizmi

karakteristikat e antropocentrizmit

Sot do të flasim për një lloj doktrine që afirmon pozicionin qendror të qenies njerëzore në univers. Është rreth antropocentrizmi. Në këtë rrymë mendimi zbulojmë se qenia njerëzore është përgjegjëse dhe është në qendër të të gjitha gjërave. Nëse analizojmë rëndësinë nga këndvështrimi i antropocentrizmit, shohim se vetëm të gjitha interesave njerëzore duhet t'u kushtohet vëmendje morale. Isshtë një lloj alternative i teocentrizmit që kishte dominimin e tij në Mesjetë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth antropocentrizmit dhe karakteristikave të tij.

tipare kryesore

antropocentrizmi

Teocentrizmi ishte një doktrinë e hershme në të cilën Zoti konsiderohej si qendra e universit dhe drejtoi gjithçka, përfshirë aktivitetin njerëzor. Meqenëse këto dobësi hyjnore po humbnin rëndësinë në histori me kalimin e kohës, të gjithë përgjegjësinë iu dha qenies njerëzore. Në këtë mënyrë, vetëm interesat njerëzorë janë ato që marrin vëmendje morale dhe janë mbi të gjitha gjërat në diskutim me rëndësi. Kalimi nga teocentrizmi në antropocentrizëm do të thoshte se të gjitha përgjegjësitë që kishin perënditë dhe rëndësia e tyre do të bëhen qenie njerëzore. Kjo shkaktoi transformime të mëdha si në fushën intelektuale ashtu edhe në atë artistike.

Ne e dimë që ajo u ngrit në fillim të Epokës Moderne pikërisht në transmetimin që ekziston midis Mesjetës së Ulët dhe Epokës Moderne. Deri atëherë pothuajse të gjitha civilizimet kishin evoluar tashmë si në fushat etike, morale, gjyqësore dhe filozofike. Kjo i bën ata të kenë shqetësime të caktuara për të ditur se kush është përgjegjës për të gjithë universin. Nëse akoma japim njohuri për disa filozofi në civilizimet antike, gjejmë disa hulumtime shkencore që përpiqen të gjejnë se cila është origjina e qenies njerëzore. Këto hetime e bënë shoqërinë e asaj kohe të vinte në dyshim teocentrizmin. Kjo do të thotë, kur kërkohej origjina e qenies njerëzore, interesi humbi dhe fakti që perënditë ishin qendra e universit u vu në dyshim.

Antropocentrizmi dhe ndryshimi i mendësisë

qenia njerëzore qendër e universit

Rezultati i ndryshimit të doktrinës ishte një mentalitet i ri i përgjithshëm. Këtu përfshihet një skemë mendore që kishte si protagonist qenien njerëzore si një qenie supreme dhe në qendër të universit. Ky lloj doktrine konsideron se arsyeja duhet të jetë udhëzuesi i vetëm për qeniet njerëzore që të përparojnë dhe të zhvillohen. Ata kalojnë nga besimi si motori i doktrinës në arsyen. Duhet të kihet parasysh se i gjithë ky ndryshim i mentalitetit shkaktoi një revolucion të të gjitha besimeve në atë kohë.

Doktrina e antropocentrizmit bazohej në faktin se njeriu është një qenie e pavarur nga të gjitha mitet dhe historitë fetare dhe biblike. Të gjitha këto histori deri në atë moment përfshinin qenien njerëzore dhe e detyruan shoqërinë të kryente veprime të caktuara ose të mbante sjellje të caktuara.

Ne do të përmbledhim se cilat ishin lëvizjet kryesore që ishin baza e ndryshimit të mentalitetit falë futjes së antropocentrizmit.

Rilindja

Shtë një lëvizje artistike që u shfaq në shekullin e XNUMX-të dhe u shfaq në veri të Italisë. Kjo lëvizje artistike mund të përfaqësohej dhe shprehej përmes pikturës, skulpturës dhe arkitekturës. Emri i rilindjes vjen nga fakti që në këtë stil janë përdorur disa karakteristika të traditës klasike dhe romake. Meqenëse antropocentrizmi arriti të dominojë gjithë këtë epokë, shumë artistë e shfrytëzuan rastin për të kapur përfaqësimet e tyre në vepra. Për shembull, kishte përfaqësime të shumta të trupit të njeriut që u bënë nga arti klasik Greko-Romak. Kishte edhe disa rryma artistike që shërbyen për të rimarrë teknika të tjera të harmonisë dhe përmasave që humbën me kalimin e kohës.

Antropocentrizmi bëri që rilindja të përhapet në të gjithë Evropën dhe të mbetet në fuqi deri në shekullin e XNUMX-të.

Humanizmi

Shtë një tjetër nga lëvizjet intelektuale në të cilën u përmblodh antropocentrizmi. Mund të ketë origjinën në Itali rreth shekullit XIV dhe u shprehën në disiplina të ndryshme si p.sh. ishin filozofi, letërsi dhe teologji. Filozofia që ai kishte imponuar për antropocentrizmin erdhi për të rimarrë traditën klasike greke dhe romake. Këto tradita klasike gjithashtu vendosën qenien njerëzore si objekt dhe qendër studimi dhe përgjegjëse për të qenë qendra e universit.

Gjatë gjithë kësaj periudhe në të cilën mbizotëronte humanizmi, u bënë përkthime dhe shpërndarje të ndryshme të disa veprave Greko-Romake. Këto vepra do të qëndronin të fshehura për shkak të ekzistencës së teocentrizmit gjatë Mesjetës. Duhet të theksohet se, megjithëse qenia njerëzore konsiderohej qendra e universit dhe përgjegjëse për të gjitha gjërat, në asnjë kohë feja nuk u braktis plotësisht. Humanizmi u përhap në të gjithë Evropën dhe arriti kulmin e tij midis shekujve XNUMX dhe XNUMX.

Aspektet themelore të antropocentrizmit

kultura e humanizmit

Ne do të analizojmë se cilat janë aspektet kryesore themelore të antropocentrizmit si doktrinë. Mbani në mend se karakteristika kryesore është se qenia njerëzore dhe jo Zoti është e vendosur në qendër të mendimit. Si rezultat, ata kanë lindur nga pjesa tjetër e mendimeve dhe rrymave që po përhapeshin në shoqërinë e asaj kohe.

Falë karakteristikave të kësaj doktrine gjejmë besim të plotë te qenia njerëzore. Ata besuan plotësisht në gjithçka që ishte një krijim i qenies njerëzore dhe në aftësinë e kësaj për të qenë në gjendje të mbizotërojë mjedisin. Lavdia dhe prestigji personal viti qëllimi i çdo personi. Vlera të larta iu dhanë prestigjit, lavdisë, fuqisë ose famës. Ata arritën në një pikë ku ata konsideroheshin ambicie që kishin vlera për njeriun. Domethënë, njerëzit që nuk kishin prestigj ose fuqi nuk kishin asnjë vlerë.

E gjithë kjo shkaktoi më shumë optimizëm. Megjithëse kishte një shqetësim më të madh për jetën tokësore, mbizotëronte ideja që qeniet njerëzore jetuan për të shijuar këtu dhe tani. Kjo njihet si Carpe Diem. Dhe kjo do të thoshte se bota pushoi së qeni një vend tranziti dhe u bë një vend që shërbeu për t'u shijuar në tërësinë e saj.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth antropocentrizmit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.