Antimaterie

Përplasja e lëndës dhe antimateries

Kur ta dëgjoni fjalën antimaterie Duket si diçka tipike e një filmi. Sidoqoftë, është diçka krejtësisht e vërtetë dhe ne madje e lëshojmë atë në trupin tonë. Antimateria është bërë shumë e rëndësishme për shkencën pasi na ndihmon të kuptojmë shumë aspekte të universit, formimin dhe evolucionin e tij. Përveç kësaj, ajo shpjegon shumë fenomene që ndodhin në realitet.

A doni të dini se çfarë është antimateria dhe pse është kaq e rëndësishme? Këtu ju shpjegojmë gjithçka.

Çfarë është antimateria

Grimcat e antimateries

Antimateria lind nga një prej atyre ekuacioneve të mëdha që kanë një gjuhë që vetëm fizikantët dhe matematikanët e mëdhenj janë në gjendje ta deshifrojnë. Këto ekuacione duken si diçka që është e gabuar dhe që, normalisht, pas kaq shumë ekuacionesh, është normale që ka ndonjë gabim. Megjithatë, kjo është plotësisht e vërtetë dhe antimateria është reale.

Isshtë një substancë e përbërë nga ato që njihen si anti-grimca. Këto grimca janë të njëjta me ato që ne njohim, por me ngarkesë elektrike krejtësisht të kundërt. Për shembull, antigrimca e një elektroni ngarkesa e të cilit është negative është pozitron. Shtë një element i barabartë me të njëjtën përbërje, por me një ngarkesë pozitive. Kjo është kaq e thjeshtë dhe kush dëshiron ta bëjë atë më të komplikuar është i gabuar.

Këto substanca grimcash dhe antigrimcash shkojnë në çifte. Kur të dy përplasen, ata asgjësojnë njëri-tjetrin dhe zhduken plotësisht. Nën rezultatin e kësaj përplasjeje, formohet një dritë e dritës. Grimcat që nuk kanë ngarkesa, të tilla si neutrinot, mendohet se janë vetë grimcat e tyre.

Ka disa teori që mendojnë për këto grimca nën emrin Majorana dhe rrjedh se grimcat e materies së errët mund të jenë gjithashtu grimca Majorana, që do të thotë se ato vetë janë anti-grimcë dhe grimcë e saj në të njëjtën kohë.

Ekuacioni i Dirakut

Çfarë është antimateria

Siç kemi diskutuar, antimateria lind nga studimet matematikore dhe ekuacionet e gjata fizike. Fizikanti Paul Dirac, i studioi të gjitha këto në vitin 1930. Ai u përpoq të unifikonte rrymat fizike më të rëndësishme në një: relativitetin special dhe mekanikën kuantike. Këto dy rryma të bashkuara në një kornizë të vetme teorike mund të ndihmojnë shumë në kuptimin e universit.

Sot ne e dimë këtë si ekuacioni i Dirakut. Ky është një ekuacion mjaft i thjeshtë, por që mbingarkoi të gjithë shkencëtarët në atë kohë. Ekuacioni parashikoi diçka që duket e pamundur, grimca me energji negative. Ekuacionet e Dirakut thanë që grimcat mund të kishin energji më të ulët sesa pjesa tjetër. Kjo do të thotë, ata mund të kenë më pak energji sesa kanë kur nuk po bëjnë asgjë. Kjo deklaratë ishte më e vështirë për të kuptuar nga fizikantët. Si mund të keni më pak energji sesa keni pa bërë asgjë, nëse nuk po bëni më asgjë vetë?

Nga kjo ishte e mundur të zbulohej se grimcat kishin energji negative. E gjithë kjo shkaktoi realitetin në të cilin ekziston një det grimcash që kanë energji negative dhe që nuk ishin zbuluar nga fizika. Kur një grimcë normale kërcen nga një nivel më i ulët energjie në një më të lartë, ajo lë një boshllëk në nivelin më të ulët të energjisë nga ka ardhur. Tani, nëse grimca ka një ngarkesë negative, vrima mund të ketë një vrimë të ngarkuar negativisht ose, çfarë është e njëjtë, një ngarkesë pozitive, domethënë një pozitron. Kështu lindi koncepti i anti-grimcave.

Ku gjendet antimateria?

Karakteristikat e antimateries

Grimcat e para të antimaterisë që u zbuluan ishin ato nga rrezet kozmike duke përdorur një dhomë re. Këto kamera përdoren për të zbuluar grimcat.Ato lëshojnë një gaz që jonizohet pas kalimit të grimcave, kështu që ju mund të njihni rrugën që ata kanë. Shkencëtari Carl D. Anderson ishte në gjendje të përdorte një fushë magnetike në mënyrë që, Kur një grimcë kalon përmes dhomës, shtegu do të përkulet për ngarkesën e saj elektrike. Në këtë mënyrë u arrit që grimcat të shkonin në njërën anë dhe anti-grimcat në anën tjetër.

Më vonë, antiprotonet dhe antineutronet u zbuluan dhe, që nga ajo kohë, zbulimet kanë qenë gjithnjë e më të mëdha. Antimateria po bëhet më e njohur. Planeti ynë është duke u bombarduar vazhdimisht me anti-grimca që janë pjesë e rrezeve kozmike. Ajo që është më afër nesh është ajo që na prek.

Mund të themi se ne vetë lëshojmë antimaterie për shkak të përbërjes së trupit. Për shembull, nëse hamë një banane, për shkak të kalbjes së kaliumit -40, do të formojë një pozitron çdo 75 minuta. Kjo do të thotë që nëse gjejmë kalium -40 në trupin tonë, do të ndodhë që ne vetë të jemi burim i antim grimcave.

Për çfarë shërben

Antimaterie

Ju me siguri do të thoni se çfarë dobie ka të dish që ekziston antimateria. Epo, falë saj, kemi shumë përmirësime në fushën e mjekësisë. Për shembull, përdoret gjerësisht në tomografinë me emisione pozitronike. Këto grimca përdoren për të qenë në gjendje të prodhojnë disa imazhe të trupit të njeriut në një rezolucion të lartë. Këto pamje janë shumë të dobishme në inspektime për të ditur nëse kemi një tumor që zgjerohet ose shkallën e tij të evolucionit. Përdorimi i antiprotoneve për trajtimin e kancerit gjithashtu është duke u studiuar.

Në të ardhmen, antimateria mund të shërbejë si një element premtues në prodhimin e energjisë. Kur asgjësohen materia dhe antimateria, ato lënë një formë të mirë energjie në formën e dritës. Vetëm një gram antimaterie do të çlironte një energji ekuivalente me një bombë bërthamore. Kjo është plotësisht e tmerrshme.

Problemi sot me shfrytëzimin e antimateries për energji është ruajtja e saj. Somethingshtë diçka që ne jemi shumë larg zgjidhjes. Çdo gram antimaterie do të duheshin rreth 25.000 trilion kilovat orë energji.

Shërben gjithashtu për të shpjeguar pse ekzistojmë. Fillimisht, sipas Teoria e Big Bengut, origjina si e materies ashtu edhe e antimateries duhet të ketë ndodhur përmes një modeli të simetrisë totale. Po të ishte kështu, ne do të ishim zhdukur tashmë. Prandaj, është e nevojshme që të ketë të paktën 1 grimcë më shumë të materies për secilën antimaterie.

Shpresoj që ky informacion të ketë sqaruar dyshimet tuaja në lidhje me antimaterinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.