Anticikloni i Azoreve

Anticikloni i Azores

Me siguri keni dëgjuar mijëra herë në lajmet për Anticiklon i Azores. Është një fenomen meteorologjik që ndikon në klimën e Gadishullit Iberik dhe që duhet kuptuar shumë mirë për të kuptuar shkaqet dhe pasojat që ka në klimën spanjolle. Shkencëtarët e kanë studiuar këtë anticiklon për shumë vite dhe ka një rëndësi të madhe në parashikimin e motit.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është anticikloni i Azores, cilat janë karakteristikat, shkaqet dhe pasojat e tij.

Çfarë është një anticiklon

rëndësia e anticiklonit të Azores

Gjëja e parë është të dini se çfarë është një anticiklon. Një anticiklon është një zonë me presion të lartë (mbi 1013 Pa) në të cilën presioni atmosferik është më i lartë se presioni i ajrit përreth dhe rritet nga periferia drejt qendrës. Zakonisht mund të lidhet me motin tipik të qëndrueshëm, qiellin e pastër dhe diellin.

Kolona anticiklone është më e qëndrueshme se ajri përreth. Nga ana tjetër, ajri që bie poshtë krijon një fenomen të quajtur fundosje, që do të thotë se parandalon formimin e reshjeve. Sigurisht, duhet të merret parasysh se mënyra në të cilën zbret ajri do të ndryshojë në varësi të hemisferës në të cilën ndodhet.

Këto flukse ajri anticiklonike janë më të lehta për t'u zhvilluar në verë, duke rënduar më tej sezonin e thatë. Ndryshe nga ciklonet, të cilët janë më të lehta për t'u parashikuar, shpesh kanë një formë dhe sjellje të parregullt. Në përgjithësi, anticiklonet mund të ndahen në katër grupe ose kategori.

Çfarë është anticikloni i Azores

presion atmosferik

Në pamje të parë, të bëhesh meteorolog në Azores mund të duket si një detyrë e lehtë, por gjithçka që shkëlqen nuk është flori. Anticiklonet e famshme jo gjithmonë përkthehen në mot të qëndrueshëm mbi arkipelag. Në vendin tonë zakonisht na garanton mot të thatë dhe me diell në verë, por ndodh edhe në gjerësinë tonë dimërore. Këtë e bën edhe duke stagnuar ajrin dhe duke shkaktuar episodet e famshme të ndotjes së dimrit në qytetet e mëdha. Prandaj, është përgjegjëse për të shënuar kohën në gjerësinë tonë gjeografike. Por si u formua?

Formimi i tij lidhet me qarkullimin atmosferik dhe ndryshimin e temperaturës midis ekuatorit dhe poleve. Rrezatimi diellor përkthehet në temperatura të larta në rajonet ekuatoriale, gjë që bën që ajri i ngrohtë të rritet për shkak të densitetit të tij të ulët. Ajri i ngrohtë ngrihet jo vetëm në lartësi, por edhe në gjerësi.

Deri në 30°-40°N. Këtu, ajo zbret përmes një procesi fundosjeje që rezulton në një tërheqje konstante dhe zero lart, duke krijuar një anticiklon. Pra, kjo përkthehet në mot të qetë dhe me diell.

Në verë, ajo tenton t'i afrohet Evropës Perëndimore, duke bllokuar hyrjen e stuhive nga gjerësitë veriore. Në dimër, nga ana tjetër, jemi më larg prej tij, sepse ulja ndodh më në jug. Hyrja e stuhisë dhe ajri i ftohtë janë më pas të lirë të bredhin lirshëm në gjerësi më të ulëta. Moti në Gadishullin Iberik do të ndikohet nga shtytja e anticikloneve dhe stuhive nga veriu.

Si është moti me anticiklonin e Azores?

presionet në stacione

Edhe pse arkipelagu është emëruar pas këtij anticiklon të famshëm, moti në ishull është më i ngarkuar nga sa mendonim fillimisht. Në fakt, moti është shumë i ndryshueshëm dhe i lagësht. Sigurisht, nëse planifikoni të shkoni këtë verë, mos e bëni këtë duke menduar për destinacionet e diellit dhe plazhit. Në vend të kësaj, mendoni për këto ishuj si një opsion për t'i shpëtuar vapës. Do të gjeni temperatura mesatare, por pothuajse me siguri do të habiteni nëse një ditë bie shi.

Në varësi të ishujve që vizitojmë, klima do të ndryshojë, megjithëse është kryesisht e butë pa stinë të thatë dhe verë të butë. Në ishujt qendrorë dhe lindorë, klima është e butë, me verë të thatë dhe të butë.

Si rezultat, verat janë më të buta se dimrat, me më shumë reshje midis tetorit dhe marsit. Në terma të përgjithshëm, ka pak kontrast midis një sezoni dhe tjetrit. Ajo që do të ketë gjithmonë do të jetë shumë lagështi. Një variabël meteorologjik i lidhur me ndikimin detar që i jep arkipelagut gjelbërimin dhe një pjesë të bukurisë së peizazhit që e karakterizon.

Dallimi me stuhitë

Është e zakonshme të ngatërrohen anticiklonet me stuhitë, pasi stuhitë quhen edhe ciklone. Megjithatë, ato janë të kundërta. Për të kuptuar ndryshimin kryesor midis këtyre dy fenomeneve të motit, le të kuptojmë se cili është përkufizimi i një stuhie.

Stuhitë janë ajër paksa i përhapur që tenton të rritet. Është zona ku presioni atmosferik është më i ulët se zona përreth. Lëvizja lart e ajrit favorizon formimin e reve, e për rrjedhojë prodhimin e reshjeve. Shpërthimet në thelb ushqehen nga ajri i ftohtë dhe kohëzgjatja e tyre varet nga sasia e ajrit të ftohtë që ata mbajnë. Këto lloj masash ajrore janë shumë të paqëndrueshme, formohen dhe lëvizin shpejt.

Në hemisferën veriore, stuhia rrotullohet në drejtim të kundërt të akrepave të orës. Këto masa ajrore sjellin me vete mot të paqëndrueshëm, të vranët, me shi ose stuhi, dhe ndonjëherë edhe borë në dimër.

Anticikloni i Azores dhe ndryshimet klimatike

Studimet e ngrohjes globale sugjerojnë se anticikloni i Azores mund të jetë intensifikuar vitet e fundit, pavarësisht nga lëkundjet tipike të tipit ENSO, duke çuar në ngjarje më ekstreme të reshjeve në juglindje të Shteteve të Bashkuara. Mund të ketë gjithashtu një zhvendosje gjerësore të kreshtës, me disa modele kompjuterike që përfaqësojnë një zgjerim të mëtejshëm drejt perëndimit të anticiklonit të ardhshëm. Megjithatë, gjatë dimrit 2009-2010, anticikloni u bë më i vogël, u zhvendos në verilindje dhe ishte më i dobët se zakonisht, gjë që shkaktoi një rritje të shpejtë të temperaturave të sipërfaqes në mes të Atlantikut.

Siç mund ta shihni, anticikloni i Azores ka një rëndësi të madhe për klimën e gadishullit dhe është shumë i dobishëm për parashikimin e motit. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për anticiklonin e Azores dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.