Gjithçka që duhet të dini për tokën andosol

Në të gjithë botën ekzistojnë lloje të ndryshme të tokave. Këto lloje të tokave ndryshojnë në varësi të strukturës, përbërjes fizike dhe kimike, thellësisë, porozitetit, përshkueshmërisë dhe ngjyrës, ndër karakteristikat e tjera. Sot do të flasim për një lloj toke të quajtur andosol. Isshtë një lloj toke vullkanike që formohet në hirit dhe qelqit vullkanik, si dhe materialeve të tjerë piroklastikë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat dhe vetitë që ka andosol.

tipare kryesore

Horizontet Andosol

Isshtë një lloj toke që rritet në terrene vullkanike. Kur janë të rinj kanë një ngjyrë të errët dhe janë shumë poroze. Kjo porozitet është për shkak të llojit të shkëmbit nga i cili është formuar. Siç e dimë, një tokë përbëhet kryesisht nga një themel. Ky shkëmb po shpërbëhej dhe ndryshonte me kalimin e kohës dhe veprimin e ndrysheve agjentët gjeologjikë. Në varësi të llojit të agjentit gjeologjik mbizotërues në një zonë dhe karakteristikave të përbërjes së tokës në fjalë, ne do të kemi një lloj ose një tjetër.

Andosol është një tokë me përshkueshmëri të lartë, strukturë të mirë dhe të lehtë për tu bllokuar. Ka një pjellori të konsiderueshme edhe pse ka disa kufizime kur bëhet fjalë për përdorimin e tyre për bujqësi. Sidoqoftë, është një tokë e përdorur gjerësisht në fushën e bujqësisë sa herë që e lejojnë kushtet e relievit. Vendndodhja e këtij lloji të tokave zakonisht është në rajone me një lloj vullkanizmi aktiv.

Këto toka janë konsideruar tradicionalisht si një ndihmë e mirë për zhvillimin e kulturave dhe popujve. Kjo për faktin se këto civilizime mund të vendosen në këto toka përkundër rreziqeve natyrore që mund të kërcënojnë pasi ato kanë një nivel të mirë pjellorie. Nëse analizojmë disa dendësi të qendrave urbane dhe popullata në zhvillim, të tilla si vendet e Amerikës së Jugut, mund të shohim se vargjet malore të Andeve kanë vullkane aktive dhe kufizohen nga shumë pak toka pjellore tipike të pyjeve tropikale.

Andosol është ajo tokë që ka horizontin Vitrik ose Anndik. Këto horizonte fillojnë nga 25 centimetra të thella si rezultat i kësaj sipërfaqja e tokës. Nuk ka horizonte të tjera diagnostikuese nëse nuk është varrosur nga sedimentet ose toka të tjera dhe zakonisht ndodh në një thellësi prej rreth 50 centimetra.

Përshkrimi i hollësishëm i një andosoli

Andosol i përdorur në të korra

Këto janë toka me prirje për ngjyrë të zezë dhe me peisazhe krejtësisht vullkanike. Materiali mëmë është kryesisht hiri vullkanik, edhe pse mund të formohet edhe përmes shtufa, shtuf, hirit dhe ejecta të tjera vullkanike. Mjedisi i këtyre tokave zakonisht është i rrethuar me relieze valëzuese që janë malore. Ka nevojë për rajone të lagështa, arktike dhe tropikale me një gamë të gjerë të llojeve të bimësisë. Thisshtë kjo gamë e gjerë e bimësisë që lejon që toka të ketë një nivel të lartë ushqyesish.

Lidhur me zhvillimin e profilit të kësaj toke, ajo zakonisht ka një profil AC ose ABC. Shtresa B e kësaj toke varet nga thellësia e saj. Normalisht ky horizont i ndryshimit në thellësi tenton të ekzistojë në ato toka me një strukturë më argjilore. Isshtë një tokë me mot të shpejtë që banon në të një ndryshim të lartë biogjeokimik për shkak të elementeve të materialeve vullkanike që ka. Këto materiale janë shumë poroze dhe rezultojnë në një akumulim të komplekseve të qëndrueshme të të dy materialeve organikë dhe minerale si imogoliti dhe ferrihidriti.

Përdorimet dhe formimi i andosolit

horizonte në thellësi

Një nga përdorimet kryesore për andosol është në kultivim. Duke qenë një lloj toke me një nivel të lartë pjellorie, përdoret për të rritur një larmi bimësh. Kufizimi më i madh që kemi përmendur më lart është kapaciteti i tij i madh për të mbajtur fosforin në një mënyrë jo-bio-disponueshme. Kjo është, është një tokë e aftë të ketë nivele të larta të fosforit por që nuk mund të përdoret ose asimilohet nga rrënjët e bimëve. Kjo e bën atë një tokë disi më të varfër pasi, megjithëse ka një sasi të jashtëzakonshme ushqyesish, nuk mund të përdoret nga bima. Gjithashtu, shumë prej këtyre tokave gjenden në vende si topografia e pjerrët.

Kur toka është në vende me lehtësim të madh dhe zona të pjerrëta, zakonisht është një kufizim që shërben për të vënë në kultivim. Nëse toka ka një lehtësim më të theksuar, ajo nuk do të ketë një shpërndarje optimale në profilet dhe horizontet e saj ku gjenden lëndët ushqyese të nevojshme për furnizimin e bimës. Gjithashtu, ne duhet të marrim parasysh rrjedhjet përmes reshjeve. Në një terren të pjerrët, reshjet e shiut gjenerojnë rrjedhje më të mëdha që do të përfundojnë duke zvarritur një pjesë të madhe të profileve që kanë një nivel më të lartë të lëndëve ushqyese në mënyrë që kultura të zhvillohet në kushte të mira.

Ky lloj i tokës karakterizohet nga prania e një horizonti Andik ose një horizonti Vitrik. Ata horizonte të Andeve janë të pasura me minerale të ngjashme me Alofan dhe kanë komplekse të larta humusi dhe alumini ndërsa horizonti Vitrik përmban me shumicë xham vullkanik.

Formimi i këtij lloji të tokave varet kryesisht nga rrymimi i shpejtë kimik, poroziteti, përshkueshmëria, sasia e materialeve të imtësuara, si dhe prania e lëndës organike. Të gjitha këto variabla janë ato që përcaktojnë llojin e tokës që do të formohet në një terren të caktuar.

Prona të paluajtshme

Në karakteristikat morfologjike të një andosoli tipik gjejmë horizontet AC ose ABC. Horizonti i parë është zakonisht shumë më i errët dhe më i lagësht se pjesa tjetër. Përmbajtja e lëndës organike në këtë horizont sipërfaqësor është rreth 8% megjithëse mund të zbulohet se kanë deri në 30% të lëndës organike.

Shumica e këtyre tokave kanë kullim të mirë të brendshëm për shkak të porozitetit të tyre të lartë. Kështu, ato janë toka mjaft interesante nga pikëpamja e ujitjes efikase. Kjo porozitet termik parandalon grumbullimin e ujit të shiut, i cili është një faktor përcaktues për zhvillimin e shumë bimëve.

Ka një sasi të madhe të mineraleve të qenve magnezi ashtu siç janë olivina, piroksenet dhe amfibolet. Ajo gjithashtu ka feldspars dhe kuarc nga fraksionet e rërës dhe llumit. Stabiliteti i tyre i mirë i agregatit dhe depërtueshmëria e lartë e ujit i bëjnë këto toka relativisht rezistente ndaj erozionit të ujit. Ky është një avantazh tjetër shumë i rëndësishëm që ato të përdoren në të korra.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth andosolit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.