Biografia e Anaksimandrit

Anaksimandri

Sot do të flasim për një filozof, gjeometër dhe astronom grek mjaft të rëndësishëm në histori. Eshte per Anaksimandri të Miletit. Ky njeri supozoi ekzistencën e një parimi konstituiv dhe origjinal të përbashkët për të gjitha qeniet e gjalla në natyrë. Ky parim u quajt hark. Ndryshe nga pjesa tjetër e shokëve të tij që identifikuan harkun me një substancë fizike, Anaksimandri është ai që e vendosi atë si parimin e parë të njohur si ápeiron.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për biografinë e Anaksimandrit dhe bëmat më të rëndësishme të jetës së tij.

Anaksimandri i Miletit

Anaksimandri dhe shfrytëzon

Ky filozof dhe astronom grek themeloi si parimi i parë i përbashkët për të gjitha qeniet e natyrës së apeironit. Ne mund ta përkthejmë këtë term si "i papërcaktuar" ose "i pacaktuar". Ai ishte dishepull i Thales nga Mileti dhe anëtar i shkollës Miletus. Në këtë qytet në të cilin ai jetonte ai ishte një qytetar aktiv dhe drejtoi një ekspeditë në Apolloni, e vendosur në Detin e Zi. Ai veproi si një politikan që mbante pozicione të rëndësishme deri në atë masë sa që iu besua misioni i kufizimit të natalitetit në Apolloni. Ky problem serioz për shkak të një tepricë të lindjeve në ato kohë dhe mungesës së burimeve për të qenë në gjendje të kënaqë nevojat e të gjithë njerëzve.

Ishte një nga shumë kolonitë që duhej të zgjidhnin problemin e mbipopullimit të qyteteve të Jonit. Kufizimi i natalitetit ishte një çështje e ndërlikuar për atë kohë. Qytetarët e zgjodhën atë falë njohurive dhe meritave të tij politike. Jo shumë kohë më parë një statujë u zbulua në gërmimet në Miletus.

Gjatë gjithë jetës së tij, Anaksimandri iu përkushtua kryerjes së hetimeve të shumta. Një nga këto hetime ishte zhvillimi i hartës së parë të planetit tonë. Kjo hartë duhej të bëhej nga pjesa tjetër e hartave dhe lajmeve të vogla që morën tregtarët grekë. Shtë një hartë që nuk mund të ishte përsosur, por më vonë nga Hekateu dhe nga e cila i shërbeu Herodotit. Për ta bërë këtë hartë, Anaksimandrit iu desh ta imagjinonte Tokën si një cilindër të palëvizshëm. Kjo ide shkoi kundër mendimit të përgjithshëm që e konsideronte Tokën të rrafshuar.

Atij i janë atribuar edhe punë të tjera, siç janë fiksimi i ekuinokseve dhe solsticeve dhe llogaritja e distancave dhe madhësive të yjeve. Përpunimi i një ore diellore është gjithashtu pjesë e punimeve të Anaksimandrit dhe të një sfere qiellore. Kjo sferë qiellore u përdor për vizualizimin e disa yjeve në qiell.

Filozofia e Anaksimandrit

Apeiron

Ky filozof ka pasur spekulime të mahnitshme rreth origjinës së qenieve të gjalla dhe njeriut. Sipas filozofisë së tij, gjithçka nga një fenomen i lagësht. Në këtë fenomen, toka ishte një vend i lëngët dhe gjatë procesit të disociimit lagështia i dha të gjallëve. Në një mënyrë të tillë që burrat e parë kishin paraardhësit e tyre peshq dhe kafshë të tjera më primitive. Për këtë teori ai u konsiderua kozmologu i parë dhe si paraardhësi i teorisë moderne të evolucionit.

Anaksimandri ishte mendimtari i parë grek që mund të shkruante të gjitha reflektimet e tij filozofike. Ai kishte traktatin e tij në të cilin kishte të gjitha reflektimet më famëkeqe të sistematizimit të atij real përpara Aristotelit. Nga traktati i tij i quajtur "Për natyrën" mbani një fragment. Sidoqoftë, duke pasur parasysh historinë e Aristotelit të paktën disa pjesë të të gjithë doktrinës së Anaksimandrit mund të rikompozohen.

Brenda filozofisë së tij ai u pajtua me Thalesin e Miletit në mbrojtje se ekzistonte vetëm një parim themelor, i quajtur hark, i cili ishte krijuesi i të gjitha gjërave. Anaksimandri e quajti këtë parim themelor ápeiron. Apeiron i referohej të pashquarës ose të papërcaktuarës. Kjo është, një substancë e papërcaktuar, e pakufizuar dhe e pafund dhe e përjetshme. Majmuni është i pakorruptueshëm dhe i padepërtueshëm. Nga kjo origjinë, pjesa tjetër e qenieve të gjalla dhe universi rrjedhin prej saj dhe i nënshtrohen lindjes së zhdukjes për shkak të forcës së kundërt midis tyre.

Fillimi i gjithçkaje

Qyteti Miletus

Ai kishte disa përpjekje për të përcaktuar parimin total. Për këtë ai ndjek konstantën e temave filozofike të Milesisë. Ndryshe nga filozofët e tjerë që u përpoqën ta gjenin këtë parim në një natyrë të fundme, për Anaksimandrin ky parim u pa në apeiron që nuk perceptohet nga përvoja nëse ajo që duhet të postulohet si diçka e përhershme dhe transhendente të një bote empirike.

Somethingshtë diçka e papërcaktueshme si në hapësirë ​​ashtu edhe në kohë, por ai parim i të gjitha gjërave që prishen dhe përcaktohet. Ka shumë detaje që lihen jashtë lëndëve që janë objekt i përvojës sonë. Për këtë arsye, Anaksimandri ka pasur një doktrinë që është e vështirë të interpretohet.

Në shkollë, kërkimi mbi harkun do të zinte pjesën më të madhe të kohës së filozofëve. Ai filloi të studionte nga shkolla e Pitagora dhe vazhdoi drejt Parmenides dhe Heraklitit. Ky problem, i cili filloi në shkollën Miletus, u bë një temë e përsëritur në të gjithë filozofinë greke.

Anaksimandri ishte autori i 4 librave gjithsej. E para është ajo që ne tashmë e kemi quajtur si "Mbi Natyrën". Sidoqoftë, ai ishte autor i 3 librave të tjerë të quajtur Perimetri i Tokës, Në Yjet e Fiksuar dhe një Sferë Qiellore. Librat e Anaksimandrit ndoshta nuk kishin asnjë titull dhe u emëruan thjesht pas kapitullit të një libri themelor. Ajo që dihet me siguri të plotë është se Anaksimandri ai ishte nga të parët që shkroi një libër me prozë. Rëndësia e një shkrimi në prozë është se Anaksimandri vazhdoi traditën e Thales si filozof dhe përuron një zhanër të ri letrar. Kjo zhanër është përdorur nga poetë dhe edukatorë të ndryshëm gjatë historisë.

Siç mund ta shihni, Anaksimandri ka qenë një filozof dhe astronom mjaft i rëndësishëm që ka sjellë shumë përparime në histori. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Anaksimandrit dhe shfrytëzimeve të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.