Cila është amplituda termike?

amplituda termike

Siç e dimë mirë, temperatura kur ngrihemi nuk është e njëjtë me atë të regjistruar në mesditë, kur mbreti i yjeve është lart në qiell. Quhet kjo ndryshim numerik midis vlerave minimale dhe maksimale të vërejtura gjatë një periudhe të caktuar kohe amplituda termike, dhe përdoret në hetimin e atmosferës dhe oqeanit të një zone të caktuar gjeografike, përveç shërbimit për fermerët dhe kopshtarët.

Këto janë, për këtë arsye, vlera shumë të rëndësishme, pasi falë studimit të tyre ne mund të dimë më shumë detaje për klimat e ndryshme.

Cilat parametra ndikojnë në amplituda termike?

natyrë

Vlera e amplitudës termike, e njohur gjithashtu si lëkundje termike, varet nga faktorët e mëposhtëm:

E marte

Meqenëse ka një kapacitet më të lartë të nxehtësisë dhe përçueshmëri të nxehtësisë, shkakton një rënie në diapazonin e temperaturës ditore dhe vjetore. Ndërsa korja e tokës ftohet dhe nxehet me shpejtësi, deti e bën atë me një shpejtësi më të ngadaltë, kështu që në zonat bregdetare nuk ka një ndryshim të madh midis temperaturave maksimale dhe minimale, gjë që ndodh në zonat e brendshme.

topografi

Lidhur me topografinë, në shpatet e maleve lëkundja termike është më e vogël se në fusha, pasi ato janë zona që janë shumë më pak të ekspozuara ndaj motit të keq.

Vranësira

Sa më e madhe vranësira, aq më e vogël do të jetë amplituda pasi retë mbulojnë diellin, duke parandaluar që rrezet e saj të arrijnë në Tokë.

Gjerësia gjeografike

Sa më afër poleve dhe ekuatorit, aq më e ulët është amplituda termike. Përkundrazi, nëse jeni në një rajon që ka një klimë të butë, temperatura maksimale dhe temperatura minimale mund të jenë shumë të ndryshme. (Ne do të kthehemi në këtë pikë më vonë).

Cili është ndryshimi i temperaturës ditore?

Është ndryshimi i temperaturës që ndodh midis kohës më të nxehtë të ditës dhe më të ftohtës gjatë natës. Ndryshimet në temperaturën ditore mund të bëhen shumë të mëdha në sipërfaqen e tokës, të tilla si në shkretëtira, ku gjatë ditës regjistrohen 38ºC ose më shumë dhe natën bien në një të ftohtë 5ºC.

El shkallë temperature është një faktor i rëndësishëm në ndryshimin e temperaturës së ditës, dhe është se kur energjia diellore arrin në sipërfaqe në mëngjes, një shtresë e lehtë, midis 1 dhe 3 cm, e ajrit që është vetëm mbi tokë nxehet nga përçimi . Shkëmbimi i nxehtësisë midis kësaj shtrese të hollë të ajrit të ngrohtë dhe ajrit të freskët mbi të është joefikas, aq sa në një ditë vere temperaturat mund të ndryshojnë me 30ºC nga pak mbi tokë deri në nivelin e belit. Rrezatimi diellor që mund të hyjë në verë është më i lartë se nxehtësia që është tashmë brenda planetit në atë rajon të caktuar, dhe situata nuk ekuilibron deri pasdite.

Cila është amplituda termike në ...?

Harta e amplitudave termike të Spanjës

Harta e amplitudave termike të Spanjës

Siç e përmendëm, studimi i amplitudës termike është jashtëzakonisht i rëndësishëm për shkencën, por edhe për fusha të tjera si bujqësia apo kopshtaria. Jo vetëm që është interesante të dimë më shumë detaje rreth klimave të ndryshme, por falë kësaj do të jetë shumë më e lehtë për ne të rritim disa bimë ose të tjera, pasi specie të caktuara rriten në secilën klimë. Kështu që, Le të shohim se çfarë amplituda termike ka sipas klimës:

 • Klima ekuatoriale: temperaturat janë të larta gjatë gjithë vitit. Temperatura mesatare është mbi 18ºC, dhe mund të arrijë midis 20 dhe 27ºC. Por ajo që bie më shumë në sy është ndryshimi i vogël midis muajit më të ftohtë dhe muajit më të ngrohtë: 3ºC ose më pak.
 • Klime tropikale: Temperaturat qëndrojnë të larta gjatë gjithë vitit, kështu që është një klimë pa dimër. Temperatura mesatare e muajit më të ftohtë është mbi 18ºC, dhe lëkundja termike mund të arrijë 10ºC.
 • Klima mesdhetare: Temperaturat mbeten të buta praktikisht gjatë gjithë vitit, përveç verës kur ato janë shumë të larta dhe mund të arrijnë 45ºC. Temperatura mesatare vjetore është rreth 14ºC, me një diapazon temperature midis 5 betweenC dhe 18ºC midis muajit më të ftohtë dhe muajit më të ngrohtë.
 • Moti kontinental: temperaturat janë shumë të ulëta në dimër, dhe shumë të larta në verë. Temperatura mesatare mund të jetë e ulët deri në -16ºC. Amplituda termike është shumë e madhe, mbi 30ºC.
 • Klima e malit të lartë: në malet temperatura ulet me lartësinë mbidetare, por edhe kështu mund të themi se temperaturat e dimrit janë të ulta, duke arritur -20ºC, dhe temperaturat e verës janë të buta. Kështu, lëkundja termike është më pak se 20ºC.
 • Klima polare: temperaturat janë gjithmonë të ulëta ose shumë të ulta. Dimri zgjat tetë ose nëntë muaj, dhe gjatë disa javëve që zgjat vera, mezi i kalon 0ºC. Me një minimum që mund të jetë -50ºC, amplituda termike polare është e madhe, mbi 50ºC.

Dhe me këtë kemi mbaruar. Shpresoj të keni mësuar më shumë rreth amplitudës termike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.