Alpet mund të humbin 70% të borës së tyre deri në fund të shekullit

Alpe

Alpet, një nga vargjet më të rëndësishme malore, mund të lihej, në pjesën më të madhe, pa dëborë deri në fund të shekullit Sipas një studimi të botuar në revistën The Cryosphere, nëse nuk merren masa drastike për të parandaluar që temperatura mesatare globale të vazhdojë të rritet.

Pra, nëse ju pëlqen të praktikoni sporte bore, përfitoni nga koha, ndërsa mundeni.

Si zbulon studimi, nëse situata nuk ndryshon, deri në vitin 2100, deri në 70 për qind e borës alpine mund të zhduket, dhe deri në 30% nëse emetimet priten përgjysmë nga mesi i këtij shekulli, që do të ishte akoma shumë. Autori kryesor i studimit, nga Instituti WSL për Kërkimin e Dëborës dhe Ortekut SLF me emrin Cristoph Marty, tha se "Mbulimi i dëborës Alpine do të ulet gjithsesi, por emetimet tona të ardhshme do të kontrollojnë deri në çfarë mase".

Qytetet dhe fshatrat e vendosura pranë Alpeve mbështeten shumë në turizmin dimëror, kështu që nëse reshjet bien në formën e borës, »ekonomia dhe shoqëria e rajoneve me këto vendpushime do të vuajnë”Tha Sebastian Schlögl, gjithashtu nga SLF.

Alpe

Edhe pse më pak dëborë do të zvogëlonte numrin e aksidenteve automobilistike dhe mbylljeve të aeroportit, Nuk duhet të harrojmë se ndikimi që kanë qeniet njerëzore në planetin Tokë është shumë i madh. Nëse vazhdojmë të ndotim, të ndërtojmë siç bëjmë dhe të shpyllëzojmë, ka të ngjarë të kemi një të ardhme shumë të pakëndshme. Në fakt, Ka nga ata që besojnë se dëmi që kemi shkaktuar nuk mund të rregullohet dhe se do të ishte më mirë të fillohet nga e para, në Mars.

Ndërkohë, qeniet njerëzore nuk kanë zgjidhje tjetër përveç se të vendosen për ato që kanë, dhe të përpiqen të marrin masa që janë me të vërtetë efektive për të paktën, për të zbutur efektet e mundshme të ndryshimit të klimës.

Ju mund ta lexoni studimin e plotë këtu (Isshtë në anglisht. Isshtë një skedar .pdf).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.