Cystoreira Mesdhetare është alga më e prekur nga ndryshimi i klimës

cistoseira mediterranea

Jo të gjitha speciet janë njësoj të ndjeshme ndaj ndryshimeve klimatike. Në varësi të fiziologjisë, ekosistemi ku është vendosur dhe klima ka më shumë të ngjarë të ndikohet ose jo. Në këtë rast do të flasim Cystoseira Mesdhetare, një algë që është ndoshta specia që preket më shumë nga rritja e temperaturave të shkaktuara nga ndryshimi i klimës.

Si ndikohet kjo algë?

Cystoseira mediterranea

alga mesdhetare

Cystoseira mediterranea është një specie kryesore e algave që gjendet në shtratin e detit. Sipas një studimi ndërkombëtar në të cilin kanë marrë pjesë studiues nga Instituti Mesdhetar për Studime të Avancuara, Imedea (UIB-CSIC), kjo algë mund të jetë më e prekura nga rritja e temperaturave të ujit të shkaktuara nga ngrohja globale.

Kur temperaturat rriten në dete dhe oqeane, ndikohen ndërveprimet midis specieve. Natyra ka një ekuilibër që qëndron në shkëmbimin e materies dhe energjisë midis specieve që bashkëjetojnë në ekosisteme. Sidoqoftë, kur kushtet e të njëjtit ndryshim (siç është rasti i rritjes së temperaturave), bashkëveprimet midis specieve mund të kthejnë strukturën dhe përbërjen e disa prej ekosistemeve më të rëndësishme përreth.

Ndikimet në Mesdhe

iriqet e detit

Studimi i kryer është mjaft optimist në lidhje me livadhet e barit të detit të specieve të pazëvendësueshme si Posidonia, të paktën në lidhje me efektet e barngrënësve.

Por ai gjithashtu tregon se, midis specieve që do të preken më shumë, është kjo algë. Deti Mesdhe tashmë po rrit temperaturën e saj për shkak të ngrohjes globale. Shumë bashkësi algash në Mesdhe rrezikojnë të ndikohen nga barngrënësit si iriqi, i cili mund të zvogëlojë më tej popullatat e tyre.

Puna e botuar në revistën "Marine Pollution Bulletin" ka analizuar faktorët që mund të ndikojnë potencialisht në bashkëveprimet bimë-barngrënëse, duke eksperimentuar me tre nga speciet më të rëndësishme të bimëve në Mesdhe: bimët Posidona oceanica dhe Cymodocea nodosa dhe alga Cystoseira mediterranea, dhe konsumatori i saj i zakonshëm, iriqi i detit, Paracentrotus lividus.

Rezultatet e këtij studimi tregojnë se barngrënësit bëjnë më shumë presion mbi dy speciet bimore dhe se popullatat do të mbesin të ngjashme me ngrohjen globale. Ai gjithashtu tregon se ato mund të zvogëlohen që nga këto bimë janë të afta të prodhojnë më shumë përbërje toksike ose e pakëndshme për barngrënësit kur rritet në ujëra më të ngrohtë.

Reduktimi i ritmit të rritjes

Sidoqoftë, kur vazhdojnë të studiojnë algat, ata e kuptojnë se temperaturat më të larta ulin ritmin e rritjes, megjithëse konsumi i tyre nga iriq mbetet mjaft i lartë.

Shkencëtarët e konsiderojnë një situatë mjaft shqetësuese pasi aktualisht kullotja e tepërt e iriqeve tashmë ka një ndikim të rëndësishëm në pyjet e leshterikëve, kështu që nëse ndikohet nga temperaturat më të larta, mund të ketë "Shkretëtirat nën ujë", domethënë një zonë shkëmbinjsh pa alga.

Popullsia e iriqve po rritet gjithnjë e më shumë dhe prek zona të caktuara të Mesdheut perëndimor. Hedgehogs rriten për shkak të mungesës së grabitqarëve natyralë që shkakton mbipeshkim nga njerëzit.

Ndërsa ndryshimi i klimës ndikon në të gjithë ekosistemin në tërësi, ne duhet të kuptojmë se intensiteti i bashkëveprimeve të këtyre specieve do të ndryshojë. Ndërveprimet Ato janë thelbësore që ekosistemet të rriten mirë dhe veçanërisht në vende si Mesdheu, një ekosistem gjysmë i mbyllur.

Studiuesi i CEAB-CSIC dhe drejtuesja e projektit RECCAM, Teresa Alcoverro, theksoi se, sipas studimit, "jo të gjitha pasojat do të jenë negative" dhe specie të tilla si Posidonia, "megjithëse nuk janë imune ndaj efekteve të drejtpërdrejta të temperaturës, po të paktën duket se ata do të jenë në gjendje t'i rezistojnë mirë ndikimit të barngrënësve ".

Studimi është rezultat i bashkëpunimit midis studiuesve nga Qendra për Studime të Avancuara të Blanes (CSIC), Universiteti i Barcelonës, Imedea, Universiteti Shtetëror i Oregonit (SHBA), Universiteti Deakin (Australi), Fondacioni për Konservimin e Natyrës (Indi) dhe Universiteti Bangor (Uells, Mbretëria e Bashkuar) brenda kornizës së projektit RECCAM.

Siç mund ta shihni, ekosistemet janë shumë të ndjeshme dhe ndërveprimet midis specieve janë të nevojshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Tito Erazo dijo

    Ky studim e bën shumë të qartë, parimi që çdo qenie e gjallë ose e pajetë, e cila është në tokë, ka qenë e destinuar të kryejë një funksion harmonik dhe të ndërvarur dhe në një mënyrë të ekuilibruar, por në kohën e tanishme veprimet e njeriut kanë prishur funksionimin të ekuilibruar, me pasojat që po përjetojmë dhe do të jenë për shumë vite.