Alpha Centauri

Alpha Centauri

Stephen Hawking, Yuri Milner dhe Mark Zuckerberg kryesojnë bordin e drejtorëve për një iniciativë të re të quajtur Breakthrough Starshot, teknologjia e së cilës një ditë mund të përdoret për të arritur yllin fqinj të Tokës. Alpha Centauri. Përveçse është një objektiv relativisht "i lehtë", pasi është një nga yjet më të afërt me diellin, astronomët kanë vëzhguar fqinjët tanë yjor për planetë të mundshëm të ngjashëm me Tokën. Alpha Centauri është ylli ynë më i afërt, por kur flasim për hapësirën, nuk është aq afër. Është më shumë se 4 vite dritë larg, ose 25 miliardë milje. Problemi është se udhëtimi në hapësirë, siç e njohim ne, është shumë i ngadaltë. Nëse anija kozmike Voyager që lëviz më shpejt do të largohej nga planeti ynë me 11 milje në sekondë kur njerëzit u larguan për herë të parë nga Afrika, ajo do të kishte arritur deri tani në Alpha Centauri.

Në këtë artikull ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Alpha Centauri, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

Sistemi Alfa Centauri

alfa centauri dhe planetët

Është ylli më i afërt me diellin dhe është i dukshëm vetëm në hemisferën jugore. Është ylli i tretë më i ndritshëm në Tokë dhe përbëhet nga disa yje që duken si një pikë e vetme drite. Fqinjët yjor më të afërt me diellin janë tre yje në sistemin Alfa Centauri.

Dy yjet kryesorë janë Alfa Centauri A dhe B, të cilët formojnë një çift binar. Ata janë mesatarisht 4,3 vite dritë nga Toka.. Ylli i tretë është Proxima Centauri. Alfa Centauri A dhe B takohen çdo 80 vjet në një orbitë të përbashkët barycentrik. Distanca mesatare midis tyre është rreth 11 njësi astronomike (AU ose AU), afërsisht e njëjta distancë që gjejmë midis Diellit dhe Uranit. Proxima Centauri është një e pesta e vitit drite ose 13.000 AU nga dy yjet e tjerë, një distancë që ka bërë disa astronomë të pyesin nëse duhet të konsiderohet pjesë e të njëjtit sistem.

Alpha Centauri A është ylli i katërt më i ndritshëm siç shihet nga Toka, por drita e kombinuar nga Alfa Centauri A dhe B është pak më e madhe, kështu që në këtë kuptim është ylli i tretë më i ndritshëm i dukshëm në qiellin e Tokës. Ylli i verdhë Alpha Centauri A është i njëjti lloj ylli si dielli ynë, por pak më i madh. Për shkak të afërsisë me Tokën, ajo duket e ndritshme në qiellin tonë. Temperatura e sipërfaqes së saj është disa gradë Kelvin më e ftohtë se ajo e Diellit tonë, por Diametri i tij më i madh dhe sipërfaqja e përgjithshme e bëjnë atë rreth 1,6 herë më të shkëlqyeshëm se Dielli.

Anëtari më i vogël i sistemit, portokalli Alpha Centauri B, është pak më i vogël se dielli ynë dhe ka një lloj spektral të K2. Për shkak të temperaturës së tij më të ftohtë dhe vetëm gjysmës së shkëlqimit të Diellit, Alpha Centauri B do të shkëlqejë vetë si ylli i 21-të më i ndritshëm në qiellin tonë. Këto dy ata janë komponentët më të shndritshëm të sistemit, që rrotullohen rreth një qendre të përbashkët graviteti çdo 80 vjet. Orbitat janë shumë eliptike, me distancën mesatare midis dy yjeve që është rreth 11 AU, ose distanca Tokë-Diell.

Vendndodhja dhe yjet e Alpha Centauri

yjet dhe orbitat

Ky sistem yjor është një nga sistemet yjore më të afërt me diellin, rreth 4,37 vite dritë nga dielli, që është e barabartë me 41.300 milionë kilometra.

Yjet që përbëjnë Alpha Centauri janë tre:

  • Proxima Centauri: ky yll djeg karburantin më ngadalë, kështu që mund të ekzistojë më gjatë. Në gusht 2016, u njoftua zbulimi i një planeti me madhësinë e Tokës që rrotullohet rreth zonës së banueshme rreth Proxima Centauri, një planet i quajtur Proxima b. Proxima Centauri u zbulua në vitin 1915 nga astronomi skocez Robert Innes.
  • Alfa Centauri A: Është një yll portokalli i tipit K që i përket një sistemi yjor binar. Është i ndritshëm, i madh dhe besohet se është më i vjetër se dielli. Ai klasifikohet si një xhuxh i verdhë. Ka një rotacion 22-ditor.
  • Alpha Centauri B: Është një yll shumë i ngjashëm me yllin tonë më të madh, Diellin, i tipit spektral G, dhe rrotullohet në një orbitë prej rreth 80 vjetësh. Besohet se ai ka lindur në të njëjtën kohë me A.

Shkencëtarët dhe astronomët kanë gjetur prova kontradiktore për ekzistencën e planetëve të dyfishtë të lidhur me Tokën në Alfa Centauri. Gjetjet janë të lidhura ngushtë me zbulimin e ekzoplanetit Alpha Centauri B në vitin 2012. Ky planet ka karakteristika të ngjashme me Tokën. Ekzistenca e ekzoplaneteve na tregon se duhet të ketë më shumë planetë që rrotullohen në të njëjtin sistem.

A mund të ketë jetë?

grumbull yjor

Potenciali i këtij sistemi për të pritur botë jetëgjatë ka intriguar gjithmonë shkencëtarët, por ekzoplanetë të njohur nuk janë gjetur kurrë atje, pjesërisht sepse është shumë afër që astronomët të vëzhgojnë objekte planetare në rajon. Por në një punim të botuar të mërkurën në Nature Communications, një ekip ndërkombëtar astronomësh identifikuan nënshkrime të ndritshme të imazhit termik të zonës së banueshme të Alpha Centauri A, falë Teleskopit Shumë të Madh të Observatorit Jugor Evropian (ESO). djegës.

Sinjali u mor si pjesë e projektit të Qendrës Alpha Rajonale Pranë Tokës (NEAR), i cili u dhurua nga ESO dhe Iniciativa e Astronomisë për Vëzhgimin e Përparimeve. me një donacion prej rreth 2,8 milionë euro. Ky i fundit, i mbështetur nga miliarderi rus, Yuri Milner, kërkon për planetë shkëmborë, në madhësinë e Tokës rreth Alpha Centauri dhe sisteme të tjera yjore brenda 20 viteve dritë nga ne.

NEAR mundëson disa përmirësime të teleskopit kilian, duke përfshirë një kronografi termik, i cili bllokon dritën e yjeve dhe kërkon nënshkrime të nxehtësisë nga objektet planetare ndërsa ato reflektojnë dritën e yjeve. Pas analizimit të 100 orëve të të dhënave, gjeti sinjale rreth Alpha Centauri A.

Planeti në fjalë as nuk është emëruar dhe as nuk është konfirmuar ekzistenca e tij. Sinjali i ri sugjeron se bëhet fjalë për madhësinë e Neptunit, që do të thotë se nuk po flasim për një planet të ngjashëm me Tokën, por për një top të madh gazi të nxehtë pesë deri në shtatë herë më i madh se Toka. Në rastin hipotetik që kishte jetë, mund të shfaqej në formën e mikrobeve të varura në re. Sinjali mund të shkaktohet edhe nga diçka tjetër, si një re pluhuri të nxehtë kozmik, objekte më të largëta në sfond ose fotone të humbur.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Alpha Centauri dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.