Aleanca Klimatike propozon një ligj të ri kundër ndryshimit të klimës

Aleanca e Klimës

Ndryshimi i klimës po bëhet gjithnjë e më i theksuar dhe është urgjente të fillohet miratimi i ligjeve që ndihmojnë në zbutjen e efekteve të tij. Aleanca e Klimës Objektivi i tij është të ndalojë efektet e ndryshimit të klimës dhe, duke pasur parasysh ligjin e ri të propozuar, ata kanë nevojë që pjesëmarrja shoqërore të jetë thelbësore.

Ligji i ndryshimit të klimës dhe tranzicionit të energjisë Ai bashkon më shumë se 400 subjekte të shoqërisë civile dhe sot ka prezantuar një propozim përmbajtje për standardin e ardhshëm që do të miratohet.

Projekt-ligji ka një qëllim mjaft ambicioz të pushtetit të zvogëlojë emetimet e gazeve serrë dhe të përshpejtojë procesin e tranzicionit të energjisë nga lëndët djegëse fosile te energjitë e rinovueshme dhe energjitë e tjera më pak ndotëse. Synohet që këto ndryshime të kryhen në një mënyrë "të drejtë" me vendet dhe sektorët më të prekshëm dhe të varfër të popullsisë në mënyrë që të gjithë të mund të kenë dhe t'i përshtaten kësaj mundësie të re për të kontribuar në luftën kundër ndryshimit të klimës.

Projekt-ligji gjithashtu mbështet të gjitha ato masa që ndajnë dhe janë në favor të tyre drejtësia klimatike dhe me të gjitha politikat e zhvillimit të qëndrueshëm. Ndër veprimet që do të kryhen, është bërë një përpjekje për të kufizuar zgjerimin e zonave të banimit dhe të biznesit në mënyrë që promovimi i trafikut dhe për këtë arsye i emisioneve ndotëse në atmosferë të jetë i kufizuar nga ana tjetër.

Nga ana tjetër, synohet të hartohet një plan zbutës i ndryshimeve klimatike për sektorin bujqësor që përfshin aktivitete të tilla si bujqësia organike. Plani gjithashtu konsideron zvogëlimin e numrit të sektorëve me caktime falas të të drejtave të emetimit për të rritur dekarbonizimi industrial, futja e Eurovignette ose taksa e re e BE-së për trafikun në rrjetin rrugor dhe riorientimi i stimujve aktualë për biokarburanteve të gjeneratës së parë në favor të së dytës dhe të tretës, ndër idetë e tjera.

Së fundi, është e domosdoshme që një ligj të mund të miratohet që parashikon kornizën e nevojshme ligjore dhe financiare Për të mbajtur të gjitha këto vendime të qëndrueshme me kalimin e kohës, pasi është e nevojshme të ruhet ekuilibri midis vendimeve mjedisore, sociale, politike, ekonomike dhe morale.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.