Albedo i Tokës

Reflektuar Albedo

Një nga faktorët që ndikon në rregullimin e temperaturës në një nivel global është albedo i tokës. Njihet si efekti albedo dhe është një parametër që ndikon shumë në temperaturë dhe, për këtë arsye, po ndikon në ndryshimi i klimës. Ju duhet t'i njihni shumë mirë efektet e albedos në mënyrë që të nxirrni përfundime dhe të zhvilloni plane që ndihmojnë në uljen e efekteve të albedos. ngrohja globale.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë se çfarë është albedo i Tokës dhe si ajo luhatet dhe ndryshon temperaturën globale. Si ndikon ky fenomen në ndryshimin e klimës?

Cili është albedo i Tokës?

Albedo i Tokës

Ne kemi përmendur që ky efekt ndikon në temperaturat globale në një mënyrë të caktuar. Albedo është një efekt që ndodh kur rrezet e diellit godasin një sipërfaqe dhe këto rreze kthehen përsëri në hapësirën e jashtme. Siç e dimë, jo të gjithë rrezatim diellor që ndikon në planetin tonë të qëndrojë ose absorbohet nga toka. Një pjesë e këtij rrezatimi diellor reflektohet përsëri në atmosferë nga prania e reve, një tjetër ruhet në atmosferë nga gazra serë dhe pjesa tjetër del në sipërfaqe.

Epo, varësisht nga ngjyra e sipërfaqes në të cilën bien rrezet e diellit, një sasi më e madhe do të reflektohet ose një sasi më e madhe do të absorbohet. Për ngjyrat e errëta, shkalla e thithjes së rrezeve diellore është më e lartë. E zeza është ngjyra që është e aftë të thithë sasinë më të madhe të nxehtësisë. Përkundrazi, ngjyrat më të lehta janë në gjendje të pasqyrojnë një sasi më të madhe të rrezatimit diellor. Në këtë rast, objektivi është ai me normën më të lartë të absorbimit. Kjo është arsyeja pse më parë në fshatra shiheshin vetëm shtëpi të bardha. Shtë një mënyrë për të izoluar shtëpinë nga temperaturat e larta të verës për shkak të thithjes më të vogël të nxehtësisë.

E pra, tërësia e të gjitha sipërfaqeve të planetit dhe nivelet e tyre të përthithjes dhe pasqyrimit të rrezeve diellore përbëjnë albedon e Tokës. Në varësi të ngjyrës mbizotëruese ose llojeve të ndryshëm të sipërfaqes që ekzistojnë në planetin tonë, ne do të thithim rrezatimin diellor pak a shumë të incidentit. Ky fakt ka një ndikim të madh në ndryshimin e klimës siç do ta shohim në këtë artikull.

Albedo dhe ndryshimi i klimës

Ulje në albedo për shkak të ngrohjes globale

Me siguri po pyesni se çfarë ka të bëjë ky efekt me ndryshimin e klimës dhe ngrohjen globale. Epo, albedoja e Tokës ndikon jashtëzakonisht shumë, përveç të gjitha gazrave serë dhe rritjes së përqendrimit të tyre në atmosferë. Polet e Tokës kanë një efekt shumë të theksuar albedo, meqenëse sipërfaqja është totalisht e bardhë për shkak të pranisë së kapakëve polare. Kjo do të thotë që një pjesë e madhe, nëse jo pjesa më e madhe, e rrezatimit diellor që bie në sipërfaqen e poleve reflektohet prapa dhe nuk ruhet si nxehtësi.

Nga ana tjetër, sipërfaqet me një ton më të errët si detet, oqeanet dhe madje edhe pyjet gjejmë një shkallë më të lartë të përthithjes. Kjo është për shkak se detet janë me ngjyrë të errët si majat e cepave. Ndërsa reflektohet sasi më e vogël e rrezatimit diellor, shkalla e thithjes së tij është më e lartë.

Marrëdhënia midis albedos së Tokës dhe ndryshimit të klimës është se me shkrirjen e afërt të akulloreve polare, sasia e rrezeve diellore që kthehen në hapësirën e jashtme po zvogëlohet. Pjesa që po shkrihet po ndryshon ngjyrën e saj nga drita në të errët, kështu që më shumë nxehtësi do të absorbohet dhe temperatura e tokës do të rritet edhe më shumë. Kjo është si çaji që kafshon bishtin e saj.

Ne jemi duke rritur temperaturat globale për shkak të një rritje në gazrat serë që mbajnë nxehtësinë në atmosferë dhe, për këtë arsye, kapakët polarë po shkrihen, të cilat, nga ana tjetër, kontribuan në një efekt ftohës falë reflektimit të rrezeve diellore që goditej në sipërfaqen e saj.

Pyjet konsiderohen si demonë

Efekti Albedo

Ndërsa qeniet njerëzore gjithmonë priren të shkojnë në ekstreme, sapo të dëgjojnë se pyjet kanë shkallë më të lartë të përthithjes së rrezeve diellore, ata hedhin duart mbi kokat e tyre. Jo vetëm që ndodh me këtë, por me gjithçka që ata nuk dinë. As çdo gjë është një ekstrem dhe as gjithçka është një tjetër. Le të shohim, është e vërtetë që një pyll është i aftë të thithë më shumë rrezatim diellor, kështu që temperatura do të rritet. Me tutje, ndërsa shkrihen polarët e akullit, ajo do të zëvendësohet nga sipërfaqja e detit, duke qenë kjo më e errët dhe, prandaj, duke rritur thithjen e saj.

Epo, edhe nëse është kështu, duhet të kemi parasysh se pyjet përmbajnë miliona specie bimësh që kryejnë fotosinteza dhe kjo do të pastrojë atmosferën tonë, duke zvogëluar përqendrimin e gazrave serë që kemi lëshuar në atmosferë. Isshtë e pamundur që njerëzit të përfundojnë në demonizimin e këtyre pyjeve vetëm duke paraqitur keq informacionin që ata nuk kanë qenë në gjendje të trajtojnë ose që nuk e kuptojnë si duhet.

Përveç kësaj, ka studime të shumta që vërtetojnë ndikimi i masave të mëdha pyjore në prani të reshjeve. Sa më shumë masa pyjore, aq më e madhe është sasia e reshjeve, e cila është thelbësore për thatësirën globale të shkaktuar nga ndryshimi i klimës. Megjithëse është marrëzi ta përmendim, të gjitha masat paraprake janë të pakta, por pemët gjithashtu na sigurojnë oksigjenin që thithim dhe që pa të nuk mund të jetonim.

Zgjidhja e problemit

Pasqyrimi i rrezeve të borës dhe diellit

Nuk ka demonizim të pemëve ose çuarjen e gjërave në ekstrem. Gjëja e rëndësishme është zvogëlimi i përqendrimit të gazrave serë në atmosferë duke përdorur energji të rinovueshme dhe modifikimin e zakoneve të konsumit për të ndryshuar sistemin ekonomik. Kjo do të rezultojë në më pak gazra që mbajnë nxehtësinë në atmosferë, dhe kështu polet e Tokës nuk do të shkrihen. Nëse polet nuk shkrihen, sipërfaqja thithëse e nxehtësisë nuk do të rritet dhe as nivelet e detit nuk do të rriten.

Nëse mbjellim dhe rrisim shtrirjen e pyjeve, do të zvogëlojmë edhe më tej përqendrimin e gazrave serë në atmosferë.

Shpresojmë që ndryshimet klimatike të mos vazhdojnë të përparojnë dhe njerëzit të mos vazhdojnë të demonizojnë pyjet për këtë kauzë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Luis ac dijo

    Një artikull tjetër shumë i mirë informues, mëson shumë për këto koncepte të NEVOJSHME… Urime GJERMANI P.