Alan Turing

Alan Turing

Të ballafaquar me njerëzit e historisë që kanë shënuar një para dhe pas në shkencë që gjejmë Alan Turing. Ai është një matematikan britanik, teoricient kompjuteri, filozof ose, biolog teorik, maratonist, logjikant dhe vrapues ultra në distancë i cili abortoi ose bëri përparime të shumta në shkencë gjatë kohës së tij. Ai lindi në 1912 dhe vdiq në 1954. Ai u konsiderua një nga etërit e shkencës kompjuterike dhe një pararendës i informatikës moderne. Falë kontributeve të tyre, ishte e mundur të ndikohej në zyrtarizimin e koncepteve të ndryshme të algoritmit dhe llogaritjes, midis të cilave gjejmë makinerinë Turing.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjithë biografinë dhe shfrytëzimet e Alan Turing.

Biografia e Alan Turing

shkencëtar alan turing

Siç pritej, në antikitet kishte aq shumë informacion në lidhje me një fushë, kështu që një person mund të specializohej në degë të ndryshme të shkencës. Në këtë rast, ne kemi parë që ky shkencëtar iu përkushtua degëve të shumta të shkencës, kështu që ai mund të kontribuonte në aspekte të ndryshme. Alan Turing u urdhërua të drejtojë një mision në të qenit në gjendje të deshifronte mesazhet naziste që ishin enkriptuar gjatë Luftës së Dytë Botërore. Që në moshë të hershme, ai u dha përgjigje të shkëlqyera problemeve të ndryshme në matematikë dhe u pranua si student në King's College, University Cambridge, një nga institucionet më prestigjioze shkencore në botë.

Në këtë institut ai ndihej mjaft komod dhe e njohu veten dhe disa njerëz të tjerë si homoseksual. Në këtë kohë kjo ishte e paligjshme në Britani, kështu që jo shumë njerëz mund ta dinin. Gjatë fazës së tij universitare, së pari, një student dhe unë e bëj atë si mësues, ai u lidh me shkencëtarë të tjerë të kohës së tij.

Në 1936 ai botoi një artikull që doli të jetë origjina e llogaritjes teorike. Ai përcaktoi se çfarë ishte e llogaritshme dhe çfarë nuk ishte e llogaritshme. Kjo do të thotë, e llogaritshme ishte gjithçka që mund të zgjidhej nga një algoritëm. Algoritmi përcaktohet si bashkësia e udhëzimeve të fundme që, përmes hapave të ndryshëm në vazhdimësi, çon në zgjidhjen e problemit. Pjesa tjetër që nuk e përmbushte këtë përkufizim ishin detyra të pa llogaritshme. Ai ishte në gjendje të tregonte se kishte probleme që nuk kishin zgjidhje, domethënë ato nuk kishin një zgjidhje algoritmike.

Në mënyrë që të japë një koncept për të gjithë këtë, dhe i dha makinën e famshme që mban emrin e tij. Shtë një pajisje imagjinare që mund të ekzekutojë çdo veprim matematikor që mund të zgjidhet me anë të një algoritmi. Në rast se mund të programohet dhe transformohet, ai do të bëhej një kompjuter. Sidoqoftë, Alan Turing nuk e materializoi kurrë këtë projekt, duke mos qenë në gjendje të mbështetet në mjetet e nevojshme teknike.

Përparimet në shkencë

shkencëtar i përparuar

Një tjetër nga bëmat që kishte Alan Turing ishte parashikimi i dështimeve që sot ndikojnë në kompjuterët tanë. Para ekzistencës së kompjuterëve, ky shkencëtar jo vetëm që teorizoi në bazë të funksionimit të tyre, por gjithashtu parashikuan edhe dështimet e ardhshme. Kjo është mënyra se si, ndërsa shpiku makinerinë e tij, ai përcaktoi problemin e ndalimit, për të pohuar se nuk ka asnjë algoritëm që mund të zbulojë nëse një operacion do të fillojë i fundmi apo jo.

Falë këtyre koncepteve, ai ishte në gjendje të parashikonte që kompjuterët do të thahen dhe ndryshojnë në të ardhmen. Kjo është, kur një kompjuter bie në një lak të pafund, ne duhet të vendosim për rifillimin e tij në mënyrë që të zgjidhim problemin. Dhe supozohet se ka probleme që nuk janë të llogaritshme, fose kështu që nuk ka asnjë algoritëm që mund t'i japë një zgjidhje atij.

Alan Turing duke thyer kodet

mposht nazistët

Qeveria Britanike thirri Alan Turing në 1938 për të udhëhequr një ekip në qendrën e kriptografisë të vendit të tij. Ai ishte përgjegjës që kisha misionin kryesor të Kamonit për të deshifruar mesazhet nga makinat Enigma. Këto makina ishin përgjegjëse për të qenë në gjendje të transmetonin porosi të koduara nëndetëset naziste që vepronin në Oqeanin Atlantik.

Kontributi i ekipit që udhëhoqi Turing ishte e rëndësishme të ishim në gjendje të kishim një denoncim të luftës në favor të aleatëve. Dhe është se ata mund ta arrijnë atë me zgjuarsinë e tyre dhe modelimin e makinave të para Bombe. Këto janë pajisje elektromekanike që janë ndërtuar ekskluzivisht për të qenë në gjendje të thyejnë kodet Enigma.

Pas gjithë këtij konflikti, u ngrit fakti i rindërtimit të një makine që kishte të njëjtat aftësi si truri i njeriut. Kjo ka të bëjë me një projekt të njohur si makina me tru. Ai kërkon të ndërtojë një kompjuter elektronik dixhital që të jetë në gjendje të zgjidhë më shumë se një qëllim dhe të jetë në gjendje të ruajë një program në kujtesën e tij. Një nga problemet e mëdha që Alan Turing kishte gjatë jetës së tij është se ata i dhanë ilaçe për të "kuruar" homoseksualitetin e tij. Ky mjekim u vendos nga një gjykatës dhe ai ndikoi seriozisht në shëndetin e tij.

Në 1947 ai ishte në gjendje të zhvillonte një kompjuter të ri që bazohej në një kompjuter të aftë për të ruajtur një program në kujtesën e tij kryesore, por ai kishte shumë më shumë kapacitet sesa makineria paraardhëse.

Inteligjencës artificiale

Në atë kohë, Alan ishte shumë i interesuar për inteligjencën artificiale. Kjo do të thotë, Ai ishte i hipnotizuar nga mënyra në të cilën mund të imitohen artificialisht funksionet e trurit të njeriut. Kontributi i tij më i mirë në këtë fushë ishte edhe një herë fusha teorike. Në studimin e tyre ata krijuan baza të ndryshme të inteligjencës artificiale dhe propozuan një lloj testi për të përcaktuar nëse një makinë është inteligjente apo jo.

Pas një incidenti me të dashurin e tij, Alan Turing u arrestua për homoseksualitetin e tij dhe u dënua, megjithëse një gjykatës i dha atij një provë në këmbim të nënshtrimit të trajtimit hormonal për të qenë në gjendje të kuronte veten. E gjithë kjo ndodhi në 1952. Ky ilaç ndikoi seriozisht në gjendjen e tij shëndetësore dhe e la të zhytej në një depresion që gjoja e çoi atë në vetëvrasje. Siç mund ta shihni, papastërtia e mëparshme nuk ishte e njëjtë me tani dhe ky shkencëtar mund të kishte kontribuar shumë më shumë për të pranuar homoseksualitetin.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Alan Turing dhe përparimet e tij në shkencë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.