Al-Kuarizmi

Matematikani Al-Khwarizmi

Një nga burrat që ka kontribuar shumë në shkencë është një mysliman me emrin Mohammed Ibn Musa abu Djafar Al-Khwarizmi. Ky njeri ishte një matematikan, astronom dhe gjeograf dhe ndoshta kishte lindur në qytetin pers të Khwarizm. Ky qytet ndodhet në juglindje të detit Aral dhe ishte pushtuar 70 vjet para se të lindte nga arabët. Emri i Al-Khwarizmi do të thotë Biri i Moisiut.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha shfrytëzimet dhe zbulimet e Al-Kuarizmi si dhe biografinë e tij.

biografi

Punimet Al-Kuarizmi

Ai lindi në 780. Në vitin 820 ai u thirr në Bagdad (atë që ne e njohim sot si Irak) nga halifi abasid Al Al Mamun. Ky njeri ishte i njohur për të gjithë falë "Netëve Arabe". Shtëpia e Urtësisë u ndërtua për të pasuruar shkencën dhe gjithashtu u krijuan akademi të tjera për shkencën. Disa nga veprat më të rëndësishme filozofike u përkthyen në Arabisht. Këto akademi kishin edhe observatorë astronomikë.

I gjithë ky mjedis shkencor dhe multikulturor e bëri mësimin e Al-Kuarizmit shumë më produktiv. Në fund ai vendosi t'i kushtojë të gjitha traktatet e tij algjebrës dhe astronomisë. Këto vendime patën pasoja të rëndësishme për zhvillimin e ardhshëm të shkencës në Evropë, kryesisht përmes Spanjës.

Ai udhëtoi nëpër Afganistan, Rusinë Jugore dhe Bizantin. Për shumë njerëz, ai konsiderohej matematikan më i mirë i kohës së tij. Dhe është se matematika është një shpikje e zhvilluar nga qenia njerëzore. Prandaj, megjithëse është e vështirë për të gjithë, nuk mund të jetë më e vështirë se kuptimi njerëzor, pasi është krijuar nga ne. Me atë filozofi, Al-Khwarizmi ishte në gjendje të punonte në matematikë me shumë aftësi.

Ai vdiq në Bagdad rreth vitit 850 pas Krishtit. Ai u kujtua si një nga matematikanët më të mirë në të gjithë historinë.

Punimet Al-Kuarizmi

Statuja Al-Kuarizmi

Ai bëri 10 vepra dhe pothuajse të gjitha ato njihen indirekt dhe përmes përkthimeve që u bënë më vonë në latinisht. Nga disa prej veprave të tij, vetëm titulli është i njohur dhe pjesa tjetër që u përkthyen u bënë në Toledo. Ky shkencëtar ishte i përkushtuar në përpilimin e të gjitha njohurive të nevojshme të Grekëve dhe Hindusëve. Ai ishte i përkushtuar kryesisht në matematikë, por ai gjithashtu iu drejtua astronomisë, gjeografisë, historisë, madje edhe astrologjisë.

Duhet të mendoni se në këtë kohë shkenca nuk ishte aq e zhvilluar. Një person mund të kalojë shumë kohë në tema të ndryshme dhe të jetë në gjendje të përparojë në to. Kjo sepse nuk kishte shumë informacion ose ekspertizë. Kjo është arsyeja pse një person mund të jetë krejtësisht multikulturor dhe ekspert në lëndë të ndryshme. Sot ka shumë informacion për secilën temë. Ju mund të kaloni kohë në një temë ose në një tjetër. Por nëse vërtet dëshironi të jeni ekspert në disa, nuk mund të përqendroheni në disa në të njëjtën kohë, sepse nuk do të kishit kohë të dinit gjithçka për këtë. Më shumë se gjithçka, sepse studime dhe zbulime të reja dalin çdo ditë dhe ju duhet të azhurnoheni vazhdimisht.

Puna e tij më e njohur nga të gjitha dhe më të përdorurat ishin Tabelat Astronomike. Këto tabela bazoheshin në njohuritë që kishin marrë hindutë dhe që ata kishin kapur atje. Këto tabela përfshijnë algoritme të përdorura për llogaritjen e datave dhe disa funksione trigonometrike si sinusi dhe kotangjenti.

Ruhet vetëm versioni latin i aritmetikës së shekullit të XNUMX-të. Kjo vepër përshkruan me shumë detaje i gjithë sistemi hindu i numërimit të pozicionit bazë-10. Falë këtij sistemi të llogaritjes ju mund të dini shumë më tepër mënyra për të kryer llogaritjen për të arritur objektiva të ndryshëm. Dihet gjithashtu që ekzistonte një metodë që shërbente për të gjetur rrënjët katrore, megjithëse nuk shfaqet në këtë konservim latin.

Traktat algjebra

Traktatet e Al-Kuarizmit

Zbulimet e tij në matematikë ishin thelbësore për të qenë në gjendje të futnin sistemet e numërimit në botën arabe dhe, më vonë, në të gjithë Evropën. Këto sisteme kanë ardhur deri tek ne përmes arabëve dhe ne duhet ta quajmë atë indo-arabisht, sepse ato bazoheshin në njohuritë e hindusëve. Ky sistem është i pari që filloi të përdorë zero si një numër tjetër.

Traktati i tij mbi algjebrën është një hyrje kompakte e llogaritjes. Në këtë traktat ju mund të shihni se si përdoren disa rregulla për të përfunduar ekuacionet. Ato gjithashtu duhet të zvogëlohen për t'i bërë më të lehtë dhe në gjendje t'i zgjidhin ato. Edhe pse matematika është komplekse, është akoma një shkencë në të cilën ne gjithmonë përpiqemi të gjejmë mënyrën më të thjeshtë. Formulat zakonisht zvogëlohen sa më ulët që të jetë e mundur në mënyrë që të mund të garantojnë të dhëna cilësore me saktësi të lartë, por pa pasur nevojë të bëjnë shumë llogaritje.

Në traktatin e tij mbi algjebrën, ai gjithashtu ndihmoi në sistemimin e të gjitha rezolucioneve të ekuacioneve kuadratike. Këto ekuacione shfaqen gjithashtu në gjeometri, në llogaritjet tregtare dhe trashëgiminë, kështu që ato ishin shumë të dobishme për kohën. Libri më i vjetër i Al-Kuarizmit ishte i njohur me titullin Kitab al-jabr wa'l-muqabala dhe është ai që i jep origjinë dhe kuptim fjalës algjebër.

Këto terma u emëruan për të kuptuar termat që u përdorën në koeficientët negativë dhe pozitivë të të gjitha llogaritjeve të njohura. Përkthyer në Spanjisht, titulli i veprës mund të thuhet si "Libri i rivendosjes dhe barazimit" ose "Arti i zgjidhjes së ekuacioneve".

Traktat mbi astronominë dhe punë në gjeografi

Harta e botës nga Al-Khwarizmi

Nga ana tjetër, Al-Khwarizmi gjithashtu bëri një traktat mbi Astronominë. Ruhen vetëm dy versionet latine. Në këtë traktat mund të vizualizohet studimet e kalendarëve dhe pozicionet reale të Diellit, hënës dhe planeteve. Tabelat e sinuseve dhe tangjenteve u aplikuan në astronominë sferike. Ne gjithashtu mund të gjejmë në këtë traktat tabela astrologjike, llogaritjet e paralaksit dhe eklipset dhe dukshmërinë e hënës.

Ai gjithashtu iu përkushtua pjesërisht gjeografisë, ku bëri një vepër të quajtur Kitab Surat-al-Ard. Në këtë vepër mund të shihni se si e korrigjon Ptolemeun në gjithçka që lidhet me Afrikën dhe Lindjen. Ai bëri një listë të gjerësive dhe gjatësive gjeografike të qyteteve, maleve, lumenjve, ishujve, rajoneve të ndryshme gjeografike, madje edhe deteve. Këto të dhëna u përdorën si bazë për krijimin e një harte të botës që dihej atëherë.

Siç mund ta shihni, Al-Khwarizmi dha kontribute të rëndësishme në botën e shkencës dhe, sot, ka shumë aplikime që kemi në matematikë falë tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.