akullnajore

Akullnajat e Pirenejve

El akullnajore njihet si një seri dukurish që lidhen me akullnajat. Nga ana e tyre, akullnajat janë masa akulli që grumbullohen në zonat malore të mbuluara me borë të përhershme, pjesa e poshtme e të cilave rrëshqet ngadalë si një lumë. Glacierizmi bëhet jashtëzakonisht i rëndësishëm përballë studimit gjeologjik të luginave dhe maleve.

Për këtë arsye, ne do t'i kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për akullnajat dhe akullnajat.

Çfarë është glacializmi

akullnajat dhe rëndësia

Vlen të përmendet se glacializmi shpesh përdoret si sinonim i akullnajave. Të dy këto koncepte mund t'i referohen krijimit të akullnajave dhe ndërhyrjeve të akullit që ndodhën në disa rajone të mëdha në të kaluarën e largët.

Në veçanti, akullnajat, një periudhë jashtëzakonisht e gjatë kohore gjatë së cilës temperatura e Tokës bie, bën që akullnajat dhe shtresat e akullit që notojnë në oqeanet polare të zgjerohen. Në këtë rast, duhet të flasim për periudha të ndryshme akullnajore, më e fundit prej të cilave quhet Würm, e cila ajo filloi 110.000 vjet më parë dhe zgjati rreth një milion vjet.

Si një fakt interesant, duhet të theksojmë se, sipas mënyrës se si dega e gjeografisë fizike e njohur si glaciologjia e përcakton konceptin, një nga karakteristikat kryesore të saj është prania e shtresave të akullit në të dy hemisferat (Jug dhe Veri). Nëse po, ne jemi ende në një epokë akullnajash sot, pasi Antarktida dhe Grenlanda kanë mbulesa akulli.

Çfarë janë akullnajat

akullnajore

Akullnajat besohet se janë mbetje të epokës së fundit të akullit. Në atë kohë, temperaturat jashtëzakonisht të ulëta e detyruan akullin të rrjedhë në gjerësi më të ulëta, ku klima tani po ngrohet. Sot mund të gjejmë lloje të ndryshme akullnajash në malet e të gjitha kontinenteve, përveç Australisë dhe disa ishujve oqeanikë. Midis gjerësive gjeografike 35°N dhe 35°J, akullnajat ato mund të shihen vetëm në Malet Shkëmbore, Ande, Himalaje, Guinenë e Re, Meksikë, Afrikën Lindore dhe malin Zad Kuh. (Iran).

Akullnajat zënë afërsisht 10 për qind të të gjithë sipërfaqes së tokës së Tokës. Zakonisht gjenden në rajonet alpine sepse kushtet mjedisore janë të favorshme për të. Kjo do të thotë, temperatura është e ulët dhe reshjet janë të larta. Ne dimë për një lloj reshjesh të quajtur reshje malore, e cila ndodh kur ajri ngrihet dhe përfundimisht kondensohet, shiu që bie në majë të një mali. Nëse temperatura mbetet nën 0 gradë, këto reshje do të shfaqen si borë dhe përfundimisht do të vendosen derisa të formohet një akullnajë.

Akullnajat që gjenden në malet e larta dhe rajonet polare kanë emra të ndryshëm. Ato që shfaqen në malet e larta quhen akullnajat alpine, ndërsa akullnajat polare quhen akullnajat. Gjatë stinëve të ngrohta, disa lëshojnë ujë të shkrirë për shkak të shkrirjes së akullit, duke krijuar trupa të rëndësishëm ujorë për florën dhe faunën. Gjithashtu, është shumë i dobishëm për njerëzit pasi ky ujë furnizohet për njerëzit. Është rezervuari më i madh i ujërave të ëmbla në Tokë, që përmban deri në tre të katërtat e ujit të ëmbël.

Një akullnajë përbëhet nga pjesë të ndryshme.

 • Zona e akumulimit. Shtë zona më e lartë ku bie dhe grumbullohet bora.
 • Zona e ablacionit. Në këtë zonë ndodhin proceset e shkrirjes dhe avullimit. Isshtë vendi ku akullnaja arrin ekuilibrin midis rritjes dhe humbjes së masës.
 • Çarje. Ato janë zonat ku akullnaja rrjedh më shpejt.
 • Morina. Këto janë grupe të errëta të formuara nga sedimentet që formohen në skajet dhe majat. Shkëmbinjtë e tërhequr nga akullnaja janë ruajtur dhe formuar në këto zona.
 • Terminal. Isshtë skaji i poshtëm i akullnajës ku shkrihet bora e akumuluar.

formë e stampuar

morina

Koncepti i akullnajave përdoret gjithashtu shpesh për t'iu referuar procesit të modelimit të relievit nga rënia e dukshme e temperaturës, e cila shkakton zhvillimin e akullnajave. Në këtë mënyrë, nëse në një zonë regjistrohet një rënie e vazhdueshme e temperaturës, formohet një akullnajë: ndodh akullnaja.

Prandaj, akullnaja është rezultat i klimës. Për shembull, kur formohet një akullnajë, ajo rritet për shkak të kontributit të akullit nga uji i ngrirë, reshjet e borës dhe ortekët. Akullnajat, nga ana tjetër, humbasin masën përmes ndarjes dhe avullimit të ajsbergëve. Dallimi midis humbjes dhe fitimit të masës quhet ekuilibër akullnajor.

Akullnajat në Kuaternar

Megjithëse mund të gjejmë dëshmi të akullnajave në epoka të ndryshme gjeologjike, i ashtuquajturi akullnaja Kuaternare është ai që ngjall më shumë interes për studiuesit, sepse trashëgimia e tij mund të vërehet në peizazhin aktual. Sido që të jetë, vlen të sqarohet se ky emër i është vënë edhe pleistocenit dhe nuk duhet ngatërruar me holocenin.

Akullnajat e Pleistocenit ndodhën si pasojë e pulsimeve të ndryshme të ftohta ose akullnajave të Kuaternarit, të cilat janë si më poshtë: Gunz, Mindel, Riss dhe Würm. Këto ditë, është normale të pranosh një ekzistencë tjetër, atë të quajtur Donan, e cila do të jetë para katër të tjerave.

Parë të gjitha këto, në Gadishullin Iberik, zona akullnajore përfshin një numër të madh majash. E vetmja dëshmi e rëndësishme e veprimit akullnajor Kuaternar që kemi gjetur në Kordilerën Iberike është masivi i quajtur Moncayo: Castilla, i njohur gjithashtu si Peña Negra, Lobera dhe Moncayo, me lartësi përkatësisht 2118 m dhe 2226 m dhe 2316 m. Në juglindje ka maja më të ulëta si Sierra del Taranzo dhe Sierra del Tablado.

Ngrohja globale

Kjo lidhje e ngushtë midis akullnajave dhe klimës i ka bërë akullnajat një temë me interes për shkencëtarët dhe konservatorët. Në këtë kuptim, Ngrohja globale ndikon në akullnajat dhe nxit tërheqjen dhe zhdukjen e akullnajave. Kjo është arsyeja pse përpjekjet për të ngadalësuar dhe ndryshuar ndryshimet klimatike janë kaq të rëndësishme për planetin.

Siç mund ta shihni, akullnajat bëhet mjaft i rëndësishëm në studimin e gjeologjisë së luginave dhe maleve. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth akullnajave dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.