Çfarë është, si formohet dhe karakteristikat e një akullnaje

Akullnaja e formuar nga bora

Në media vazhdimisht po shohim që akullnajat po zhduken për shkak të ndryshimit të klimës. Akullnaja është një masë e madhe akulli e kompresuar që formohet gjatë mijëra viteve. Somethingshtë diçka që kërkon kaq shumë kohë për t'u ndërtuar dhe po zhduket për disa dekada. Akullnajat kanë një dinamikë komplekse për të studiuar dhe një rëndësi të madhe për planetin.

Dëshironi të dini gjithçka që lidhet me akullnajat dhe rëndësinë që ata kanë?

Karakteristikat e një akullnaje

Formacione akullnajore

Siç u përmend më parë, bora grumbullohet vit pas viti në shtresa. Këto shtresa janë të kompresuara nga pesha e tyre dhe veprimi i gravitetit. Edhe pse janë një nga objektet më të mëdha në planet, akullnajat lëvizin. Ata janë në gjendje të rrjedhin ngadalë si lumenj dhe të kalojnë midis maleve. Për këtë arsye, ekzistojnë disa forma malore që krijohen nga lëvizja e akullnajave.

Me ngrohjen globale, ekzistenca e akullnajave po zvogëlohet në mënyrë drastike. Ata janë një burim i shkëlqyeshëm i ujit të freskët në planet, së bashku me lumenjtë dhe liqenet. Një akullnajë konsiderohet si një gjurmë e epokës së fundit të akullit. Kjo pasi edhe pse temperaturat janë rritur, ato nuk janë shkrirë. Ata kanë qenë në gjendje të mbajnë veten e tyre për mijëra vjet dhe të përmbushin funksionin e tyre natyror. Kur mbaroi Epoka e Akullnajave, temperaturat më të larta në zonat e ulëta bënë që ajo të shkrihej. Pas zhdukjes së tyre, ata kanë lënë forma spektakolare të tokës siç janë luginat në formë U.

Sot mund të gjejmë akullnaja në vargjet malore të të gjitha kontinenteve, përveç Australisë. Mund të gjejmë edhe akullnajat midis gjerësive gjeografike 35 ° në veri dhe 35 ° në jug. Edhe pse akullnajat mund të shihen vetëm në Malet Shkëmbore, në Ande, në Himalaje, në Guinenë e Re, Meksikë, Afrikën Lindore dhe në malin Zard Kuh (Iran).

Nëse mbledhim të gjithë akullnajat në botë, ato formohen 10% të sipërfaqes totale të tokës. Pas shumë studimesh, është konkluduar se 99% e të gjithë akullnajave janë bërë me shtresa akulli polar nga të dy hemisferat. Kjo sepse avujt e ujit të pranishëm në atmosferë po udhëtojnë në të gjithë botën. Sidomos në Antarktidë dhe Groenlandë mund të gjesh fletë akulli nga të dy hemisferat.

Dinamika e akullnajave

Shkëputja e akullnajave

Në përgjithësi, akullnajat formohen në zona të larta malore dhe në rajone polare. Që të formohet një akullnajë, nevojiten temperatura të ulëta gjatë gjithë vitit dhe reshje në formë dëbore. Në kohërat e ngrohta, akulli i akumuluar fillon të shkrihet dhe udhëton nëpër akullnajë deri në fund. Kur uji i lëngët grumbullohet në fund të akullnajës, ai kalon nëpër të në orientimin e pjerrësisë. Kjo lëvizje e ujit të lëngshëm bën që i gjithë akullnaja të lëvizë.

Akullnajat malore quhen akullnajat alpine dhe ato te poleve Tapa akulli. Kur ato lirojnë ujërat e shkrirë nga temperaturat më të larta në kohë të ngrohtë, ato krijojnë trupa të rëndësishëm të ujit për florën dhe faunën. Përveç kësaj, shumë qytete të vogla furnizohen me ujë nga akullnajat. Uji që përmbahet në akullnajat është i tillë që konsiderohet si rezerva më e madhe e ujit të freskët në planet. Ai përmban deri në tre të katërtat e tij, më shumë se lumenj dhe liqene.

stërvitje

liqenet akullnajore dhe shkrirja e tyre

Një akullnajë fillon të formohet kur bora bie vazhdimisht dhe mbetet e qëndrueshme gjatë gjithë vitit. Nëse bora që ka rënë nuk shkrihet në sezonin e ngrohtë, ajo do të mbetet e qëndrueshme për një vit tjetër. Kur fillon sezoni i ftohtë, bora tjetër që bie depozitohet në majë, duke i dhënë asaj peshë dhe duke formuar një shtresë tjetër. Pas kalimit të njëpasnjëshëm të viteve, merren shtresat kompakte të borës që formojnë akullnajën.

Flokët e dëborës po bien në male dhe ato janë duke i ngjeshur shtresat e mëparshme në mënyrë të vazhdueshme. Kompresimi bën që ajo të kristalizohet përsëri, pasi ajri midis kristaleve zvogëlohet. Kristalet e akullit bëhen gjithnjë e më të mëdha. Kjo bën që bora të ngjeshet dhe të rritet dendësia e saj. Në një moment ku mbaron akumulimi, presioni i peshës së akullit është i tillë që fillon të rrëshqasë poshtë. Kështu formohet një lloj lumi që rrjedh nëpër një luginë.

Një akullnajë arrin pikën e ekuilibrit kur sasia e borës që ruhet është e njëjtë me atë që shkrihet. Në këtë mënyrë, ajo mund të mbetet në të njëjtën stabilitet për një kohë të gjatë. Nëse analizohet plotësisht, mund të shihet se mbi vijën e mesit, ju fitoni më shumë masë sesa humbni dhe poshtë keni humbur më shumë sesa fitoni. Që një akullnajë të jetë në ekuilibër të plotë mund të kalojnë më shumë se 100 vjet.

Pjesë të një akullnaje

Akullnaja Perito Moreno

Një akullnajë përbëhet nga pjesë të ndryshme.

 • Zona e akumulimit. Shtë zona më e lartë ku bie dhe grumbullohet bora.
 • Zona e ablacionit. Në këtë zonë ndodhin proceset e shkrirjes dhe avullimit. Isshtë vendi ku akullnaja arrin ekuilibrin midis rritjes dhe humbjes së masës.
 • Çarje. Ato janë zonat ku akullnaja rrjedh më shpejt.
 • Morina. Këto janë grupe të errëta të formuara nga sedimentet që formohen në skajet dhe majat. Shkëmbinjtë e tërhequr nga akullnaja janë ruajtur dhe formuar në këto zona.
 • Terminal. Isshtë skaji i poshtëm i akullnajës ku shkrihet bora e akumuluar.

Llojet e akullnajave

Zhdukja e akullnajave për shkak të ngrohjes globale

Në varësi të vendit dhe kushteve të formimit, ekzistojnë lloje të ndryshme të akullnajave.

 • Akullnajë alpine. Siç u përmend më parë, ato janë ato që formohen në malet e larta.
 • Cirku i akullnajave. Ato janë formacione gjysëmhënëse ku grumbullohet uji.
 • Liqenet akullnajore. Ato formohen përmes depozitimeve të ujit në depresionet e luginës akullnajore.
 • Lugina e akullnajave. Shtë një formacion gjeologjik që rezulton nga veprimi i vazhdueshëm eroziv i gjuhës së një akullnaje. Kjo do të thotë, çdo zonë ku akulli rrëshqet forma dhe merr forma.

Ekzistojnë edhe lloje të tjerë më pak të zakonshëm të akullnajave si p.sh. Inlandsis, Drumlins, Liqenet e Gërmimeve, Akullnaja rrëzë Malit dhe Akullnaja e Varur.

Akullnajat janë formime komplekse të natyrës që kanë një ekuilibër rigoroz dhe një funksion të rëndësishëm për qeniet e gjalla.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.