Akullnajat e Azisë po shkrihen për shkak të ndryshimit të klimës

akullnajat e azisë shkrihen

Shkencëtarët vendosin kufirin e rritjes së temperaturave mesatare globale në 2 ° C. Pse ajo temperaturë? Studime të ndryshme tregojnë se nga kjo ngrohje e temperaturave globale, ndryshimet në ekosistemet dhe qarkullimin globale të atmosferës, ndryshimet e prodhuara do të ishin të pakthyeshme dhe të paparashikueshme në kohë.

Për këtë arsye, qëndrimi nën 1,5 ºC të ngrohjes globale është një nga objektivat e propozuar nga Marrëveshja e Parisit dhe që 195 vende ranë dakord ta konsiderojnë si një kufi për fundin e shekullit. Sidoqoftë, 65% e masës së akullnajave të maleve të larta të Azisë mund të humbet nëse emetimet e gazeve serë vazhdojnë kështu. A po shkrihen akullnajat e Azisë?

Studimi i akullnajave aziatike

akullnajat e azisë

Një studim, i udhëhequr nga Universiteti i Utrecht (Holland), sugjeron që deri në 65% të masës së akullnajave të maleve të larta në Azi mund të humbasin nën një skenar të ritmeve të larta të vazhdueshme të prodhimit të gazit serë.

Nëse emetimet vazhdojnë me ritmin e përshpejtuar dhe të përkeqësuar siç bëjnë sot, kontinenti aziatik do të përballej me humbje masive të akullit që do të destabilizonte ekosistemet natyrore dhe do të sillte pasoja serioze të furnizimit për ato zona që jetojnë jashtë tij. Uji i pijshëm, toka bujqësore dhe digat hidroelektrike do të kërcënohen nga zvogëlimi i masës së këtyre akullnajave.

Në rajone ku shkrirja e ujërave nga akullnajat është thelbësore për rrjedhën e lumenjve dhe jetën e florës dhe faunës të lidhur me to. Shfrytëzimi i lumenjve për ujitje të të korrave dhe fushave të orizit që furnizohen me ujë nga akullnajat mund të zvogëlohet nga zhdukja e të njëjtave.

Me ngrohjen e temperaturave më të larta për shkak të emetimeve të gazeve serë që ndodhin në Kinë, meqenëse 60% e përzierjes së energjisë bazohet në djegien e qymyrit, reshjet në formën e borës rrisin nivelin e tyre minimal dhe akullnajat humbin masën dhe vëllimin.

Shkarkimi i reduktuar i lumenjve mund të çojë në probleme në lidhje me prodhimin e ushqimit dhe energjisë, të cilat mund të kenë të gjitha llojet e pasojave kaskadive negative.

Vlerësimi i ndikimit dhe pasojave

pllaja e tibetit

Për të vlerësuar ndikimet që humbja e këtyre akullnajave do të prodhonte në furnizimin me ujë, bujqësi dhe diga hidroelektrike, ekspertët që punuan në këtë studim të botuar në revistën Nature përdorën burime të shumta të reshjeve dhe të dhënave të temperaturës nga klima aktuale. Po kështu, ato u bazuan në të dhëna satelitore, parashikime të modelit klimatik për ndryshime në reshje dhe temperatura deri në 2100, dhe gjithashtu përdorën rezultatet e punës së tyre në terren të kryer në Nepal me UAV.

Përfundimet që ky studim dha sipas skenarit klimatik që parashikohet, edhe për një skenar ideal në të cilin përmbushet Marrëveshja e Parisit dhe temperaturat mesatare të planetit nuk ngrihen mbi 1,5 ° C, do të humbasin rreth 35% e masës së akullnajave deri në vitin 2100.

Me rritjen e parashikuar të temperaturës prej rreth 3,5 ° C, 4 ° C dhe 6 ° C, do të kishte humbje masive përkatësisht prej rreth 49%, 51% dhe 65%.

Efektet e humbjes së akullnajave

akulli i azisë

Quiteshtë mjaft e vështirë të përcaktohen efektet që do të ketë humbja e akullit në klimën e planetit. Ajo që është e sigurt është se pasojat që do të ketë do të jenë negative. Për të vazhduar të dimë pasojat e tërheqjes së këtyre akullnajave, kërkohet një studim i gjerë i ndikimit që shpjegon proceset fizike dhe sociale duke përdorur të dhëna nga shumë burime, përfshirë rezultatet e këtij studimi.

Sa më afër zonës së akullnajave, aq më e rëndësishme është Shtë uji i shkrirjes për aktivitetet e ndryshme të qenieve njerëzore. Megjithëse në disa zona kontributi i ujërave të shkrirë akullnajore në lumenj është më i madh se në të tjerët, pjesa perëndimore e thatë e rajonit, siç është pellgu i Indusit, varet më shumë nga rrjedha relativisht konstante e ujërave të shkrirjes nga akullnajat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.