Akullnaja Grey humbet një bllok akulli

shkrirja e akullnajës Gri

Rritja e temperaturave mesatare globale po shkakton shkrirjen e pakontrolluar të akullnajave rreth planetit. Kohët e fundit u mësua se një bllok i madh akulli shpërtheu akullnajën Gri, në Torres del Paine. Blloku i akullit i shkëputur ka dimensione 350 × 380 metra.

Si është akullnaja Gri përballë rritjes së temperaturës?

Shkëputja e një blloku

frakturë akullnajë gri

Blloku i shkëputur nga Glacier Grey shton sasinë e akullit që ka humbur gjatë dymbëdhjetë viteve të fundit. Akullnaja ka humbur gjithsej 900 metra kub akull në vetëm dymbëdhjetë vjet.

Doktor Raúl Cordero është një studiues ekspert mbi ndryshimin e klimës dhe akademik në Universitetin e Santiago dhe pohon se shkëputja e këtij blloku akulli do të shkaktojë vështirësi të vërteta për lundrimin. Përveç kësaj, ajo konfirmon se akullnaja Gri nuk është më e madhe se ato që kanë humbur në Patagonia.

Humbja e vazhdueshme e akullnajave është bërë një trend i pakthyeshëm i shkaktuar nga ngrohja globale. Ndërsa temperaturat mesatare rriten, sasia e akullit që shkrihet është më e madhe, pasi stinët e nxehta zgjasin më shumë.

"Rreziku në periudhën afatmesme dhe afatgjatë për vendet bregdetare si Kili është që humbjet e akullit të vazhdojnë, çfarë e bën nivelin e detit të rritet. Deri në fund të shekullit, rritjet e pritshme, në rastet më të mira, do të ishin një metër mbi nivelin e detit dhe kjo është shumë ", thotë studiuesi.

Duhet të kihet parasysh se zonat më të prekura nga pasojat e shkrirjes së vazhdueshme të akullnajave janë qytetet bregdetare. Sasia e ujit që mbahet në një akullnajë është e madhe dhe kur fillon të shkrihet me shpejtësi si sot, rezulton në përmbytje të tmerrshme.

Ndërsa akullnajat shkrihen, jo vetëm që qytetet bregdetare do të preken nga përmbytjet, por ato do të preken edhe nga ngritja e niveleve të detit. Kjo rritje është jo vetëm e rrezikshme sepse ka më shumë ujë, por, për pjesën më të madhe, mund të ndikojë në brigjet më rëndë kur ka një stuhi dhe erë për shkak të një sasie më të madhe uji në dete dhe oqeane.

“Problemi në të gjithë botën është se akullnajat nuk janë në ekuilibër. Kjo do të thotë, një bilanc negativ: ata humbin më shumë akull për shkak të shkrirjes ose në formën e një ajsbergu sesa fitojnë për shkak të akumulimit të borës ”, shpjegon Cordero.

Reallyshtë vërtet e rrezikshme që akullnajat në botë po shkrihen, pasi, përtej rritjes së nivelit të detit dhe përmbytjeve, akullnajat janë një pikë kyçe në funksionalitetin e ekosistemeve të lidhura me të.

Ngrohja globale

Akullnajë gri

Ndërsa përparon ngrohja globale, lind më shumë nevoja për të zbutur efektet e saj sesa për t'u përpjekur ta ndalojmë atë. Efektet që shkaktojnë një ndryshim global të klimës janë tashmë të afërta dhe është e pamundur t'i ndalosh ato. Ajo që duhet bërë është të zbuten efektet e ndryshimit të klimës duke ulur emetimet e gazeve serë përmes tranzicionit të energjisë bazuar në energjitë e rinovueshme.

Akullnaja Gri është një nga më të mëdhatë në Patagonia, por nuk është ajo që ka humbur më shumë. Në këtë zonë ka ulje deri në 13 kilometra në vetëm tre dekada.

"Nuk ka asnjë tregues të ndryshimit të klimës që nuk përshpejtohet për keq. Niveli i detit po rritet gjithnjë e më shpejt; akullnajat po shkrihen gjithnjë e më shpejt; Grenlanda dhe Antarktida po humbasin gjithnjë e më shumë akull; kemi ndryshime të rëndësishme në sekuencën e ngjarjeve ekstreme si stuhitë ekstreme, uraganet ekstreme, thatësira ekstreme, valët e nxehtësisë; Dhe e gjithë kjo, natyrshëm, është një manifestim i përshpejtimit të ndryshimit të klimës ”, përfundon Cordero.

Shkrirja e akullnajave po përshpejton ndryshimin e klimës, pasi që pasi ka më pak dëborë, reflektohet më pak sasi e rrezatimit diellor dhe, për këtë arsye, më shumë nxehtësi absorbohet gjë që rrit edhe më shumë temperaturat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.