Akullnaja Perito Moreno

akullnajë perito moreno

Në planetin tonë ka mrekulli të natyrës që ia vlen të shihen. Një prej tyre është Akullnaja Perito Moreno. Isshtë një masë e madhe akulli që ndodhet në provincën e Santa Cruz dhe është e integruar në Parkun Kombëtar Los Glaciares. Ndryshimi i klimës po shkakton ndryshime serioze në këtë akullnajë dhe po tërhiqet.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me akullnajën Perito Moreno, karakteristikat, formimin dhe rëndësinë e tij.

tipare kryesore

gadishulli i magallaneve

Përparimi i këtij blloku të madh të akullit është përfaqësues i Brazo Rico-s që gjendet në Liqenin e Argjentinos. Mund të arrijë një lartësi prej rreth 30 metra më të lartë se pjesa tjetër e liqenit, duke ushtruar presion të jashtëzakonshëm mbi akullin që është atje.

Ju mund të shihni një tunel me një qemer prej më shumë se 50 metra ku uji rrjedh poshtë derisa të arrijë liqenin Argentino. Për shkak të erozionit të shkaktuar nga ky vend, qemeri përfundimisht shembet. Ky është një nga shfaqjet më të mrekullueshme që mund të dëshmohet, prandaj turistët duhet të paguajnë shuma të mëdha parash për të qenë në gjendje të kalojnë edhe nëse nuk kanë asnjë datë.

Shtë një proces i natyrshëm që është përsëritur në mënyrë të parregullt gjatë viteve. Ndarja e fundit e regjistruar ndodhi në Mars 2016. Në Mars 2018, kishte një pushim të ri në Akullnajën Perito Moreno, por kjo ndodhi në të gdhirë. Fatkeqësisht, nuk mund të merreshin foto ose regjistrime video në lidhje me incidentin sepse parku ishte i mbyllur në atë kohë dhe nuk kishte dëshmitarë ose dëshmitarë.

Vetëm një ditë para këputjes, akullnaja kishte humbur dy të tretat e vëllimit të tij, duke treguar se atë vit (2018) ky fenomen ndodhi shumë më shpejt se në vitet e mëparshme, por akoma nuk ka prova. Kjo është për shkak të ngrohjes globale dhe ndryshimit të klimës që kanë ndodhur për disa vjet.

Disa shkencëtarë që kanë studiuar akullnajën Perito Moreno për një kohë të gjatë janë të sigurt se ky fakt është thjesht një rastësi dhe nuk ka asnjë lidhje me atë që po ndodh në mjedis, sepse akullnajat nuk janë treguar kurrë të prekur nga ndryshimi i klimës, madje kur akullnajat janë lëvizur dhe janë bërë xhuxh.

Moti në akullnajën Perito Moreno

rrëshqitje akulli

Moti është i thatë dhe i ftohtë, dhe reshjet vjetore të shiut janë vetëm 300 mm. Sidoqoftë, në parkun e famshëm kombëtar, ai është vendosur pak më në perëndim, ku ndodhet Akullnaja Perito Moreno, dhe reshjet janë shumë të pasura, rreth 1500 mm në vit.

Krahasuar me pllajën Patagonian të cilës i përket, shumë prej mjediseve të veta i japin asaj një mikroklimë më të butë. Ndodhet në brigjet e Liqenit Argjentino, në një shpat që shikon nga veriu dhe mbrohet nga pyjet progresive. Moti është i thatë dhe temperatura luhatet midis më shumë se 20º C në verë dhe më pak se -3º C në dimër.

Temperatura ndryshon shumë në varësi të kohës së vitit, pasi që në verë mund të shijoni rreth 17 orë dritë, ndërsa në dimër drita e ditës është shumë më e shkurtër, me vetëm 8 orë.

Flora dhe fauna e akullnajës Perito Moreno

akullnaja perito moreno në patagoni

Përafërsisht 260.000 hektarë të këtij parku janë të mbuluara nga akulli, kështu që nuk ka bimësi, dhe përafërsisht 95.000 hektarë janë gjithashtu të mbuluara nga liqene. E gjithë zona e pyllëzuar e parkut është rreth 79.000 hektarë, nga të cilat dominojnë qershia, ñire dhe lenga.

Flora e gjetur në Parkun Kombëtar Los Glaciares korrespondon me rajonin më jugor të Magallanes. Notro është një nga kaçubat më të habitshme, ka lule të bukura të kuqe. El kalafati me fruta vjollce dhe lule të verdha është mjaft i mrekullueshëm, ndërsa në zona me lagështirë më të lartë të ajrit, lëvorja e djallit të famshëm bën përshtypje.

Lidhur me faunën, ky park strehon specie specifike në kullotat dhe pyjet subantarktike. Dominojnë ekzistencën e shqiponjës së zezë, shkaba, guanacos, zgjedhjeve dhe pumave. Nuk dihen shumë informacione për speciet kurrizore që banojnë në tërë këtë park. Shumica e informacioneve të tilla merren nga zogjtë.

Çarje dhe shkëputje

Prishja e këtij akullnaje është një nga spektaklet më mbresëlënëse të natyrës. Sidoqoftë, nuk ka asnjë parametër periodik për të ditur se kur është momenti i pushimit. Shumë turistë paguajnë shuma të mëdha parash që të mund të shohin pushimin, megjithëse nuk e dinë saktësisht se kur do të jetë.

Këto akullnaja mund të vizitohen në çdo kohë të vitit. Në varësi të kohës së vitit që vizitoni, do ta zbuloni në mënyra të ndryshme, unike dhe të jashtëzakonshme. Megjithatë, Duhet të theksohet se klima në akullnajë është e ftohtë dhe e thatë pjesën më të madhe të kohës.

Importantshtë e rëndësishme të merret parasysh temperatura, sepse në muajt e dimrit nga qershori deri në gusht njerëzit nuk janë mësuar të jenë kaq të ftohtë, përveç faktit që ditët zakonisht janë të shkurtra dhe jo të gjitha aktivitetet rekreative në natyrë janë të mundshme. Temperatura mesatare është -2º C. Në dimër, ju mund të shijoni panoramën e mbuluar nga dëbora, dhe gjithashtu mund të argëtoheni dhe të luani në dëborë. Gjatë verës midis dhjetorit dhe marsit, temperatura ndryshon papritmas në rreth 15ºC.

Pjesa më e madhe e 49 akullnajave që përbëjnë Patagoninë e Jugut ata kanë filluar të regresohen në 50 vitet e fundit. Kjo është shkaktuar nga ndryshimi i klimës dhe është përgjegjësia totale e njerëzimit, sepse janë njerëzit që shkaktojnë probleme mjedisore dhe shkaktojnë ngrohjen globale. Akullnaja Perito Moreno është një nga akullnajat e pakta që nuk shkrihet në kushtet e ngrohjes globale dhe ndryshimeve mjedisore. As nuk rritet 3 metra në ditë sipas besimeve lokale. Ky akullnajë po kalon një cikël akumulimi dhe shkrirjeje që ruan një ekuilibër perfekt gjatë procesit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth akullnajës Perito Moreno, karakteristikat e tij dhe ndikimin e mundshëm të ndryshimit të klimës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.