Akulli i Arktikut shkrihet edhe në dimër

Shkrini në Arktik

Edhe pse mund të jetë kurioz, Akulli i Arktikut vazhdon të shkrihet në dimër, siç zbulohet nga të dhënat më të fundit për janarin nga Qendra Kombëtare e Dëborës dhe Akullit (NSIC). Ai muaj përfundoi me 13,06 milion kilometra katrorë akull, 1,36 milion km2 më pak se gjatë periudhës së referimit nga 1981 në 2010.

Temperaturat në këtë pjesë të botës po nxehen shumë për tu mbajtur akulli, kështu që Arktiku pritet të mbetet pa mbulesën e tij të borës në të ardhmen.

Oqeani Arktik regjistroi një temperaturë prej të paktën 3 gradë Celsius mbi mesataren. Në detet Kara dhe Barents kjo rritje ishte deri në 9ºC. Në anën e Paqësorit, termometri lexon rreth 5ºC më shumë se mesatarja; nga ana tjetër, në Siberi temperatura ishte deri në 4ºC më e ulët se normalja.

Ky ndryshim ishte rezultat i një modeli qarkullimi atmosferik që sjell ajër më të ngrohtë nga jugu dhe lëshimin e nxehtësisë në atmosferë nga zonat e hapura të ujit. Për më tepër, presioni i nivelit të detit ishte më i lartë se zakonisht në Arktikun qendror, kështu që ajri i nxehtë nga Euroazia mund të transferohej mbi atë rajon të Arktikut.

Shkrirja e Arktikut

Imazh - NSIDC.org

Nëse asgjë nuk ndryshon temperatura mesatare pritet të rritet me 4-5 gradë nga mesi i shekullit, e cila do të përfaqësonte dyfishin e asaj që pritet të rritet në hemisferën veriore si një e tërë. Sa i përket akullit, ai mund të zhduket pothuajse plotësisht, me më pak se 1 milion kilometra katrorë të mbetur, çdo verë nga vitet 2030, që me siguri dhe për fat të keq do të thotë zhdukjen e arinjve polarë.

Për më shumë informacion, ne rekomandojmë të bëni klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.