Akulli i Antarktidës është shumë i ndjeshëm ndaj ndryshimeve klimatike

Antarktidë

Në ndryshimin e klimës dhe efektet e tij negative në planet në përgjithësi, sjellja e masave të mëdha të akullit në kontinentin Antarktik luan një rol themelor. Një nga arsyet kryesore të ndryshimit të klimës është rritja e efektit serë të shkaktuar nga ndotja e tepruar nga aktivitetet ekonomike njerëzore.

Komuniteti shkencor u vendos si kufiri i ngritjes së temperaturave mesatare të planetit një rritje prej dy gradësh. Nga atje, ndryshimet në atmosferën tonë dhe format e jetës tashmë do të ishin të pakthyeshme dhe të paparashikueshme. Kjo është arsyeja pse më shumë se 100 vende janë bashkuar në luftën kundër ndryshimit të klimës dhe janë ratifikuar marrëveshjen e Parisit.

Studimet e botuara në revistën Nature tregojnë se akullt e Antarktidës Lindore duket se janë zonat më të prekshme para efekteve të ndryshimit të klimës. Kjo shkakton pasiguri të madhe në lidhje me ngritjen e nivelit të detit që do të përjetohet në vitet e ardhshme pasi akullnajat në atë zonë po shkrihen me një shpejtësi më të shpejtë sesa pritej.

Fakti që këto zona po shkrihen më herët sesa pritej sugjeron se ato janë më të ndjeshme ndaj ndryshimeve klimatike. Një grup ekspertësh në Belgjikë, Hollandë dhe Gjermani analizuan të dhënat e marra nga terreni, modelet e klimës dhe imazhet satelitore. Falë këtyre të dhënave, dihet arsyeja pse kjo zonë është më e prekshme. Duhet të jetë te erërat e forta që mbajnë ajrin e nxehtë dhe që lëvizin borën nga sipërfaqja e saj. Megjithëse pavarësisht kësaj, ekspertët nuk mund të parashikojnë mirë sjelljen që do të ketë kjo zonë në lidhje me kontributin në rritjen e detit në Antarktidë.

Lumenjtë në Antarktidë

Zhvendosja e borës në sipërfaqe nga era e nxehtë dhe e thatë krijon një mikroklimë lokale më e butë ku shfaqen një numër i vogël i pikave të nxehta, duke përfshirë një krater misterioz të vendosur disa vjet më parë në raftin e akullit King Baudouin. Në atë kohë kur u zbulua krateri mendohej se ishte rezultat i një goditje meteori. Por sot dihet tashmë që është një liqen i shembur me një mulli brenda. Kjo mulli është një vrimë që derdh ujë në oqean.

Nga ana tjetër, hulumtimi i kryer nga grupe ekspertësh ka gjetur liqene të shumta me ujë të lëngshëm të fshehur nën sipërfaqen e akullit. Disa nga këto liqene kanë përmasa disa kilometra. Kjo mund të jetë dëshmi se efektet e ndryshimit të klimës po theksohen në këto zona të prekshme ndërsa uji që shkrihet në krater rritet jashtëzakonisht nga një vit në tjetrin.

Liqene të fshehura në Antarktidë

Një studim tjetër nga universitetet në Mbretërinë e Bashkuar, Zelandën e Re, Gjermani dhe Shtetet e Bashkuara ka studiuar sjelljen dhe rëndësinë e akullit të Antarktikut. Përfundohet se ato luajnë një rol themelor në ndryshimet rajonale dhe lokale të klimës, duke qenë në gjendje të shpjegojnë pse akulli i detit në hemisferën jugore ai ka vazhduar të rritet, pavarësisht nga ngrohja e përjetuar në pjesën tjetër të botës.

Shumë nga modelet paleoklimatike që përpiqen të shpjegojnë ndryshimet në klimë gjatë gjithë historisë nuk kanë marrë parasysh ndryshueshmërinë klimatike që është ngulitur në të dhënat paleoklimatike, prandaj ato janë disi të paplota.

"Shumica e ajsbergëve që ndajnë akullin e Antarktikut enden në këtë rajon si rezultat i qarkullimit atmosferik dhe oqeanik", thotë në një deklaratë Michael Weber, paleoklimatolog në Universitetin e Kembrixhit (MB).

Shkencëtarët konfirmojnë se periudhat që kanë ndodhur gjatë gjithë historisë së alternimit midis humbjeve dhe rritjes së masës së akullit kanë pasur një "efekti kaskadues”Sidomos sistemi i klimës. Kjo është, ndryshimet në klimë që kanë ndodhur për dekada mund të ketë një ndikim të konsiderueshëm në shtresën e gjerë të akullit të Antarktidës dhe kjo mund të vazhdojë të rritet dhe efektet e ndryshimit të klimës vazhdojnë të theksohen.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.