Pretendohet për herë të parë që aktiviteti diellor ndikon në ndryshimin e klimës

aktiviteti diellor krijon luhatje në klimën e tokës

Ne e dimë që rrezatimi diellor është një faktor mjaft përcaktues përballë ndryshimit të klimës, pasi që janë gazrat serë që ruajnë rrezatimin diellor që e kthen sipërfaqen e Tokës në atmosferë dhe bashkë me të edhe nxehtësinë e saj.

Sidoqoftë, deri më tani nuk ishte zbuluar se Aktiviteti diellor modifikon sasinë e rrezatimit që merr Toka dhe kështu krijon luhatje dhe ndikime në klimën e Tokës. Çfarë po ndodh në Diell për të na ndikuar?

Aktiviteti diellor

aktiviteti diellor dhe klima e tokës

Një grup studiuesish zviceranë kanë hetuar se çfarë ndikimesh mund të ketë aktiviteti diellor në klimën e Tokës. Si rezultat, ata kanë qenë në gjendje të vlerësojnë për herë të parë ndikimin e yllit mbret në ngrohjen globale të planetit Tokë. Dihej më parë se lëkundjet në aktivitetin e Diellit mund të modifikojnë sasinë e rrezatimit diellor që arrin në Tokë. Çfarë ishte e vështirë, kuptimplote dhe sfiduese, Toshtë në gjendje të dimë nëse këto variacione në rrezatimin diellor incidental kanë ushtruar ose jo një ndikim të matshëm në klimën e Tokës.

Hipoteza nga e cila filluan shkencëtarët që kanë studiuar këtë fenomen u bazua në faktin se rrezet e Diellit që ai hodhi në planet shkaktojnë variacione më të rëndësishme sesa besonim. Në këtë mënyrë bëhet një përpjekje për të shpjeguar ndryshimet natyrore të klimës që kanë ndodhur në mijëvjeçarët e fundit në planetin tonë (diçka që nuk ka asnjë lidhje me ndryshimet aktuale të klimës, e cila është shkaktuar plotësisht nga aktiviteti njerëzor pas revolucionit industrial).

Dielli ndikon në klimën e Tokës

Aktiviteti dhe rrezatimi i diellit ndikojnë në klimën e Tokës

Puna kërkimore është përgatitur nga ekspertë nga Observatori Psikomereologjik Davos, Instituti Federal Zviceran i Shkencës dhe Teknologjisë Ujore (Eawag), Instituti Federal i Teknologjisë në Cyrih dhe Universiteti i Bernës. Për të arritur në përfundime mjaft të qëndrueshme, ato janë bazuar në analizat numerike kompjuterike të jetë në gjendje të vlerësojë ndikimin e Diellit në temperaturën e Tokës gjatë 100 viteve të ardhshme.

Në hetim ata zbuluan se ekzistonte një fazë në të cilën Dielli kishte një intensitet të madh në aktivitetet e tij në 1950. Sidoqoftë, ky aktivitet diellor së shpejti do të ulet. Studimi parashikon që një rrezatim më i dobët i yllit mund të kontribuojë në një rënie totale të temperaturës së Tokës prej gjysmë shkalle.

Kur lexoni këtë paragraf me siguri keni menduar se të gjitha problemet e ngrohjes globale do të zhduken kur Dielli të na japë më pak rrezatim dhe më pak nxehtësi. Por kjo nuk është kështu. Ky efekt i zvogëlimit të aktivitetit diellor nuk do të kompensojë ngrohjen globale të shkaktuar nga njerëzit, gjë që ka shkaktuar një rritje gati për më shumë se një gradë celsius në temperaturën globale krahasuar me shifrat e regjistruara në epokën para-industriale.

Ju mund të ndihmoni në luftën kundër ndryshimit të klimës

aktiviteti diellor mund të ndihmojë në luftën kundër ndryshimit të klimës

Ekspertët që kanë punuar në hetim, mes tyre, drejtori i Observatorit Psikomereologjik të Davosit dhe personi përgjegjës i projektit, Werner Schmutz, ka treguar se zbulimi i kësaj ulje të aktivitetit diellor është "e rëndësishme" dhe mund të ndihmojë në adresimin e pasojave të ndryshimit të klimës.

Nëse sasia e rrezatimit diellor që marrim zvogëlohet, kjo do të na kursejë pak kohë për të ngadalësuar ngrohjen globale. Sidoqoftë, edhe nëse rrezatimi diellor që marrim zvogëlohet, me ritmin aktual të ngrohjes globale, madje as kjo nuk do të funksionojë. Ai gjithashtu ka theksuar se nuk duhet të qetësohemi për këtë çështje, pasi që pas një minimumi në aktivitetin diellor, vjen një maksimum. Logjikisht, nëse ka një maksimum në rrezatimin diellor dhe ne vazhdojmë të rrisim përqendrimin e gazrave serë, do të jetë vetëshkatërrimi ynë total.

Më në fund, shkencëtarët kujtojnë se është mjaft e vështirë të jesh në gjendje të parashikosh saktësisht se si aktiviteti i yllit tonë do të ndikojë në klimën e Tokës. Kjo është për shkak të pamundësisë për të qenë në gjendje të aksesojmë të gjitha të dhënat mbi aktivitetin diellor në miliona vitet e fundit ose të kemi të dhëna për temperaturën e planetit tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.