Ajsbergu më i madh në botë fillon të lëvizë

ajsbergu më i madh në botë

Pas më shumë se tridhjetë vitesh të shtrirë pa lëvizje në fund të oqeanit Antarktik, ajsbergu më i madh në botë, i njohur si A23a, tani është në lëvizje. Ngrohja globale po shkakton shkrirjen e kapakëve polare dhe rrjedhimisht lëvizjen e akullnajave.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për lëvizjen e ajsbergut më të madh në botë dhe çfarë pasojash ka ai.

Lëvizja e ajsbergut më të madh në botë

Ajsbergu më i madh në botë lëviz për herë të parë në më shumë se 30 vjet

Në vitin 1986, një strukturë kolosale akulli shpërtheu në brigjet e Antarktidës. Pavarësisht nga madhësia e tij mbresëlënëse, ai u bllokua shpejt në detin Weddell, duke i ngjanur përfundimisht një ishulli të akullt.

Me një sipërfaqe prej përafërsisht 4.000 km², kjo copëz akulli është pothuajse tre herë më e madhe se Mexico City. Trashësia e saj është rreth 400 metra, pak më shumë se lartësia e Empire State Building në Nju Jork. (e cila ka një gjatësi prej 380 metrash).

Lëvizja fillestare e gjigantit në fjalë u vu re në të vërtetë në vitin 2020. Është e rëndësishme të theksohet se ky gjigant ishte rrëzuar në vitin 1986 dhe specialistët kishin parashikuar prej kohësh që një ditë do të zvogëlohej në përmasa deri në atë pikë sa të shpërndahej dhe fillim le të lëvizim.

Ajsbergu ka të ngjarë të ketë liruar kontrollin e tij në fundin e detit, i cili është pjesë e ciklit të rritjes natyrore të raftit të akullit. Përshpejtimi i lëvizjes së A23a mund t'i atribuohet forcave të erës dhe rrymave oqeanike, dhe aktualisht po kalon nëpër pikën më veriore të Gadishullit Antarktik.

Detashmenti i A23a, një copë akulli nga rafti i akullit Filchner i Antarktidës, ishte një ngjarje monumentale që shkaktoi një pjellje masive të ajsbergëve. Dëshmia e kësaj shkëputjeje shihet në praninë e një stacioni kërkimor sovjetik që dikur ndodhej në A23a, gjë që tregon se ka ndodhur shumë kohë më parë.

Ku do të shkojë

Me një shpejtësi prej 5 kilometrash në ditë, ajsbergu do të udhëtojë drejt lindjes, i udhëhequr nga rrymat e oqeanit. A23a, si shumica e ajsbergëve në zonën Weddell, pritet të tërhiqet në Rrymën Rrethore të Antarktikut, e cila më pas do ta çojë atë në Atlantikun e Jugut në atë që zakonisht quhet "rrugicë ajsberg".

Gjatë gjithë historisë, A23a nuk ka mbajtur vazhdimisht titullin e entitetit më të madh në botë. Që nga vitet 1980, A23a është kurorëzuar vazhdimisht si ajsbergu më i madh ekzistues, megjithëse herë pas here është tejkaluar nga ajsbergë të tjerë që ishin më të mëdhenj në përmasa, por kishin një jetëgjatësi më të shkurtër. Një shembull i kësaj është A68, i cili e arriti këtë sukses në 2017, ndërsa një tjetër është A76, i cili e arriti atë në 2021.

Dihet se shkrirja e ajsbergëve ka një ndikim pozitiv në mjedis. Ndërsa ajsbergët shkrihen, ata lëshojnë ujë të freskët në oqeanet përreth, të cilat mund të mbështesin jetën detare dhe të nxisin rritjen e bimëve.

Pavarësisht nga madhësia e tij, Të gjithë ajsbergët përjetojnë në mënyrë të pashmangshme të njëjtin fat: shkrirjen. Ndërsa shkrihen, ata lëshojnë pluhur mineral që ishte ngulitur në akullin e tyre kur ata ishin pjesë e akullnajave të Antarktidës. Ky pluhur shërben si burim i lëndëve ushqyese për organizmat që formojnë bazën e zinxhirëve ushqimorë që ekzistojnë në oqeanet e botës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth lëvizjes së ajsbergut më të madh në botë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.