Ajri i pastër mund të përkeqësojë pasojat e ngrohjes globale

Qendror

Edhe pse mund të jetë kurioz, Nëse qenia njerëzore do të ishte në gjendje të eleminonte të gjitha mbeturinat toksike që lëshojnë çdo ditë në atmosferësiç janë gjërat tani pasojat e ngrohjes globale do të përkeqësohen. Pse A nuk duhet të ndodhë e kundërta?

Ajri i pastër është, siç mund të nxirret nga emri i saj, gjëja më e shëndetshme që çdo qenie e gjallë mund të marrë frymë, por njerëzimi po ndot planetin Tokë aq shumë sa që tashmë ka arritur të humbasë ekuilibrin e saj natyror aq shumë sa që kemi lëshuar një epoka e re gjeologjike: Antropocen.

Për të arritur në këtë përfundim dramatik, një ekip shkencëtarësh përdori katër modele globale të klimës që simuluan efektet që do të ndodhnin nëse do të hiqeshin sulfatet dhe grimcat me bazë karboni, përfshirë blozën.

Kështu, Ata ishin në gjendje të zbulonin se ekzistojnë aerosole të caktuara që sot ajo që ata bëjnë është të mbrojnë planetin nga një pjesë e rrezatimit diellor që merr. Për më tepër, nëse emetimet do të eliminoheshin plotësisht, temperatura mesatare globale do të ngrihej me 0,5-1,1 gradë më e lartë se sa pritej, gjë që do të ishte një problem serioz. Por ka akoma më shumë.

Ndotja e mjedisit

Studiuesit zbuluan se eliminimi i këtyre shkarkimeve do të kishte pasoja në nivel rajonal, duke modifikuar modelet klimatike siç janë reshjet në disa pjesë të botës. Për shembull, në Azinë Lindore ata do të përjetonin një rritje të konsiderueshme të reshjeve dhe ngjarjeve ekstreme të motit.

Pra, çfarë të bëjmë? Nuk ka përgjigje të lehtë. Ajo që na dhemb është ajo që, në këtë shekull aktual, na mban "të sigurt". Sigurisht, gjëja e tij do të kishte qenë të mos ndotte, por ky është një gabim që, mendoj unë, që nuk mund ta zgjidhim më nëse nuk gjejmë një mënyrë. Pesimist? Ndoshta. Por, në mënyrën se si funksionojnë gjërat, nuk ka shumë arsye për të qenë optimistë.

Ju keni më shumë informacion këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.