Çfarë është aerotermale?

Imazh - Tedesna.com

Imazh - Tedesna.com

Në një botë gjithnjë e më të populluar, ku kërkesa për energji, ushqim, strehim, etj rritet ndjeshëm dhe ndotja është një nga problemet kryesore me të cilat duhet të përballemi, energjitë e rinovueshme mund të jenë zgjidhja që ne po kërkojmë. 

Kjo lloj energjie është e pastër dhe shumë më e respektueshme për mjedisin sesa lëndët djegëse fosile. Një nga më interesantet është aerotermale. Le të shohim se çfarë është dhe nëse ia vlen të përdoret.

Çfarë është aerotermale?

Imazh - Canexel.es

Imazh - Canexel.es

Aerotermale është një teknologji që nxjerr energji nga ajri për ta përdorur atë për qëllime të ndryshme, të tilla si për të prodhuar ujë të ngrohtë sanitar, shtëpi klimatizimi ose hapësira të mbyllura ose për ngrohje.

Isshtë një energji shumë interesante, pasi jetojmë të rrethuar nga ajri dhe nxehet nga rrezet e diellit duke hyrë në planet, kështu që nëse gjërat nuk ndryshojnë, gjë që ka shumë pak gjasa të kalojnë disa milion vjet, ne gjithmonë mund ta përdorim energjinë e tyre.

A na lejon të kursejmë në faturën e energjisë elektrike?

Nëse keni nevojë për ngrohje në shtëpinë tuaj ose vendin e punës, por nuk doni të paguani më shumë se fatura, Duhet ta dini që nxjerrja e energjisë nga ajri (deri në 70%) është e pavlefshme, është falas; 30% e mbetur është ajo që ju konsumoni. Meqenëse shpenzimi i tij i energjisë është shumë i ulët nëse e krahasojmë atë me gazin dhe energjitë e tjera kalorike, Isshtë një zgjidhje që padyshim do të na lejojë të kursejmë në faturë.

Përveç kësaj, performanca e tij ose koeficienti i funksionimit (COP termik) është më i lartë se ai i energjive të tjera. Çfarë është COP? Theshtë niveli i energjisë që një sistem i kondicionimit të ajrit konsumon për të transportuar një energji të caktuar termike dhe pasi që duke humbur një pjesë të energjisë, efikasiteti i një kazani klasik që përdor karburant është më pak se 100%.

Për t'ju dhënë një ide të performancës së energjive të ndryshme, hidhni një vështrim:

 • Kaldaja me naftë: midis 65 dhe 95%.
 • Kaldaja me gaz: midis 85 dhe 95%.
 • Kaldaja e biomasës: midis 80 dhe 95%.
 • Radiatorë elektrikë: midis 95 dhe 98%.
 • Energjia diellore termike (për një temperaturë prej 35ºC): ndërmjet 75 dhe 150%.
 • Pompë nxehtësie aerotermale (për një temperaturë prej 35ºC): ndërmjet 250 dhe 350%.
 • Pompë gjeotermale e nxehtësisë (për një temperaturë prej 35ºC): ndërmjet 420 dhe 520%.

Kështu, energjia aerotermale është një nga energjitë ekzistuese që ka një performancë më të lartë.

Cilët janë prodhuesit kryesorë të ngrohësve të tifozëve?

Sot, ka shumë kompani që prodhojnë ngrohje tifozësh. Sidoqoftë, ka disa që me siguri do t’i njihni për shkak të shumëllojshmërisë së gjerë të produkteve që ato ofrojnë, të tilla si: LG Electronics, Toshiba, Daikin ose Bosch. Por ka edhe të tjerë që gjithashtu vënë bast për këtë lloj energjie, si p.sh. Ariston, Saunier Duval, Vaillant, Hermann ose Viessmann.

Si funksionojnë ato?

Pompat e nxehtësisë aerotermale, ose njësitë e jashtme siç quhen ndonjëherë, thithin energji nga ajri dhe transferojnë nxehtësinë në qark. Duke vepruar kështu, gazi ftohës që përmban avullohet, kështu që nxehtësia e thithur hyn në sistemin e ngrohjes së shtëpisë. Nga njësia e brendshme mund të kontrolloni se çfarë temperature dëshironi të keni brenda shtëpisë. Por gjithashtu, ngrohësit e tifozëve janë shumë të zhdërvjellët, pasi ftohen gjatë verës, kështu që mund të përdoren për të furnizuar me energji një sistem ngrohjeje si dhe një pishinë.

fazat

Imazh - Energiaeficaz.es

Imazh - Energiaeficaz.es

 1. Ajri nga jashtë bie në kontakt me avulluesin, dhe ftohësi brenda avullohet ndërsa bëhet më i ftohtë.
 2. Ftohësi udhëton te kompresori, ku kompresohet dhe temperatura rritet.
 3. Gazi i kompresuar hyn në kondensator. Ndërsa kondensohet, ajo lëshon nxehtësi që do ta mbajë shtëpinë në një temperaturë të rehatshme. Gazi i kondensuar shndërrohet në ftohës të lëngët.
 4. Lëngu i ftohësit lëviz drejt valvulës së zgjerimit, e cila bën që temperatura e tij të ulet dhe e kthen atë në avullues. Dhe fillo nga e.

Çmimi i ngrohësit të ajrit

Pompat e nxehtësisë aerotermale ato zakonisht kanë çmime mjaft të larta, i cili ndryshon në varësi të disa gjërave: markë, energji, pavarësisht nëse është e lëvizshme ose jo, qoftë elektrike apo përdor gaz ose naftë, fuqia ngrohëse që ka si dhe rrjedha e ajrit që mund të konvertojë në energji, pavarësisht nëse ka apo jo një termostat, ...

Një pompë nxehtësie me cilësi të mirë mund t'ju kushtojë mbi 1000 euro, me programues dhe funksion anti-legjionelë të përfshirë dhe me një peshë prej 55 kg. Por ka shumë më të lira. Në fakt, për më pak se 150 euro mund të keni një ngrohës elektrik dhe të lëvizshëm të ventilatorit.

Avantazhet dhe disavantazhet e aerotermës

Aerotermali ka shumë përparësi, por edhe disa pengesa që ia vlen të dihen.

avantazh

 • Shtë një energji e rinovueshme.
 • Ju do të duhet të vareni vetëm nga një burim i vetëm energjie dhe furnizuesi.
 • Redukton emetimet e dioksidit të karbonit (CO2).
 • Performancë më e lartë se energjitë e tjera.

meta

 • Dihet shumë pak në Spanjë.
 • Ndërtesa duhet të jetë me ajër të kondicionuar me temperaturë të ulët.
 • Ekziston një ndikim vizual nëse instalohet jashtë.
 • Çmimi i instalimit të një ngrohës tifoz është më i lartë se ai i një konvencionale.
Imazh - Interempresas.net

Imazh - Interempresas.net

Në përgjithësi, energjia aerotermale është një energji që mund të jetë mjaft fitimprurëse, nuk mendoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.