Acar i zi

Efektet e acar të zi

Kur a vala e ftohtë, ai mund të vijë me disa karakteristika unike të tilla si një përmbajtje e lartë ose e ulët lagështie. Për më tepër, mund të shoqërohet ose jo të shoqërohet me reshje të mëdha shiu. Në këtë rast, ne do të flasim për acar i zi. Shtë një fenomen që po i afrohet vendit tonë me valën aktuale të ftohtë dhe me masën polare që ka hyrë në gadishull.

Nëse e keni dëgjuar ndonjëherë emrin e acar të zi dhe nuk jeni të sigurt se çfarë është, qëndroni këtu duke lexuar këtë artikull, sepse ne do t'ju tregojmë gjithçka.

Çfarë është një acar?

Kristale akulli në bimë

Gjëja e parë që duhet të sqarojmë për ata që nuk e dinë akoma, është ajo që është një acar. Isshtë një rënie e temperaturave nën 0 ° C. Kur termometri bie nën atë temperaturë dhe me presionin atmosferik që kemi në planetin tonë, uji bëhet i ngurtë dhe formon kristale akulli gjashtëkëndëshe që bashkohen së bashku për të formuar acar.

Ndonjëherë nuk është e nevojshme të bjerë temperatura nën 0 ° C që të ketë një acar, por ka disa lloje që do t'i përshkruajmë më poshtë.

Acar i bardhë

Acar i bardhë

Thatshtë ajo acar në të cilin temperatura është nën 0 ° C dhe afrohet ose është e barabartë me temperaturën e pika e vesës. Kur kjo të ndodhë dhe temperatura afrohet në pikën e vesës, uji fillon të kondensohet. Në përgjithësi, nëse temperaturat janë mbi 0 ° C, vesa formohet dhe bie mbi makina, bimë, trotuare, etj. Pikërisht atëherë mund të shohim ujin e lëngshëm të depozituar në këto vende. Sidoqoftë, quhet acar i bardhë kur, duke qenë në temperatura nën 0 ° C, vesa e zakonshme shndërrohet në acar.

Acar i zi

Dëmtimi i të korrave nga acari i zi

Tani i drejtohemi paketës së pyetjeve për këtë artikull. Lloji i dytë i acar është acar i zi. Përbëhet nga një acar në të cilin temperatura bie nën 0 ° C por nuk krijohet acar. Kjo sepse ajri është aq i thatë dhe nuk ka aspak lagështirë. Meqenëse nuk ka lagështirë, temperatura nuk është e barabartë me pikën e vesës, kështu që nuk ka kondensim të ujit, aq më pak formim të acar.

Këto ngrica të zeza zakonisht shoqërohen nga një qiell krejtësisht i vrenjtur ose ndonjë turbulencë në shtresat e poshtme të atmosferës.

Dëmtimi i ngricës së zezë

Dëmtimi i të korrave

Ju mund të mendoni se fakti që acar nuk shkakton acar është shumë më i mirë. Sidoqoftë, ka më shumë frikë se acari i bardhë sepse dëmton kryesisht të korrat. Ajri i thatë nga i cili përbëhet ky lloj acar sulmon drejtpërdrejt strukturat e brendshme të të korrave dhe bën që kristalet e akullit të formohen brenda bimës. Kur ky akull formohet në një formë të theksuar, gris indet e brendshme të bimës dhe të bëjë që membranat e brendshme të thahen, duke shkaktuar vdekjen e bimës.

Njihet si acar i zi sepse syri i lirë mund të shohë se si bimë kalbet dhe bëhet e zezë. Nëse dëmtimi është aq i fortë sa ndikon në pjesët kondicionuese të bimës, ajo do të vdesë. Ndonjëherë nëse i mbrojmë mjaftueshëm ose acari nuk zgjat shumë, ata mund të mbijetojnë.

"Lajmi i mirë" është se është duke ngrirë prek vetëm bimët që janë gjithnjë të gjelbërta. Kjo është, kur kjo dukuri ndodh, ajo sulmon ato bimë gjendja vegjetative e të cilave është aktive. Bimët dhe pemët gjetherënëse heqin qafe këto pasoja, sepse ato nuk kanë asnjë aktivitet qelizor.

Këto ngrica nuk mund të parashikohen shumë përpara, kështu që përgatitja për to është shumë e vështirë. E vetmja gjë që mund të bëhet është të përpiqesh të mbrosh të korrat nga pasojat e afërta.

Si të mbrohen të korrat

Acar në kultivim

Meqenëse bimët në një gjendje vegjetative aktive janë më të dëmtuara, ne duhet të bëjmë diçka për t'i mbrojtur ato nga dëmtimi. Për ato bimë që janë në vazo ose që kemi në kopsht, është relativisht e lehtë për t'i mbrojtur ato. Thjesht duhet t’i vendosni brenda shtëpisë dhe t’i vendosni në një vend të ndritshëm. Nëse i vendosim në një verandë përballë murit, ato gjithashtu do të mbrohen.

Kujdesi për bimët që nuk janë në tenxhere është më e komplikuara. Sidoqoftë, ne do të japim këtu disa këshilla për të parandaluar që acari i zi të shkatërrojë bimët tona.

 • Nëse kemi një pemë ose kaçubë në kopsht të mbjellë jashtë, mund ta mbulojmë tokën me një shtresë mbeturinash. Kjo lejon që të krijohet një lloj pengese që parandalon futjen e të ftohtit në nëntokë. Në këtë mënyrë, ne do të parandalojmë ngrirjen e ujit në poret e bimëve dhe shkatërrimin e tij nga brenda.
 • Ne mundemi vendosni një sistem ujitje që është përgjegjës për spërkatjen e bimës me pak ujë. Në këtë mënyrë, nëse temperatura është nën 0 ° C, ne do të marrim një shtresë akulli që do të formohet në majë të indeve të bimës dhe do të shërbejë si izolues. Akulli mbron indet bimore.
 • Shmangni mbi-lërimin e tokës gjatë muajve të dimrit. Këto ngrica ndodhin në kohën e dimrit. Nëse nuk lërojmë, do të lejojmë që të formohet një bregdet i fortë mbi tokë që izolon nëntokën nga i ftohti.
 • Gjithashtu mund të jetë vendosni tifozët për të lëvizur ajrin dhe se nuk shkaktohet një rënie shumë e fortë e temperaturës.
 • Metoda më e përdorur është mbrojtja e të korrave me plastikë ose thasë. Idealja është të mbuloni bimët me plastike ose thasë dhe me një kovë uji brenda. Kjo është bërë sepse uji humbet dhe fiton më shumë nxehtësi në një mënyrë më të ngadaltë sesa ajri. Kjo është mënyra se si ajo vepron si një rregullator termik në këtë mikro mjedis, pasi që kur uji të kondensohet në plastikë, ai do të lëshojë nxehtësi latente.

Shpresoj që me këto këshilla ta kaloni këtë acar të zi pa ndonjë dashuri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.