A mund të ndikojnë sistemet anti-breshër në thatësirën në ligatinat?

breshër

Sistemet anti-breshër dhe pasojat e tyre të mundshme në thatësirë ​​diskutohen në shumë raste. Ekziston një sistem që aktivizohet kur pritet të ketë reshje në formën e breshërit dhe disa aeroplanë të lëshuar nga Shteti spërkatni jodur argjendi për të shpërndarë retë, duke shmangur breshrin dhe dëmtimin e të korrave. Kjo tashmë është raportuar shumë herë si diçka me të vërtetë e dëmshme.

A ndikon sistemi anti-breshër në thatësirën në ligatinat?

Thatësira në ligatinat dhe sistemi anti-breshër

avionë kundër breshërit

Laguna de Gallocanta, një ligatinë në Spanjë, po vuan një thatësirë ​​të rëndë pas pesë viteve radhazi. Pothuajse 300 fermerë nga Guadalajara, Soria, Zaragoza dhe Teruel Ata janë bërë bashkë për të diskutuar se kush është përgjegjës për faktin se fushat po thahen për shkak të mungesës së reshjeve.

Fermerët kanë raportuar "fluturime të dyshimta" që shfaqen kur retë e shiut do të formohen dhe më pas zhduken pa rënë. Joduri i argjendit është një përbërje kimike që ndihmon në shpërbërjen e formimit të reve dhe shpërndan retë e stuhisë.

Megjithëse fermerët nuk janë fizikanë ose meteorologë, ata pretendojnë se njohin qiellin dhe tokën, pasi kanë punuar tërë jetën në varësi të tyre. Sidoqoftë, nga Instituti Gjeologjik dhe Miniera i Spanjës (Igme) ata deklarojnë se, në gjysmën e hetimit, "Ende nuk ka të dhëna përfundimtare" për të vendosur një marrëdhënie midis gjeneratorëve anti-breshër dhe reshjeve të Gallocanta, shpjegon personi përgjegjës i studimit.

Ajo që është konfirmuar është se reshjet e shiut janë ulur në një masë më të madhe në pellgun ujëmbledhës të Gallocanta krahasuar me pjesën tjetër të gadishullit pasi që kjo përbërje përdoret për të parandaluar breshrin.

Hulumtimi ka marrë të dhëna për përqendrimin e jodurit argjendi në tokë të cilat, megjithëse jo shumë të larta, tejkalojnë kufijtë e lejuar nga legjislacioni për përdorimin e tokës.

Për klimatologun dhe prezantuesin në fundjavat e El Tiempo në Castilla-La Mancha Media, Jonathan Gómez Cantero, është "Absolutisht e pamundur" për të shkaktuar thatësirë, dhe sqaron se teknika e jodurit të argjendit përdoret për të "manipuluar kushtet meteorologjike, jo ato klimatike".

Shmang breshrin me jodur argjendi

aeroplanë anti-breshër

Joduri i argjendit është një përbërje kimike që vepron si një substancë që tërheq lagështi, dmth higroskopike. Kur joduri i argjendit bie në kontakt me retë dhe arrin të funksionojë (pasi në shumë raste nuk është i dobishëm për të ecur) shkakton rënien e rënies para se të ngrijë. Kjo është bërë për të parandaluar breshrin dhe dëmtimin që mund të shkaktojë.

Sidoqoftë, eksperti pohon se joduri i argjendit ka një rrezik ndotës për tokat dhe ligatinat, pasi që është një metal që, nëse përshkon indet e kafshëve, mund të bëhet një problem i vërtetë për të gjithë zinxhirin ushqimor dhe madje arrijnë trupin tonë, si në rastin e zhivës.

Sidoqoftë, ajo përsërit atë "Nuk ka manipulim të klimës"Si dhe "nuk ka trajektore kimike ose shtigje kimike", siç sugjerohet nga "legjendat urbane". Ata e konsiderojnë të nevojshme të mbajnë një bisedë me fermerët në mënyrë që ata të mos mendojnë se duan të vjedhin shiun.

Zëdhënësi i platformës së fermerëve pohon se ky konflikt ka lindur si rezultat i mungesës së legjislacionit për këtë. Ka shumë mendime teknike mbi këtë temë. Disa studime tregojnë se joduri nuk ka efekt; të tjerët thonë se shiu avullohet; të tjerët, që e devijon atë në zonat fqinje; dhe të tjerët, se ajo që arrihet është se bie shi më shumë.

Përveç kësaj, zëdhënësi pyet pse ai, kur blen herbicid, duhet të tregojë një kartë profesionale dhe të thotë kur dhe ku do ta flakë atë. Sidoqoftë, Qeveria po jep leje për të ndotur tokën që ata kultivojnë.

Në temën e shtigjeve të kimisë, ka shumë gjëra të shkruara dhe e vërteta është se është e vështirë të dihet nëse është e vërtetë apo jo, duke pasur parasysh shumëllojshmërinë e gjerë të mendimeve dhe interesave të fshehura. Dhe ju, çfarë mendoni për gjithë këtë?

Burimi: Manta Montojo (http://www.efeverde.com/noticias/sistemas-antigranizo-gallocanta/)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.