Një zonë me madhësinë e Danimarkës në Amazon në ankand për miniera

Flora e pemëve të pyjeve të Amazonës

Xhungla Amazonas

Si një kronikë e trishtuar e një vdekjeje të njoftuar, në mes të shpyllëzimit të madh që po prek të gjithë globin. Kur të gjithë jemi duke përjetuar efektet e ndryshimit të klimës, ndotjes, shkatërrimit të vazhdueshëm të natyrës ... Ne kuptojmë diçka. Shfrytëzimi i planetit në këmbim të parave për të ngrënë, do të përfundojë duke i dhënë para pa asgjë për të ngrënë. Paraja nuk shkatërrohet, planeti po shkatërrohet. Sa mençuri ka në profecinë indiane që thotë: «Vetëm kur pema e fundit të jetë prerë; vetëm kur lumi i fundit është helmuar; vetëm kur peshku i fundit është kapur; vetëm atëherë njeriu i bardhë do të zbulojë se paratë nuk janë të ngrënshme. '

Pavarësisht nga gjithçka, ndonjëherë hasim lajme, të cilat duket se vijnë nga një vend ku asgjë nga këto nuk ndikon. Kësaj radhe, një masë e dekretuar nga presidenti i Brazilit, Mishel Temer. Cila Ideja e çmendur e ankand një pjesë e madhe e pyjeve të Amazonës, ekuivalente me të gjithë zonën që zë vendi i Danimarkës. Motivet? Miniera ekonomike në zonë.

Drejtësia braziliane rrëzon dekretin e promovuar nga Temer

ul reshjet në Amazon

Brazili është zhytur në një proces privatizimesh të mëdha në përgjithësi. Ankandi në këtë zonë të Amazonës kishte për qëllim të shërbente si një mjet negocimi për krizën politike të vendit dhe rritjen ekonomike. Pak nga pak duke dalë nga recesioni, por me një rritje shumë të lehtë. Kjo masë gjithashtu përfshiu hyrjen e ndërmarrjeve private dhe nuk ka qenë pa polemika të mëdha. Ekologë, politikanë, ambientalistë, njerëz, i kanë bërë jehonë këtij lajmi "Ankandi i mushkërive të planetit".

Kjo masë, e cila u miratua javën e kaluar, nuk ka qenë e ngadaltë për të arritur në gjykatat e vetë vendit të Brazilit. Një javë më vonë, të mërkurën e kaluar, drejtësia braziliane pezulloi vendimin e marrë nga qeveria Michel Temer. Rëndësia e kësaj zone qëndron në burimet minerale që shtrihen atje. Bakër, hekur, mangan, ar ... Një zonë gjithashtu shumë i gjerë, 47.000 kilometra katrorë. Gjyqtari i rrethit federal të Brasilia e kupton që një rezervë mineralesh nuk mund të modifikohet nga një akt i thjeshtë administrativ i presidentit.

Lumi Amazon

Si ishte menduar të kryhej?

Sapo zona të lirohet për shfrytëzim minerar, hapi tjetër do të jetë ankandi i licencave për shfrytëzimin e saj tek kompanitë. Qeveria konfirmon se të gjitha fushat e mbrojtjes do të vazhdojnë të jenë të tilla. Nga ana e opozitës ata sigurojnë se në kundërshtim me këtë, 90% e zonave të autorizuara për shfrytëzimin e tyre korrespondojnë me zonat që ato janë të mbrojtura.

Luiz Jardim, Profesor i Gjeografisë në Universitetin Shtetëror të Rio de Janeiro i cili është gjithashtu një anëtar i Komitetit Kombëtar në Mbrojtjen e Territoreve kundër Minierave, tha, "Qeveria e di se kjo është një zonë e biodiversitetit intensiv dhe shumë të ruajtur. Dhe edhe kështu, ai po tregon se ka interes të hapë vendin për projekte të mëdha. Për më tepër, ai vazhdon, «ne e dimë që minierat janë porta hyrëse për interesa të tjerë, si hapja e rrugëve, tërheqja e prerjeve ... është një kërcënim për ato njësi në ruajtje.

Amazon e pasur, në rrezik të madh

Amazon nuk është vetëm mushkëria e planetit, duke prodhuar 20% të oksigjenit në botë. 20% e ujit të freskët në botë i përket atje. 1 në 5 specie zogjsh është vendas në Amazon. 80% e frutave të botës vijnë nga atje. Le të mos flasim as për insektet, dhe biodiversitetin e madh që gjejmë atje. Një pasuri e madhe dhe gjigante natyrore që është.

Senatori i Amapa, Randolfe Rodrigues, e kualifikoi dekretin si "Sulmi më i keq në histori në Amazon". Ai gjithashtu shtoi në intervistën me Reuters, "ne do të bëjmë gjithçka që mundemi, veprime ligjore, veprime legjislative, presion mbi udhëheqësit, artistët dhe nëse është e nevojshme do të shkojmë te papa« Një muaj më parë, Papa Françesku shprehu mbështetje dhe mbrojtje më të madhe për Amazon-in, si dhe për indigjenët që jetojnë atje, në Ekuador.

Shpresojmë të mos kemi nevojë të zbulojmë më shumë për një mizori si kjo. Nuk është një mënyrë shumë e mirë për të falënderuar këtë xhungël të bukur që na ka dhënë kaq shumë dhe vazhdon të na japë, për ta shfrytëzuar atë për mineralet e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.