Ylli i Siriusit

Ylli sirian në qiell

La Ylli i Siriusit Njihet si më i ndrituri në të gjithë qiellin e natës. Njihet gjithashtu si emrat e Sirius ose Alpha Canis Majoris. Është një yll i bukur i bardhë me magnitudë -1,46, i vendosur rreth 8,6 vite dritë larg. Është 1,5 herë më i madh dhe 22 herë më i shndritshëm se Dielli.Ka një shoqërues të vogël, një xhuxh të bardhë, i cili rrotullohet rreth tij çdo 50 vjet, por është i padukshëm me sy të lirë, sepse ka një shkëlqim prej +8,4.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për yllin Sirius, karakteristikat e tij, disa histori dhe shumë më tepër.

tipare kryesore

qielli i nates

Ky yll është i njohur për shumë kultura të lashta dhe është ylli kryesor në yjësinë Canis Major. Është një yll binar i përbërë nga dy yje, Sirius A dhe Sirius B.. Sirius A është ylli më i madh dhe më i ndritshëm në sistem, dhe është rreth 25 herë më i shkëlqyeshëm se Dielli dhe ka një masë rreth dy herë më shumë. Sirius B, nga ana tjetër, është një yll xhuxh i bardhë shumë më i vogël dhe më i zbehtë se Sirius A. Është vlerësuar se dy yjet rrotullohen rreth njëri-tjetrit çdo 50 vjet.

Ngjyra e Sirius është një nga karakteristikat më të habitshme që ka. Me sy të lirë, duket se është një yll i bardhë i ndritshëm, por nëse hedhim një vështrim më të afërt, do të shohim se lëshon një dritë me ngjyra të shumta, nga bluja në të kuqe. Ky fenomen ndodh sepse ylli lëshon rrezatim në një spektër të gjerë gjatësi vale, duke rezultuar në dritë që duket e bardhë, por me një nuancë ngjyrash.

Për më tepër, Sirius është një yll shumë i ri në aspektin astronomik, me një moshë të vlerësuar vetëm rreth 230 milionë vjet. Për krahasim, Dielli ynë është rreth 4.6 miliardë vjet i vjetër. Kjo do të thotë se Sirius është ende një yll në fazën e tij të rritjes dhe është e mundur që në të ardhmen të evoluojë në një gjigant të kuq dhe më pas në një xhuxh të bardhë.

Është gjithashtu një yll shumë afër Tokës, me një distancë prej rreth 8.6 vite dritë. Për shkak të afërsisë dhe shkëlqimit të tij, Sirius ka qenë objekt i shumë studimeve dhe vëzhgimeve, gjë që i ka lejuar astronomët të mësojnë shumë rreth strukturës dhe sjelljes së tij.

zbulimi i Sirius

Ylli sirian

Zbulimi i këtij ylli daton që në kohët e lashta, pasi ka qenë një nga yjet më të shndritshëm dhe më të dukshëm në qiellin e natës për shekuj me radhë. Egjiptianët e lashtë e konsideronin atë një nga yjet më të rëndësishëm dhe shfaqja e tij në qiell shënoi momentin kur lumi Nil filloi të vërshonte.

Në 1718, astronomi gjerman Johann Baptist Cysat së pari vuri re se Sirius kishte një shoqërues në orbitën e tij. Sidoqoftë, ishte astronomi William Herschel në 1804 ai që zbuloi se Sirius ishte në të vërtetë një yll binar.

Që atëherë, janë kryer studime dhe vëzhgime të shumta të Sirius. Në 1862, astronomi amerikan Alvan Graham Clark ishte i pari që vëzhgoi dhe fotografoi shokun e Sirius duke përdorur një teleskop.

Me kalimin e viteve, si ylli kryesor ashtu edhe shoqëruesi i tij janë gjetur të kenë karakteristika shumë të ndryshme. Ylli kryesor, Sirius A, është një yll i tipit spektral A1V me një masë 2,4 herë më e madhe se ajo e Diellit dhe një temperaturë sipërfaqësore prej rreth 9.940 gradë Kelvin. Nga ana tjetër, shoqëruesi i tij, Sirius B, është një yll xhuxh i bardhë, i cili është ylli më masiv i këtij lloji të njohur.

Disa histori

Gjatë gjithë historisë, Sirius ka luajtur një rol të rëndësishëm në njohuritë themelore të njerëzimit. Banorët e lashtë të Luginës së Nilit zbuluan një lidhje midis përmbytjes në kohë të Nilit dhe shfaqjes së parë të Sirius në horizont pak para agimit. Në fakt, kur bënin kalendarët e tyre, egjiptianët futën një muaj tjetër të quajtur Thoth kur ylli Sirius, të cilin ata e quajtën Sotis, u ngrit në muajin e dymbëdhjetë të kalendarit të tyre të përbashkët. Grekët përdorën gjithashtu vëzhgime të shfaqjes së Sirius për të zhvilluar kalendarët e tyre., ndoshta i frymëzuar nga vëzhgimet e atyre komenteve origjinale.

Sirius është gjithashtu protagonisti i parë që ka përcaktuar distancën e yjeve, megjithëse është disi e pasaktë, pasi është forma e parë e matjes. Duket se astronomi skocez James Gregory (1638-1675) shpiku një mënyrë për të krahasuar shkëlqimin e Diellit me atë të yjeve, duke përdorur vetinë që drita të zvogëlohet në rendin e katrorit të distancës ndërmjet tyre. Në vend që të përdorni rrezet e diellit, Gregori përdori dritën e yllit të reflektuar nga Saturni. Më vonë, Isaac Newton (1642-1727) arriti në përfundimin se Sirius është një milion herë më i madh se distanca midis Tokës dhe Diellit.Kjo vlerë është e pasaktë por sigurisht që është një bazë e shkëlqyer për vërtetimin e distancave kozmike të njohura në atë kohë.

Vëzhgimi i yllit Sirius në qiellin e natës

yjësia e siriusit

Shkëlqimi i tij është -1,46 magnitudë, i tejkaluar vetëm nga disa planetë, si hëna dhe dielli. Është një yll i bardhë 25 herë më i shndritshëm se Dielli me një temperaturë sipërfaqësore prej 9.940 K. Është ylli i pestë më i afërt me Tokën. Distanca nga Toka është 8,6 vite dritë.

I përket konstelacionit Can Mayor dhe është i dukshëm nga gjerësia e mesme në horizontin jugor., jo shumë lart mbi horizont. Në Spanjë, Sirius është zakonisht i dukshëm gjatë pjesës më të madhe të dimrit dhe pranverës, me periudhën midis fundit të janarit dhe mesit të marsit që është intervali kohor më i spikatur për vëzhgimet e tij.

Ai është i dukshëm pothuajse nga i gjithë planeti, përveç nga rajonet mbi 73º gjerësinë veriore, pra nga rajonet nën 73º gjerësinë jugore, Sirius është një yll rrethpolar (gjithmonë i dukshëm). Ai shërben si një referencë për të gjetur trupa të tjerë qiellorë si grupet e hapura M41, M46, M47 dhe M50.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për yllin Sirius dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.