Ylli Belen

Ylli Belen

Sipas traditës së krishterë, Yll Belen Theshtë ylli që i drejton magjistarët në vendlindjen e Jezu Krishtit. Ungjilli i Mateut përmend se magjistarët panë që ylli i Betlehemit të shfaqej në Perëndim, megjithëse nuk tha nëse ishte një planet, një yll apo fenomene të tjera astronomike. Sipas shkrimit, njeriu i mençur udhëtoi me yllin dhe u ndal në vendin ku lindi Jezusi. Mjeku e vuri atë në kontakt me mbretin hebre. Nëse do të ishin astronomë grekë ose romakë, ata mund ta kishin lidhur yllin me yllin pole, planetin mbret dhe Regulus, yllin mbret. Nëse ata janë nga Babilonia, ata mund ta lidhin atë me Saturnin (Kaiwanu). Në çdo rast, ka të ngjarë që Sirius të jetë caktuar nga "tre mbretërit" e rripit të Orionit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat e yllit të Betlehemit dhe disa nga historia e tij.

Misteri i yllit të Betlehemit

shiko yllin e belen

Ylli i Betlehemit është një nga misteret më të mëdhenj që lidhet me lindjen e Krishtit. A është një shpikje e Shën Mateut, një fakt i mbinatyrshëm apo një vizion astronomik? Për ta deshifruar atë, duhet të dini kur lindi Jezusi dhe cilët janë njerëzit e mençur nga Lindja.

Në lidhje me fëmijërinë e Jezusit, Ne mësojmë vetëm nga Ungjilli i Shën Mateut dhe Shën Lukës, dhe madje të dy janë të ndryshëm. Në këtë kuptim, San Mateo ka një shtrirje më të gjerë. Në fakt, fakti që ju disi nuk e dini se çfarë është Ylli i Betlehemit lidhet padyshim me datën e lindjes së Krishtit, por kjo është një pyetje e madhe e pazgjidhur: kur lindi Jezusi? Për të qenë i saktë, nuk ka lindur 2021 vjet më parë. Data jonë është e pasaktë dhe nuk përkon me lindjen e Jezusit. Po, gjëja më e keqe është se asnjë studiues nuk guxon të japë një datë të caktuar dhe aktualisht asgjë nuk mund të bëhet.

Historia e yllit të Betlehemit

historia e Jezu Krishtit

Kur Perandori Cezar Augustus urdhëroi regjistrimin, Ungjijtë përshkruajnë lindjen e Jezusit, e cila ndodhi midis 8 dhe 6 para Krishtit. C. «Të gjithë do të regjistrohen në qytetin e tyre të origjinës. Jozefi i familjes David u largua nga Nazareti, qyteti i Galilesë dhe shkoi në Betlehem, Jude, qyteti i Davidit, për t'u regjistruar me gruan e tij shtatzënë Mari. Gjithashtu përputhet vitet e fundit të mbretit Herod, i cili vdiq në 4 para Krishtit. C. Dita e eklipsit hënor. Dy eklipsime të pjesshme hënore u regjistruan më 13 mars dhe 5 shtator

Herodi i tha mjekut: «Shkoni në Betlehem dhe zbuloni me kujdes gjendjen e fëmijës; kur ta gjeni, më tregoni, edhe unë dua të shkoj ta adhuroj ». Por njerëzit e mençur nuk u kthyen, duke ditur qëllimet e Herodit dhe u kthyen në një mënyrë tjetër. "Njerëzit e mençur tallen me Herodin dhe ai u zemërua shumë. Ai urdhëroi njerëzit që të vrisnin të gjithë fëmijët nën moshën dy vjeç në katër mbretëritë ".

Në atë kohë, Jezusi do të ishte 2 vjeç. Duke ditur datën e vdekjes së Herodit dhe datën kur ai vrau fëmijët nën moshën dy vjeç pak para vdekjes së tij, Data e lindjes së Jezusit është 7 ose 6 para Krishtit Në vitin 2008, një ekip arkeologësh nga Universiteti Hebraik i Jeruzalemit gjetën qindra trupa fëmijësh të shekullit të 0 pas Krishtit, të moshës 2-XNUMX vjeç, gjatë procesit të gërmimit, i cili përkoi me Masakrën e Herodit.

njerëz të urtë

Pavarësisht se cili ishte ylli i Betlehemit, duhet të ketë qenë një ngjarje e lavdishme që zgjoi interesin e magjistarëve, por nuk është rasti i qytetarëve të tjerë. Shën Mateu ishte i vetmi që përmendi magjistarët dhe ai nuk i dha titullin e mbretit, as emrin e tij specifik, as numrin e tij. Titulli i mbretit iu dha atyre në shekullin e tretë. Në shekullin e katërt, teologët Origen dhe Tertullian folën për tre burrat e mençur, dhe në shekullin e tetë u emëruan Melchior, Gaspar dhe Baltasar. Magjistarët janë njerëz të mençur dhe shkencëtarë që njohin qiellin dhe ngjarjet e mundshme qiellore të ardhshme.

Ata shpjeguan sistemin simbol që përfaqëson afrimin e një planeti në një planet tjetër ose hyrjen dhe daljen nga plejada e yjeve. Ata janë gjithashtu astrologë. Magët ishin përfaqësuesit e tre kontinenteve të njohura në atë kohë; Azi, Afrikë dhe Evropë. Ata janë përfaqësues të të gjithë botës së njohur.

Cili mund të jetë ylli?

lidhja e planetëve

Një lidhje planetare ndodhi në 7 para Krishtit. C., e cila nuk është e zakonshme. Planeti Jupiter kaloi pothuajse përpara Saturnit deri në 3 herë në një kohë të shkurtër. Kjo ndodhi në plejadën Peshqit. Magjistari e shpjegoi këtë fakt si: një mbret i madh (Jupiter) i drejtësisë (Saturni) lindi midis hebrenjve (Peshqve). Simboli i peshkut lidhet me simbolin e lashtë të Krishterizmit, dhe disa studiues të subjektit theksojnë se ai rrjedh nga pozicioni i Jupiterit dhe Saturnit në plejadë, dhe madje lidhet me lindjen e peshkatarit, të Jezusit .

Sipas Profetit, ardhja e Mesisë ishte e pritshme, dhe këto shenja tregojnë se po ndodh, të paktën për magjistarët nga Lindja. Jupiteri është perëndia kryesore dhe Saturni është babai i tij. Cila ngjarje madhore mund të kërkojë lindjen e Mesisë? Dhe nuk kishte vetëm një bashkim planetesh por tre herë. Mbretër, perëndi dhe peshkatarë, një simbolikë në përputhje me paraqitjen e një figure të madhe, të paktën për ata që prisnin Mesinë.

Mund të jetë një supernova e fuqishme, një yll dhjetëra herë më i madh se dielli që shpërtheu, por nuk ka të dhëna për të dhe nuk është lënë në qiell. Diçka e mrekullueshme ndodhi më 31 mars të vitit 5 para Krishtit. C. Një yll i ri ndriçon qiellin. Nova janë yje që bëhen shumë të ndritshëm, jo ​​aq të ndritshëm sa supernova, por ato janë mbresëlënëse. Ylli i ri shkëlqeu për 70 ditë dhe magjistarët e ndoqën atë në lindje. Kur arritën në Jeruzalem dhe Herodi i pa, ylli po shkëlqente në jug, pak para agimit, mbi Betlehem.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për yllin e Betlehemit dhe historinë e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.