Yll qe shkelqen

Yll qe shkelqen

Me siguri e keni parë ndonjëherë Yll qe shkelqen dhe ju keni bërë gjënë tipike për të bërë një dëshirë. Në një natë me yje mund të shihet një qiell i pastër duke gjuajtur yje, veçanërisht në periudha të caktuara të vitit. Sidoqoftë, çfarë është në të vërtetë një yll xhirimi? A mund të jetë i dëmshëm? Nga vjen?

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me yllin e xhirimit, origjinën e tij, karakteristikat dhe kuriozitetet.

Çfarë është një yll që qëllon

shi meteoresh

Një yll qitjeje (ose meteorë, të cilët janë të njëjtë) është një grimcë e vogël (zakonisht midis milimetrave dhe disa centimetrave). Duke hyrë në atmosferën e Tokës me shpejtësi të lartë, ato "digjen" për shkak të fërkimit të ajrit (në fakt, shkëlqimi shkaktohet nga jonizimi) dhe ato prodhojnë një rrugë të lehtë që kalon me shpejtësi përmes qiellit, të cilën ne e quajmë një yll që qëllon.

Pamja e saj është shumë e larmishme. Ata mund të shkëlqejnë shumë ose pak. Trajektorja e saj mund të jetë e shkurtër ose e gjatë. Disa lënë një gjurmë të ndritshme për një kohë, ndërsa të tjerët jo. Ata zakonisht janë shumë të shpejtë (ato zhduken para se të kemi kohë për të folur!). Por disa janë shumë të ngadaltë dhe mund të zgjasin disa sekonda. Ndonjëherë ato tregojnë disa ngjyra: të kuqërremta, jeshile, blu, etj. Sipas përbërjes kimike të meteorëve. Origjina e këtyre grimcave është te kometat, dhe kometat humbin materialin e tyre dhe e lënë pas.

Nëse grimca është shumë e madhe (disa centimetra), ylli i qitjes do të jetë shumë i ndritshëm, i quajtur një top zjarri. Ajo që shohim janë topa me ajër të jonizuar që i rrethojnë. Shkëlqimi i makinave është spektakolar, duke i bërë ato të duken më të bukura edhe gjatë ditës. Disa mund të prishen në rrugën e tyre, të tregojnë ndezje ose shpërthime të vogla ose të bëjnë tinguj. Ata shpesh lënë një gjurmë të vazhdueshme (kjo është gjurma e ajrit jonizues që ata lënë pas) ose tymi. Ndonjëherë ato mund të jenë mjaft të ndritshme për t'u parë pas reve, kështu që nganjëherë ne mund të shohim re të ndriçuara për një moment.

Kur mund të vërehen ato?

yll qitje në qiell

Yjet e xhirimit mund të vërehen në çdo natë të kthjellët, edhe pse në net të caktuara të vitit, ato janë më të bollshme dhe fërkimet atmosferike mund të djegin meteorë me peshë disa kilogramë. Sidoqoftë, nëse grimca është shumë e madhe, ajo mund të mos jetë në gjendje të zbërthehet plotësisht dhe të arrijë sipërfaqen e tokës. Pra meteori quhet meteorit. Planeti ynë ka marrë meteoritë me madhësi mikroskopike dhe madje edhe më të mëdha.

Një nga shirat më të mëdhenj të meteorëve është rasti i Perseidëve, i njohur gjerësisht si lotët e Shën Lawrence. Aty ku mund t’i shohim në qiell në mes të gushtit me një probabilitet më të madh.

Nëse dëshironi të shihni një yll që qëllon, duhet të merrni parasysh disa rekomandime. Nuk është e sigurt të dilni në fushë për të parë qiellin dhe për të parë një yll që qëllon. Por po, duke ndjekur këto rekomandime, ne mund të rrisim probabilitetin për të parë një të tillë. Le të shohim cilat janë këto rekomandime:

  • Ju duhet të largoheni nga qyteti natën dhe të kërkoni një pikë vëzhgimi në fushën ku qielli është plotësisht i pastër dhe nuk ka ose ndotje minimale të dritës. Një nga problemet më të mëdha në ditët e sotme të jesh në gjendje të shohësh qiellin me yje qëndron në ndotjen e dritës të shkaktuar nga qytetet. Duhet të kemi parasysh që ekzistenca e ndriçimit artificial pengon qiellin e natës. Prandaj, nëse qyteti ku jetojmë është shumë i mbushur me njerëz dhe i ndritshëm, do të duhet të largohemi mjaft larg, në mënyrë që të mos na ndikojë.
  • Shtë e rëndësishme që qielli të jetë plotësisht i pastërMeqenëse ka re në të, ne do të jemi në gjendje të shohim yjet. Gjithashtu nuk rekomandohet shumë për të qëlluar yje gjatë netëve të hënës së plotë. Kjo pasi reflektimi i hënës së plotë mund të shkaktojë ndotje të dritës dhe mund të bllokojë shikimin tonë të yjeve të tjerë disi më afër tij.
  • Ideali është që të shikoni për një natë plotësisht të kthjellët me një hënë të re.
  • Nuk ka dylbi ose teleskopë për t'u përdorur. Vëzhgimi i drejtpërdrejtë është shumë më efektiv kur bëhet me sy të lirë dhe pasi sytë tuaj të jenë përshtatur me errësirën dhe dritën e yjeve.

Origjina dhe historia e yllit që qëllon

Yje të shndritshëm

Yjet që qëllojnë duken si yje të largëta të ndritshëm që kalojnë nëpër qiellin e natës. Sidoqoftë, një yll që qëllon nuk është aspak një yll dhe nuk është shumë larg. Në kohët e lashta, njerëzit mendonin se meteorët ishin pjesë e motit, si rrufeja ose mjegulla e trashë. Por tani e dimë që yjet që qëllojnë janë në të vërtetë objekte nga hapësira e jashtme. Fragmente shkëmbinj me madhësi të ndryshme që notojnë në hapësirë. Disa nga këta shkëmbinj, të quajtur meteoroidë, tërhiqen nga toka dhe në atmosferën tonë. Tërheqja është pjesërisht për shkak të veprimit të gravitetit të Tokës, kështu që në planetët më të mëdhenj, këto objekte ka më shumë të ngjarë të tërhiqen.

Këto shkëmbinj (kryesisht madhësia e kokrrave të rërës) vijnë afër tokës me shpejtësi deri në 80 kilometra në sekondë, dhe fërkimi i ajrit i ngroh derisa të shkëlqejnë si yje. Kur shihni një yll që gjuan, në të vërtetë jeni duke parë një meteor që digjet në atmosferë. Por ju duhet ta shihni yllin që qëllon shpejt, pasi ato zakonisht nuk zgjasin më shumë se një ose dy sekonda para se të zhduken plotësisht. Disa meteorë që arrijnë në Tokë nuk konsumohen plotësisht në atmosferën tonë. Përafërsisht 75 milion meteorë përplasen në atmosferën tonë çdo ditë.

Disa kuriozitete

Ne duhet të përmendim se shkëlqimi dhe frekuenca e yjeve të xhirimit ndryshojnë shumë. Ne vëzhgojmë një numër të madh të yjeve të shkrepjes me madhësi më të vogël, me shkëlqim të ulët dhe një numër më të vogël të atyre që janë më pak të ndritshëm dhe për këtë arsye më të mëdhenj.

Kur një yll qitje është mjaft i madh, mund të vërejmë se lë gjurmë të ajrit jonizues që mund të zgjasin për disa minuta. Bishti i yllit që qëllon shkëlqen dhe ngjyra e tij varet nga gazi jonizues. Për shembull, gjurma e gjelbër mund të shkaktohet nga oksigjeni jonizues (atmosferik). Për më tepër, elementët avullues të një ylli gjuajtës do të prodhojnë një ngjyrë që korrespondon me spektrin e tij të emetimit, dhe kjo gjithashtu varet nga temperatura e arritur gjatë vjeshtës.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yjeve që qëllojnë dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.