Ylli Polar

Ylli Polar

Kur shikojmë qiellin e natës me yje mund të vlerësojmë yjësitë. Ka mënyra në të cilat ne mund të identifikojmë yje të caktuara që shërbejnë si një orientim dhe udhëzues për të shënuar një kurs fiks dhe për të mos humbur. Në të kaluarën, disa yje dhe yje ishin përdorur për të shënuar rrugët detare. Në këtë rast do të flasim Ylli Pol. Ndodhet pranë boshtit të rrotullimit të Tokës dhe i takon yjësisë Ursa e Vogël.

A doni të dini rëndësinë e Yllit të Polit dhe si ta identifikoni atë në qiell? Lexoni për të mësuar në lidhje me të.

Rëndësia e Yllit Pol për Majat

identifikoni yllin e polit

Ylli i Veriut konsiderohej një lloj hyjnie në mitologjinë e Majave. Ky civilizim i dha atij homazhe dhe nderime për dobinë e tij. Kishte shumë tregtarë dhe tregtarë që e përdorën këtë yll si udhëzues për të qenë në gjendje të shihnin objektivin e tyre dhe të mos humbnin. Mund të vërehet në mënyrë perfekte në Jukatan dhe, për këtë arsye, ata ndiheshin të kujdesshëm dhe të orientuar në udhëtimet e tyre të gjata.

Ai gjithashtu ka një kuptim simbolik dhe shpirtëror për Mayans, pasi ishte si një fuqi para shtegut që njerëzit duhet të ndiqnin në jetë. Ai jo vetëm që shërbeu si një udhëzues për udhëtimet e biznesit, por gjithashtu shërbeu për të treguar rrugën përpara në jetë.

Shumë nga Majat e quanin këtë yll Zoti i natës ose Zoti i dimrit. Përkundër asaj që mund të mendoni, majanët kishin njohuri të gjera në lidhje me astronominë dhe jo vetëm që mund të drejtonin veten përmes yjeve të caktuara, por ata gjithashtu besuan dhe studiuan yjet mbi qiell. Ata kishin identifikuar konstelacione të shumta që mund të vëzhgojmë sot. Kështu arritën të mbanin një ekuilibër të përsosur shpirtëror me kozmosin.

Simbolika e saj shpirtërore përfaqësonte kërkimin e ekzistencës vetjake. Një nga përdorimet e Yllit të Polit ishte se në të mund të gjesh të gjitha përgjigjet e pyetjeve të jetës. Një nga dyshimet më të zakonshme në atë kohë ishte se çfarë roli duhet të luante në botën e nëndheshme. Për Mayans, Ylli Pole kishte përgjigjen.

Yjësia e Ursës së Vogël dhe Ylli i Veriut

Yll pol në qiell

Siç e kemi përmendur më parë, Ylli Pol ndodhet brenda konstelacionit Ursa i Vogël. Ky është një konstelacion që mund të shihet qartë në qiellin tonë gjatë gjithë vitit. Ne mund t'i shohim vetëm ata njerëz që jetojnë në hemisferën veriore. Ursa Minor përbëhet nga 7 yje që përfshijnë Polaris. Mund të identifikohet lehtësisht si një gjigant i verdhë që karakterizohet nga të qenit mjaft i ndriçuar dhe nga tejkalimi i Diellit në madhësi. Edhe pse kjo mund të mos duket e vërtetë, ai është një yll më i madh se Dielli. Sidoqoftë, është shumë më larg se ai dhe, për këtë arsye, ne nuk mund ta shohim atë në të njëjtën madhësi ose ta lejojmë të na ndriçojë në atë mënyrë.

Para shpikjes së radarëve dhe sistemeve të vendndodhjes gjeografike, si dhe GPS, Ylli i Polit u përdor si udhëzues në lundrim. Kjo mund të jetë sepse ajo është e orientuar drejt polit qiellor gjeografik.

Isshtë një yll që, megjithëse pjesa tjetër e yjeve duket se lëvizin mbi qiell, nuk bën. Easyshtë e lehtë të identifikohet sepse është plotësisht fikse. Shtë afër konstelacionit Ursa Major. Të dy yjësitë janë të ngjashme sepse janë të përbërë nga 7 yje dhe kanë formë si makinë.

Njihet si konstelacioni Ursa e Vogël sepse yjet që e përbëjnë atë shkëlqejnë më pak se ato të Ursës së Madhe. Kjo është arsyeja pse duhet të dini pak më shumë për astronominë dhe si të identifikoni yjësitë për të qenë në gjendje ta vëzhgoni atë nga qielli. Nëse qielli është plotësisht i pastër dhe pa ndotje të dritës, është mjaft e lehtë për ta parë atë në qiell.

Marrëdhënia me konstelacionin Ursa Major

ylli më i madh i poleve

Ai ndryshon nga pjesa tjetër e yjeve pasi është ai që mbetet statik në qiell. Yjet e tjera mund të vërehen që rrotullohen rreth boshtit të rrotullimit të Tokës. Udhëtimi i bërë nga yjet zgjat 24 orë ashtu si planetët dhe Dielli. Prandaj, nëse duam të dimë se ku është Ylli Pol në një moment të caktuar, duhet të vëzhgojmë yjësinë Ursa Major.

Kjo është bërë sepse është një konstelacion relativisht i lehtë për t’u parë dhe Ylli Pol është afër tij. Nëse duam ta shohim, thjesht duhet të nxjerrim një vijë imagjinare që merr si pikë referimi dy nga yjet në konstelacionin Ursa Major të quajtur Merak dhe Dhube. Këto dy yje janë mjaft të lehtë për t'u identifikuar në qiell. Sapo të pikasen, ne duhet të tërheqim një vijë tjetër imagjinare në një distancë prej 5 herë se mes këtyre dyve për të gjetur Yllin e Polit.

Shërbime dhe histori

udhëzues për naviguesit polestar

Ylli polak gjithashtu ka qenë i njohur si Ylli i Veriut për shkak të vendndodhjes së tij të disponueshme vetëm në hemisferën veriore. Një emër tjetër me të cilin njihet është Polaris. Kjo është për shkak të afërsisë së saj me Polin e Veriut.

Gjatë historisë, ky yll është përdorur si një pikë referimi për mijëra marinarë që bënë kalime përgjatë detit. Mbani në mend se vetëm ata që lundruan nëpër Hemisferën Veriore mund ta shihnin atë. Falë këtij ylli, i cili ka shërbyer si udhëzues për kaq shumë njerëz, ata mund të arrinin pozicionet e qyteteve mirë.

Sot është akoma duke shërbyer si një metodë e matjes së gjerësisë dhe azimutit. Azimuti është këndi që vendoset midis meridianit dhe që kalon nëpër një pikë specifike në planetin tonë. Falë Yllit të Veriut ne mund të orientohemi në drejtimin verior, megjithëse do të varet plotësisht nga vendndodhja e vëzhguesit. Një matje mjaft e besueshme është ajo që merret duke marrë parasysh lartësinë ku Ylli i Polit është në horizont.

Siç mund ta shihni, ky yll ka shumë histori dhe domethënie, dhe madje edhe sot është mjaft i popullarizuar nga astronomët dhe hobistët.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.