Xhuxh i bardhë

Xhuxh i bardhë

Kur analizojmë universin dhe të gjithë trupat qiellorë që e përbëjnë atë, gjëja e parë që duhet të jemi yjet. Yjet kanë një evolucion në faza të ndryshme përmes të cilave kalon nga krijimi i tij në shkatërrimin e tij. Faza e fundit e fundit që ka evolucionin e një ylli njihet si Xhuxh i bardhë. Ata janë yje të vegjël kompaktë që kanë aftësinë të rrotullohen shpejt. Ata kanë një rreze që mund të krahasohet në mënyrë të përsosur me atë të planetit tonë dhe janë yje që përfundojnë duke u shembur.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën dhe përbërjen e xhuxhit të bardhë.

tipare kryesore

madhësia e xhuxhit të bardhë

Isshtë një mbetje yjore që formohet kur një yll që ka një masë më të ulët ka konsumuar të gjithë karburantin bërthamor që kishte. Një xhuxh i bardhë karakterizohet nga të qenit shumë i nxehtë dhe i vogël, por me pak shkëlqim. Ato konsiderohen si yje me masë të ulët planetare. Mund të thuhet se një xhuxh i bardhë është rezultat i asaj që do të ndodhë me diellin tonë. Kur dielli ynë të mbarojë karburant për të bërë bashkim bërthamor, ai do të bëhet ky lloj ylli.

Afër fundit të fazës që ka një yll, ne gjejmë një zvogëlim të djegies bërthamore. Këto lloj yjesh dëbojnë mbi të gjitha materialin që kanë për nga jashtë dhe krijon një mjegullnaje planetare. Kur të ketë lëshuar të gjithë materialin e saj, unë krijova mjegullnajën, mbetet vetëm bërthama e nxehtë e yllit. Kjo bërthamë është ajo me të cilën bëhet xhuxh i bardhë temperaturat që mund të kalojnë 100.000 gradë Kelvin. Në qoftë se xhuxhi i bardhë nuk është i ngarkuar me grumbullimin e materies nga yjet afër tij, ka shumë të ngjarë të qetësohet gjatë miliarda viteve të ardhshme.

Siç pritet, ato janë procese që nuk ndodhin në shkallë njerëzore, kështu që nuk mund të shihen me sy të lirë.

Karakteristikat e xhuxhit të bardhë

karakteristikat e xhuxhit të bardhë

Le të shohim cilat janë disa nga vetitë kryesore që këto lloje yjesh kanë në fazën e tyre të fundit:

 • Xhuxhi i bardhë më tipik është rreth gjysma e madhësisë së diellit tonë. Slightlyshtë pak më i madh se planeti Tokë.
 • Ata janë yje me një madhësi shumë të vogël, por me temperaturë të lartë dhe masa është e krahasueshme me atë të diellit. Fakti që ata dukeshin të bardhë është për shkak të temperaturës së tyre.
 • Ato janë ato që përfaqësojnë fazën e fundit të jetës së një ylli që janë të ngjashme me diellin. Ne e dimë se ka shumë lloje të yjeve dhe secili prej tyre ka karakteristika të ndryshme.
 • Ato konsiderohen brenda grupit të trupave lënda më e dendur që është në të gjithë hapësirën. Ata janë të dytët pas yjeve neutron.
 • Për shkak se nuk mund të krijojë presion të brendshëm, graviteti kompakton materien brenda për të shtypur edhe të gjithë elektronet me të cilët krijohet.
 • Duke mos pasur reaksione termobërthamore në thelbin e saj, nuk ka asnjë lloj burimi të energjisë. Kjo bën që gradualisht të kompresohet në peshën e vet.

Kur analizojmë një xhuxh të bardhë në të gjithë përbërjen e tij, shohim se ai përbëhet nga atome në një gjendje plazmatike. Atomet janë përgjegjës për lëshimin e vetëm energjisë termike që është e ruajtur. Kjo është arsyeja pse se ky lloj yjesh ka një shkëlqim mjaft të dobët. Kur xhuxhi i bardhë përfundon me bashkimin e hidrogjenit, ai zgjerohet si gjigandë të kuq dhe ata bashkojnë heliumin në karbon dhe oksigjen. Ky karbon dhe oksigjen shërbejnë për bërthamën e tij. Mbi to mund të gjejmë një shtresë hidrogjeni dhe heliumi të degjeneruar që i japin formë një lloj atmosfere që ka.

Formimi i një xhuxh të bardhë

gjigandi i kuq

Ne do të shohim se cilat janë hapat kryesorë që ndjek formimi i një xhuxh të bardhë. Thuhet se të gjithë yjet kanë faza të ndryshme dhe se ata përfundojnë duke vdekur. Në këtë rast, në fund të evolucionit ato shndërrohen në këtë lloj ylli. Ata janë ata që kanë konsumuar të gjithë hidrogjenin që kanë dhe kanë përdorur si lëndë djegëse bërthamore. Bashkimi që ndodh në bërthamën e yllit prodhon nxehtësi dhe presion drejt pjesës së jashtme të tij. Ky presion është përgjegjës për balancimin falë forcës së gravitetit të gjeneruar nga masa e yllit.

Pasi të jetë përdorur e gjithë karburanti i hidrogjenit, bashkimi bërthamor mbaron dhe fillon të ngadalësohet. Kjo bën që graviteti i yllit të shembet. Ndërsa një yll kondensohet nga kompaktësimi për shkak të veprimit të gravitetit, ajo djeg hidrogjenin dhe bën shtresat e jashtme të yllit zgjerohen nga jashtë. Prandaj, së pari shohim që para se të jetë një xhuxh i bardhë është një gjigant i kuq. Për shkak të madhësisë së madhe, nxehtësia zgjerohet ndërsa temperatura e sipërfaqes bëhet më e ftohtë. Sidoqoftë, thelbi i saj mbetet i nxehtë.

Këta yje janë përgjegjës për shndërrimin e heliumit në bërthamë në elementë të ndryshëm më të rëndë si karboni. Ata më pas dëbojnë materialin nga shtresat e tyre të jashtme dhe krijojnë një zarf me gaz. Kjo zarf me gaz konsiderohet si një atmosferë e vogël. Thelbi vazhdon të nxehet dhe tkurret për të formuar xhuxhin e bardhë.

Llojet dhe kuriozitetet

Le të shohim cilat janë llojet e ndryshme të xhuxhit të bardhë që ekzistojnë:

 • dA: jane xhuxh te bardhe qe kane vetem linja Balmer dhe nuk kane metale te pranishme.
 • dB: në këtë lloj nuk ka metale të pranishëm.
 • Pas Krishtit: ata kanë një spektër të vazhdueshëm, dhe pak ose askush prej tyre nuk ka një vijë të dukshme.
 • bëj: posedojnë helium ose hidrogjen
 • dZ: ata kanë vetëm disa vija metalike.
 • dQ: ato kanë karakteristika të karbonit ose atomik ose molekular në ndonjë pjesë të spektrit.

Ndër kuriozitetet e këtyre yjeve ne shohim se ata janë tepër të dendur pavarësisht nga fakti se rrezja e tyre është më e vogël se ajo e diellit. Këto trupa kanë të njëjtën dendësi diellore. Gjatë procesit të ftohjes së yjeve, lëshohet një material i gaztë, i njohur si mjegullnaja planetare. Këtu shohim se bërthama yjore ka një dendësi më të lartë për shkak të gravitetit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth xhuxhit të bardhë dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.