Xhungël e ulët

dyshemetë e bimësisë

Ekzistojnë lloje të ndryshme të ekosistemeve në varësi të kushteve mjedisore të pranishme. Sot ne do të flasim për Xhungël e ulët. Ajo korrespondon me zonën e xhunglës peruan të Amazonës që shtrihet nga lindja e rrëzave të Andeve. Isshtë një lloj pylli tropikal cilësor që ka vende me lartësi nga 80 deri në 400 metra mbi nivelin e detit. Gjendet i njëjti pellg i lumit Amazon.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, habitatin, florën dhe faunën e xhunglës së poshtme.

tipare kryesore

rajoni i omagua-s

Isshtë një lloj xhungle e njohur edhe si rajoni Omagua. Shtë i përbërë nga një formacion bimësh me një strukturë komplekse midis 3 dhe 4 shtresave ose niveleve të bimësisë të shtuara në një nëntokë. Këto dysheme vegjetacioni janë për shkak të specieve dhe lartësive të ndryshme që formohen sipas rritjes dhe zhvillimit të tyre. Nënkisha është pjesa e ulët që ndodhet nën majën e gropave. Duke qenë një vend me biodiversiteti i mjaftueshëm ka bimë epifitike dhe ngjitëse. Të gjitha këto karakteristika janë pjesë e biomës së pyjeve të shiut.

Rajoni i xhunglës së poshtme ka tokë të thatë dhe të thatë, megjithëse është gjithashtu e përmbytur pyje, këneta dhe savana të veshura me palma. Karakteristika kryesore e xhunglës së ultësirës dallohet për të patur një klimë të ngrohtë, temperaturat e së cilës janë rreth 26 gradë mesatarisht dhe me reshje të bollshme që tejkalojnë 3.000 mm.

Xhungla është e vendosur në një fushë mjaft të gjerë me valë në të cilën tokat mbizotëruese kanë një strukturë ranore dhe një rrjet mjaft të bollshëm lumenjsh dhe përrenjsh. Fauna është e dendur dhe mbizotërojnë insektet dhe araknidat. Kjo mbizotërim është për shkak të larmisë së specieve dhe numrit të individëve. Gjithashtu duhet theksuar prania e peshqve të bollshëm të ujërave të ëmbla, zogjve, zvarranikëve dhe gjitarëve midis tyre ato që gjejmë peccary, specie të shumta majmunësh dhe jaguar.

Për sa i përket florës, ekziston një larmi e madhe e bimëve vaskulare. Ne gjithashtu shohim specie të shumta të fierve, myshqeve dhe likeneve. Mund të thuhet se në vetëm një hektar të pyllit të ultësirës më shumë se 300 specie pemësh identifikohen me një bollëk orkide dhe bromeliada.

Habitati dhe vendndodhja e pyllit të ultësirës

xhungle e ulet ne amerike

I gjithë ky rajon i referohet zonës natyrore të Perusë dhe zhvillohet në fushën që shtrihet në pjesën lindore të vendit. Kjo zonë është më e madhja pasi zë një sipërfaqe prej rreth 65 milion hektarë. Kufijtë e xhunglës së ulët takohen me xhunglën e lartë në ultësirën e Andeve. Mund të gjendet gjithashtu në lindje nëse vazhdojmë përmes pyjeve të Amazonës në Brazil, në juglindje kufizohet me Bolivinë dhe në pjesën veriore kufizohet me Kolumbinë dhe Ekuadorin.

Ky pyll shi i ultësirës konsiderohet si një biomë. Kjo sepse nuk është një ekosistem i thjeshtë, por më tepër një biomë që përfshin një mozaik ekosistemesh brenda. Me fjalë të tjera, është një grup ekosistemesh në një territor të vetëm. Ne gjejme pylli jo i përmbytur, pylli i përmbytjes, kënetat, ligatinat, pyjet me rërë të bardhë, etj. Secili prej këtyre ekosistemeve ka karakteristika unike dhe një biodiversitet që zhvillohet sipas këtyre karakteristikave mjedisore.

Struktura vegjetale e pyllit të ultësirës nuk është e njëtrajtshme. Për shkak të shumëllojshmërisë së madhe të specieve dhe vendosjes dhe kërkesave të secilës prej tyre, ekziston një ndryshim i madh në strukturë. Nga njëra anë, në zonën jo të përmbytur gjejmë toka që kanë një strukturë më të mirë dhe pjellori më të madhe. Këto zona kanë 3 ose 4 kate bimësi arboreale dhe një nëntokë të përbërë nga pemë dhe bimë barishtore. Falë pjellorisë së tokës dhe dendësisë së pemëve, një nivel i lartë lagështie ruhet gjatë gjithë vitit.

Nga ana tjetër, ne kemi katin e sipërm të xhunglës që arrin deri në 40 metra lartësi dhe ka pemë në shfaqje që kanë një lartësi prej 60 metrash. Përreth trungjeve të pemëve dhe në pjesën e poshtme gjejmë një larmi të madhe të bimëve ngjitëse të natyrës së larmishme si dhe bimëve epifitike.

Toka dhe klima e xhunglës së poshtme

Xhungël e ulët

Gjëja më normale është që tokat që mbizotërojnë në xhunglën e ulët kanë një përbërje rëre, megjithëse është më e ndryshueshmja. Ne gjithashtu shohim tokë ranore me rërë që priren të bëhen toka argjilore në zonat me lagështirë të lartë. Ata normalisht janë tokë të varfër nga lëndët ushqyese dhe gjenden që qarkullojnë në masën e bimësisë. Ekziston një numër i plotë i kërpudhave dhe sekteve që kontribuojnë në riciklimin dhe përdorimin e lëndëve ushqyese nga lënda organike e vdekur. Siç e dimë, ekzistojnë ndërveprime të ndryshme midis gjallesave të quajtura zinxhir ushqimor. Lidhja e fundit në këtë zinxhir janë dekompozuesit. Funksioni i tij kryesor është të nxjerrë lëndë organike nga organizmat e vdekur. Falë kësaj, është e mundur të kthehemi në gjendjen fillestare dhe të rimarrim të gjithë energjinë e rrjetit.

Sa i përket klimës, në xhunglën e ulët mbizotëron klima tropikale me shi dhe e ngrohtë. Temperatura është mjaft e lartë por kushtet mjedisore i bëjnë reshjet shumë të bollshme. Lagështia e tij e lartë vjen nga retë që tërhiqen nga shpati i Atlantikut në një drejtim nga lindja në perëndim. Të gjitha retë zakonisht ngrihen në faqen lindore të Andeve dhe kur qetësohen ato kondensohen për të lëshuar stuhi të forta dhe reshje të bollshme shiu.

Temperaturat maksimale të gjetura në xhunglën e poshtme janë rreth 37 gradë gjatë muajit tetor. Minimalet paraqiten në muajin korrik dhe janë rreth 17 gradë. Kështu, mesatarja është zakonisht 26 gradë. Duke pasur shira të bollshëm, me vlera deri në 3.000 milimetra, madje tejkaluar disa zona me 5.000 mm e bën nivelin e lagështisë relative shumë të lartë. Gjeni zona me një lagështi relative të nivelit 88%.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth xhunglës së ultësirës dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.