Vullkani që shpërthen

Rreziku i një vullkani

Vullkanet kanë shumë frikë në shumë zona të botës për shkak të aftësisë së tyre për të shkatërruar gjithçka. Këto janë kujtesa që planeti ynë duhet të na paralajmërojë se është i aftë të lëshojë të gjithë tërbimin e tij të shtypur në çdo kohë. Për shkencëtarët, parashikimi i a Vullkani që shpërthen eshte shume e nderlikuar. Ka shumë variabla që ndikojnë në këtë proces. Disa vullkane janë më shqetësues se të tjerët duke pasur parasysh potencialin e tyre të lartë për rrezik ose për shkak të popullsisë që mund të prekin.

Në këtë postim do të flasim për të gjitha karakteristikat e një vullkani që shpërthen dhe cilat janë vullkanet shpërthimet e të cilave janë më të afërta dhe të pritshme. Ju doni të dini më shumë?

Rreziku i një vullkani që shpërthen

Vullkani që shpërthen

Për një fenomen natyror të tillë si një stuhi, tornado, uragan ose, si në këtë rast, një vullkan që shpërthen, të ketë një rrezik të caktuar, duhet të ketë një popullsi që mund të ndikojë. Sunë një fenomen natyror nuk ndikon në qenien njerëzore "nuk është e rrezikshme". Prandaj, mund të thuhet se, në varësi të ndikimit të mundshëm në të mirat dhe jetën njerëzore, rreziku i tyre rritet ose zvogëlohet.

Një vullkan që shpërthen mund të jetë shumë i rrezikshëm në varësi të llojit të shpërthimit që keni. Ekzistojnë lloje të ndryshme shpërthimesh. Këto janë ato kryesore:

 • Shpërthime Havai: Ky lloj shpërthimi ka një përbërje tërësisht bazalti. Emri i tij është për shkak të faktit se ndodh në disa ishuj të tillë si arkipelagu Havai. Lava është zakonisht mjaft e lëngshme.
 • Shpërthimet stromboliane: Ato janë më të famshmet për të qenë ato që shfaqen në filma dhe seriale. Magma është shumë e lëngshme dhe përbëhet nga bazale. Mund të shihet se magma ngadalë ngjitet lart në kolonën e vullkanit derisa të gjenerojë një shpërthim dhe të lëshojë të gjithë lavën. Flluskat prodhohen brenda tij ashtu si në filma.
 • Shpërthimet e vullkanit: Ne gjejmë një lloj shpërthimi më pak shpërthyes. Ndodh kur tubi vullkanik është plot lavë dhe, nga akumulimi, zbulohet për të nxjerrë gjithçka. Shpërthimet e këtyre magmave mund të zgjasin deri në disa orë.
 • Shpërthimet plliniane: Këto shpërthime karakterizohen nga prania e tyre e madhe e gazrave. Kur materialet magmatike përzihen me gazrat e emetuara, formohen priroklaste. Guri i famshëm i shtufit është formuar në këto shpërthime.
 • Shpërthimet Surtseyan: Ato zhvillohen kur magma bashkëvepron me ujin e detit. Nëse kjo është në sasi të mëdha, do të ketë shpërthime si ato që ndodhën në vullkanin Surtsey (prandaj dhe emri i tij).
 • Shpërthimet hidrovolkanike: Në to ka një shpërthim të prodhuar nga avujt e ujit mbi shkëmb. Këto shpërthime gjenerojnë efekte shkatërruese dhe mbarojnë baltën.

Vullkanet "në pritje" të shpërthimit

Shpërthimi i vullkanit

Kur flasim për një vullkan në pritje të shpërthimit, ai mbetet mjaft i paqartë. Kjo sepse mund të jetë gati gjeologjikisht aktive ose pothuajse aktive antropologjike. Për gjeologjinë, koha gjeologjike është shkalla me të cilën ndodhin të gjitha proceset në Tokë. Shkalla është miliona vjet dhe jo një shekull si ajo e qenies njerëzore.

Kështu, një vullkan mund të jetë "pezull" gjeologjikisht që të shpërthejë dhe të mos ndikojë aspak te njerëzit në kohën e tanishme. Merrni për shembull shpërthimin e Vullkani Kilauea. Imagjinoni që është pezull gjeologjikisht. Kjo do të bënte që ajo të shpërthente brenda 250.000 viteve. Për kohën gjeologjike, kjo shifër në vite është e ulët. Sidoqoftë, në shkallë njerëzore është e paimagjinueshme. Me siguri nuk do t'ju shqetësojë të dini se një meteorit do të godasë planetin tonë në 250.000 vjet.

vullkanet në pritje të shpërthimit

Një shembull i vërtetë është vullkani Yellowstone Caldera. Skuqja e tyre parashikohet të jetë veçanërisht e keqe. Ekspertët pohojnë se rrjedha e lavës do të shtrihej midis 50 dhe 65 kilometra. Vullkani mund të mos shpërthejë për mijëra vjet. Sidoqoftë, do të kishit vetëm një vit paralajmërim për t'u përgatitur për një ngjarje të tillë katastrofike.

Shkencëtarët mësojnë për një vullkan që shpërthen për të kuptuar sjelljen dhe përpiqen ta parashikojnë atë. Dihet shumë pak për vullkanet që aktualisht janë aktive në botë. Ajo që dihet është se ka 550 vullkane në planet. Ky numër nuk përfshin ato që gjenden në fund të oqeaneve. Vetëm vullkanet që janë afër zonave të populluara të botës së parë si p.sh. Shtetet e Bashkuara, Japonia ose Italia monitorohen rregullisht.

Studimet e vullkanit

lava dhe rrjedhat piroklastike nga një vullkan që shpërthen

Shkencëtarët vazhdimisht studiojnë gjasat e hyrjes së një vullkani që shpërthen. Për të zbuluar se cilët ka më shumë gjasa të shpërthejnë, merret parasysh lista e vullkaneve që kanë pasur një lloj shpërthimi në një periudhë prej 10.000 vjetësh. Për të mbrojtur popullsinë nga një katastrofë, vigjilenca duhet të rritet dhe njerëzit që mund të jenë në rrezik duhet të largohen. Kur popullata hiqet, mund të krijohen alarme false dhe refuzime nga popullata. Prandaj, është e rëndësishme të jesh plotësisht i sigurt se shpërthimi i vullkanit është i afërt.

Siç kemi thënë gjatë gjithë postimit, është mjaft komplekse të dihet se cilat vullkan mund të shpërthejnë. Shkencëtarët kanë arritur të identifikojnë vullkanet që kanë nevojë për më shumë monitorim. Listshtë hartuar një listë me ato më të rëndësishmet. Kjo nuk do të thotë që vullkanet në listë duhet të shpërthejnë.

lava rrjedh nga një vullkan

Vullkanet që shfaqen në listë janë shumë të paqëndrueshme. Shumica e tyre janë në rajone shumë të populluara me pasuri të rëndësishme ekonomike. Ata janë të aftë të gjenerojnë ton hiri, rrjedha piroklastike, rrjedha lavash, etj.

Të gjithë këta faktorë janë mjaft të rrezikshëm që thjesht të bien. Shtë e nevojshme të rritet vigjilenca dhe të jemi të përgatitur për evakuimin e popullatës sa më shpejt të jetë e mundur.

Këto janë 16 vullkanet në listë:

 • Avachinsky-Koryaksky në Kamchatka, Rusi
 • Colima në Jalisco, Meksikë
 • Galeras në Nariño, Kolumbi
 • Mauna Loa në Hawaii, Shtetet e Bashkuara
 • Etna në Siçili, Itali
 • Merapi në Java Qendrore, Indonezi
 • Nyiragongo në Kivu të Veriut, Republika Demokratike e Kongos
 • Rainier në Uashington, Shtetet e Bashkuara
 • Vesuvius në Campania, Itali
 • Unzen në Nagasaki / Kumamoto, Japoni
 • Sakurajima në Kagoshima, Japoni
 • Santa Maria në Quetzaltenango, Guatemala
 • Santorini në Egjeun e Jugut, Greqi
 • Vullkani Taal në Calabarzon, Filipine
 • Teide në Ishujt Kanarie, Spanjë
 • Ulawun në Britaninë e Re, Papua Guinea e Re

Për hir të njerëzve që jetojnë në këto vende, shpresoj që ata të mos shpërthejnë në shkallë njerëzore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.