Vullkani Teneguía dhe shpërthimi në La Palma

indencio nga lavë

El Vullkani Teneguía e vendosur në ishullin La Palma në Ishujt Kanarie, ajo shpërtheu të Dielën, 19 Shtator 2021 në 15:12 pasdite. Që atëherë, të gjitha mediat janë të vëmendshme ndaj asaj që mund të ndodhë. Shtë një nga shpërthimet historike siç janë ato që kanë ndodhur në këtë arkipelag vullkanik dhe është ai për të cilin do të flitet më shumë në vitet e ardhshme.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë shkaqet dhe pasojat e shpërthimit të vullkanit Teneguía, karakteristikat e tij dhe hedh poshtë disa mashtrime.

Shpërthimi i vullkanit Teneguía

vullkani i palmës

Shpërthimi El Hierro ndodhi rreth 10 vjet më parë dhe ky shpërthim ka karakteristika mjaft të ngjashme me pjesën tjetër të shpërthimeve që kanë ndodhur në këto ishuj. Shpërthimi i vullkanit Teneguía është i tipit strombolian dhe fillon përmes një thyerjeje dhe me emetime të lavës, piroklasteve dhe gazrave. Skuqja zakonisht zgjat nga disa javë në disa muaj.

Ne duhet të gjejmë shkakun e shpërthimit në akumulimin e magmës në fund të ndërtesës vullkanike në La Palma (6 deri në 8 kilometra të thellë). Magma vjen nga manteli dhe prodhohet në zonën tjetër që ne e quajmë asthenosferë. Isshtë dhjetëra kilometra e thellë. Në këtë zonë, kushtet e presionit dhe temperaturës lejojnë që shkëmbinjtë e gjetur atje të shkrihen pjesërisht, duke prodhuar magmë. Dendësia e këtij lëngu përbërës silikat që përmban mbeturina shkëmbore, kristale të pezulluara dhe gaz të tretur është më i vogël se dendësia e shkëmbinjve përreth.

Duke pasur parasysh ndryshimin në densitet me shkëmbin e mbyllur, kur magma grumbullohet në sasi të mjaftueshme, ajo do të përdorë çarjet ekzistuese në shkëmb ose çarjet që vetë magma mund të prodhojë (për shkak të lundrimit) për t'u ngjitur në një zonë më të cekët. Kështu, rritet në nivele më të ulëta të presionit dhe temperaturës, dhe madje mund të grumbullohet në një nivel të ndërmjetëm në zonën e kontaktit midis shkëmbinjve me natyrë të ndryshme. Kur magma grumbullohet në sasi të mjaftueshme, ajo përdor çarje ekzistuese në shkëmb për t'u ngritur në një zonë më të cekët.

Parandalimi dhe parashikimi i shpërthimeve

ishulli La Palma

Këto zona akumulimi, të cilat i quajmë rezervuarë magmë ose dhoma magmë, lejojnë që magma e thellë të grumbullohet më afër sipërfaqes, e cila gjeneron presion të tepërt dhe deformon dhe thyen shkëmbinjtë përreth. Kjo përkthehet në një rritje të aktivitetit sizmik dhe deformimit të tokës të matur nga pajisjet e monitorimit të vullkanit. Në mënyrë të ngjashme, kur hapet një çarje, gazrat lëshohen nga magma, dhe të njëjtat gaze regjistrohen gjithashtu nga e njëjta pajisje. Kështu e dimë se vullkani përgatitet për një shpërthim të ri.

Në fakt, kur bëhet fjalë për shpërthimin e vullkanit La Palma, procesi para-shpërthyes filloi më 11 shtator, aktiviteti sizmik dhe deformimi i tokës u rritën ndjeshëm dhe emetimet e gazit magmë kanë mbetur edhe sot e kësaj dite. Kjo ju lejon të parashikoni shpërthimet dhe të merrni masat e nevojshme për të parandaluar dhe zvogëluar rreziqet e mundshme të lidhura.

Shpërthimi në zhvillim nuk duhet të përfshijë rreziqe që lidhen me vendndodhjen e rrjedhës së lavës, e cila kontrollohet plotësisht nga topografia, dhe mbeturinat vullkanike grumbullohen rreth shpërthimit, duke formuar përfundimisht strukturat vullkanike përkatëse. Gazrat vullkanikë, si p.sh derivate të vetë squfurit ose dioksidit të karbonit, ato gjithashtu ekzistojnë dhe duhet të merren parasysh për shkak të rreziqeve që ato përfaqësojnë, edhe pse ato janë të kufizuara në të njëjtën zonë me produktet e mëparshme.

Kohëzgjatja e shpërthimit varet nga sasia e magmës që mund të shkarkohet nga jashtë, e cila përcakton mbipresionin e aplikuar nga dhoma e magmës dhe ndalon shpërthimin kur presioni i tepërt rivendoset në mjedisin e tij. Shpërthimet e mëparshme janë të ngjashme me shpërthimet aktuale, me kohëzgjatje që variojnë nga disa javë në disa muaj.

Dezinformimi dhe mashtrimet e vullkanit Teneguía

vullkani teneguia

Shtë e qartë se shumica e këtyre ngjarjeve kërkojnë njohuri për një kulturë bazë në lidhje me të. Sasia e madhe e lajmeve ka gjeneruar mashtrime të caktuara informacioni që duhen mohuar. Le të shohim se cilat janë ato kryesore:

 • Erozioni dhe ngrohja globale: disa mendojnë se shpërthimi i këtij vullkani ka të bëjë me ngrohjen globale. Ngrohja globale nuk ka asnjë lidhje me këtë shpërthim. Ajo është shkaktuar nga natyra vullkanike e ishullit dhe origjina e tij. Isshtë normale për shkak të kontekstit të saj gjeologjik.
 • Ajo ka shkaktuar një cunami në Brazil: Ky është një tjetër mashtrim. Ky shpërthim nuk ka shkaktuar asnjë lloj cunami.
 • Teide do të aktivizohet: Një nga mashtrimet që qarkullojnë nëpër rrjete është se ky vullkan do të aktivizojë malin Teide. Nuk ka dëshmi për të. Ka pasur zgjedhje të fundit dhe Mount Teide nuk ka shpërthyer për shkak të saj. Dhe është se shumica e sistemeve vullkanike nuk janë të lidhura me njëri -tjetrin.
 • Lava nuk mund të përfundojë me zorrë: Edhe pse duket qartë, ka ende njerëz që besojnë se zjarrfikësit mund të shuajnë lavën me tubat e tyre të ujit.
 • Shpërthimi vullkanik mund të parashikohet: shpërthimet vullkanike janë më të lehta për tu parashikuar sesa një tërmet. Dhe është se ata gjithmonë paralajmërojnë me modifikime të vogla në terren ose me disa tërmete të vegjël. Ata gjithashtu mund të paralajmërojnë me tym dhe sinjale të tjera. Edhe kështu, është e vështirë të përcaktohet një datë dhe kohë e saktë e zgjedhjes së një vullkani.
 • Ndalimi i trafikut ajror: është diçka për të cilën njerëzit shqetësohen. Disa shpërthime hedhin hirin vullkanik disa kilometra në atmosferë, shpesh duke çuar në mbylljen e hapësirës ajrore. Në rastin e këtyre zgjedhjeve, nuk duket se do të shkaktojë ndonjë mbyllje të hapësirës ajrore pasi kolona e tymit nuk është aq e madhe sa në vullkanet e tjera.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth vullkanit Teneguía, cilat janë karakteristikat e tij dhe të mohoni disa nga mashtrimet që qarkullojnë në rrjetet sociale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.