Vullkani Izalco, një bukuri e El Salvadorit

ata përmbysin El Salvadorin

Një nga vullkanet më të fundit të formuar në El Salvador dhe një nga më të rinjtë në të gjithë kontinentin amerikan, është Vullkani Izalco. Besohet se është shfaqur në vitin 1770, sipas tregimit mbizotërues, kur tymi dhe hiri filluan të ngriheshin nga një çarje në bazën e vullkanit Santa Ana.Ky vullkan është shumë i famshëm dhe ka një histori mjaft interesante.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për vullkanin Izalco, historinë e tij, karakteristikat, formimin dhe shumë më tepër.

Historia e vullkanit Izalco

rruga e vullkanit

Sipas historianit Jorge Lardé y Larín, origjina e këtij vullkani daton në 19 mars 1722, kur u shfaq një krater i ri që nxori zjarr, lavë dhe hi. Ky aktivitet vullkanik u përshkallëzua derisa u bë një shpërthim i madh në 1745, siç tregohet nga Indeksi i Shpërthimit Vullkanik, i cili e vendos këtë vullkan në nivelin 1 nga 8.

Për disa vite, duke filluar nga viti 1966, Vullkani paraqiti një shpërthim të vazhdueshëm, aq intensiv sa shfaqja e tij e zjarrtë mund të dëshmohej deri në oqean., e cila i dha pseudonimin Fari i Paqësorit. Aktiviteti i vrullshëm i vullkanit rezultoi në formimin e një koni 650 metra që ngrihet mbi fushën ngjitur, duke arritur një lartësi prej 1.952 metrash. Ky kon mbante një krater me diametër 250 metra. Shpërthimi më i fundit i rregullt i vullkanit ndodhi në vitin 1958, por në vitin 1966 ai u zgjua nga gjendja e tij e fjetur me një shpërthim të vogël anësor. Që atëherë, është vërejtur një rënie graduale si në aktivitetin ashtu edhe në temperaturën e fumaroleve të tij.

Në 1596, kapiteni aragonez Lupercio de Espés, paraardhësi i drejtpërdrejtë i Manuel José Arce, bëri ngjitjen fillestare të vullkanit. Që atëherë, vullkani ka mbetur aktiv.

Për shkak të historisë së tij të gjerë vullkanike, vullkani, së bashku me pesë vullkane të tjera nga 170 të gjetura në El Salvador, Ai monitorohet vazhdimisht për çdo shenjë aktiviteti.

Për gati dy shekuj, veçanërisht nga viti 1770 deri në vitin 1956, studiuesit kanë dokumentuar me përpikëri rreth 51 raste të shpërthimeve vullkanike.

Vend

vullkani i izalco

I vendosur brenda Kompleksit Los Volcanes, vullkani ndodhet në Zonën e Konservimit dhe Rezervatin e Biosferës Apaneca, një përcaktim i dhënë nga UNESCO në shtator 2007. Ky kompleks, nga ana tjetër, Ai shtrihet nëpër komunat e Izalco dhe Nahuizalco brenda Departamentit të Sonsonate. .

Tipari dallues i kompleksit lidhet me ndërlidhjen hidrogjeologjike të tre vullkaneve: Izalco, Cerro Verde dhe Ilamatepec, i njohur gjithashtu si Volcán Santa Ana. Ai përfshin San José Miramar, San Blas ose Las Brumas, Ojo de Agua del Venado, Los Andes. , El Paradise, Vullkani Izalco, La Auxiliadora dhe Cerro Verde.

Është shpallur zyrtarisht një shpallje për San Blas, Volcán Izalco, San José Miramar dhe fushat e tyre përkatëse të llavës. Duhet të respektohet Plani i Menaxhimit i krijuar që nga viti 2006. Ky rajon i shquar ka peizazhe mbresëlënëse, vullkane aktive dhe një gamë të gjerë ekosistemesh. Ai klasifikohet gjithashtu si pjesë e ekorajonit të Pyjeve Montane të Amerikës Qendrore. Zona ka potencialin për të pritur turizëm në shkallë të vogël apo edhe për të tërhequr një numër të madh vizitorësh. Për më tepër, ka vendndodhje specifike brenda rajonit që mund të lehtësojnë infiltrimin dhe rimbushjen e akuiferëve, me pyje në fazat e hershme të zhvillimit pas aktivitetit vullkanik.

Biodiversiteti i vullkanit Izalco

Vullkani Izalco

Ekosistemet e pyllit tropikal me gjelbërim të përhershëm Altimontano, Altimontano Páramo dhe rrjedha e lavës shfaqin një gamë të larmishme flore, me më shumë se 125 lloje pemësh të dokumentuara. Brenda këtyre ekosistemeve mund të gjeni specie të dukshme si dru dylli, pisha, sapuyulo dhe bimë të ndryshme që lulëzojnë në mjedise llave, duke përfshirë likenet, likopodat, barërat dhe agave. Orkide dhe bromeliada, të njohura zakonisht si gallitos, gjithashtu zbukurojnë këto peizazhe.

Paramo, në veçanti, është shtëpia e një grupi unik speciesh që kanë gjethe të gjera, të rrafshuara ose të buta, të cilat shërbejnë si një përshtatje ndaj gazrave squfurë dhe erërave të forta që mbizotërojnë në afërsi të vullkanit. Gjithashtu, ka rreth 134 hektarë plantacione selvi që janë futur nga pronarët e mëparshëm.

Brenda këtij rajoni jetojnë disa gjitarë, duke përfshirë kojotat, dhelprat me gjemba, drerët dhe ocelotët. Për më tepër, këtu mund të gjenden lloje të shumta zogjsh., si skifteri bishtshkurtër, skifteri i malit dhe shqiponja e zezë. Në veçanti, ky është një nga mjediset e rralla natyrore ku janë kryer kërkime të gjera për gjurmimin e shpendëve, gjitarëve, amfibëve dhe zvarranikëve.

Klimë

Klima mesatare në këtë rajon karakterizohet nga temperatura të ftohta, që përgjithësisht variojnë midis 16°C dhe 20°C. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se klima mund të kalojë shpejt në një mjedis më të ngrohtë në varësi të sasisë së dritës së diellit të marrë. Në mëngjes herët ose pasdite vonë, veçanërisht kur ka vranësira, temperatura ka tendencë të ulet së bashku me erën.

Në një ditë normale, ju mund të prisni mot të këndshëm me temperatura që variojnë nga 26°C deri në 30°C. Vlen të theksohet se midis muajve maj dhe tetor ka reshje të dendura shiu, ndaj këshillohet që gjatë muajve të mbetur të planifikohen ekskursione kampingu. Herët në mëngjes, temperaturat mund të bien deri në 7°C dhe mjegulla e herëpashershme mund të shkaktojë ndryshime të shpejta dhe të dukshme të temperaturës gjatë gjithë ditës.

Turizëm

Të apasionuarit pas natyrës dhe ata që vlerësojnë peizazhet mahnitëse do ta shohin parkun si një portë për në majat e të tre vullkaneve, duke ofruar mundësi të shumta për ecje në natyrë. Turistët kanë mundësinë të hyjnë në Parkun Kombëtar Los Volcanes përmes tre hyrjeve të caktuara.

Sektori Cerro Verde, i cili mund të arrihet lehtësisht nëpërmjet një rruge të asfaltuar të njohur si Camino a Cerro Verde, ofron një sërë lehtësish për turistët. Menaxhuar nga Instituti Salvadoran i Turizmit, ky sektor ka një qendër turistike, shtigje, një kopsht orkide, këndvështrime, kafene dhe guida lokale.

Sektori San Blas, i vendosur 11 kilometra pas devijimit të Cerro Verde, arrihet përmes një anashkalimi prej 200 metrash dheu dhe guri. Brenda këtij sektori, vizitorët do të gjejnë një stacion kujdesi parku, një kafene, si dhe dy lloje akomodimi: kabina në stilin e shpinës dhe kabina më të rehatshme në stilin igloo. Nga kjo pikë, disa shtigje të çojnë në majat e tre vullkaneve.

Sektori i Los Andes, i vendosur 6,5 kilometra poshtë një rruge të thyer të dheut (kërkohet automjet 4×4), ndodhet përgjatë autostradës për në Cerro Verde. Ky sektor ofron nivelin më të lartë të privatësisë, i kompletuar me një stacion roje, qendër vizitorësh, ambiente trajnimi dhe eventesh. Përveç kësaj, ai ka një stacion biologjik të pajisur mirë, zona të caktuara për kamping dhe drekë, një orkidarium, një dhomë ngrënieje, një shtëpizë ekologjike të projektuar në stilin "deckcamping" dhe një shteg që të çon në kraterin Santa Ana.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për vullkanin Izalco dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.