Vullkani Bali është gati të shpërthejë

shpërthimi i afërt i vullkanit bali

Në malin Agung do të gjeni Vullkani Bali dhe mund të jetë në prag të një shpërthimi të madh. Imazhet e tij janë marrë dhe ata gjithashtu kanë qenë në gjendje të shpjegojnë historinë e asaj që ndodh brenda.

A doni të dini më shumë rreth vullkanit Bali dhe historisë së tij?

Vullkani Bali

shpërthen vullkani bali në malin agung

Mali Agung ka përjetuar sizmizmi më i lartë në dy muajt e fundit. Megjithëse jo në një mënyrë të paracaktuar, rritja e sizmizmit të një zone vullkanike korrespondon me shpërthimin e saj të mundshëm. Ajo ka gjetur thyerjen më të madhe të shkëmbinjve brenda vullkanit të parë ndonjëherë, pasi që magma, duke qenë një përzierje e paqëndrueshme e shkëmbinjve të shkrirë, lëngjeve dhe gazrave, ka lëvizur nga thellësitë e tokës në majë pak nga pak, duke thyer muret .

Javët e fundit ka qenë e mundur të vëzhgohen shtëllunga të trasha avulli dhe hiri duke u ngritur nga maja e vullkanit dhe lavës në sipërfaqen e kraterit. Përveç kësaj, janë gjetur lumenj të vegjël me baltë të ftohtë që kanë rrjedhur nëpër lugina.

Në fotot e para të bëra disa muaj më parë, askush nuk mund të siguronte që vullkani po përgatitej për një shpërthim. Sidoqoftë, rritja e sizmizmit dhe dridhjeve që tronditën zonën, po lajmëronte popullsinë për shpërthimin e afërt.

Karakteristikat e vullkanit

alarmi i shpërthimit të vullkanit

Ajo që është vërejtur në këtë vullkan është një rritje në avull e shkaktuar, thjesht, nga uji brenda vullkanit që nxehet dhe ngrihet në sipërfaqe. Përzierja e malit të hirit vullkanik dhe lavës është si një sfungjer, dhe në Indonezinë me shi, uji thith dhe qëndron atje derisa të nxehet.

Që atëherë, vullkani ka mbetur i qetë dhe i qëndrueshëm derisa, këtë të martë, vullkani filloi të dëbojë hirin dhe avullin e trashë, duke filluar një shpërthim për më shumë se 50 vjet. Ky ka qenë një shpërthim phreatic. Kjo është, dëbimi i avullit nën presion nga brendësia e vullkanit sepse magma brenda tij po ngroh ujin. Kjo mund të çojë në një grumbullim të presionit duke shkaktuar një shpërthim në shpërthimin e gurëve dhe pjesëve nga krateri në copa të vogla hiri.

Magma ka lëvizur nga brenda dhe po shkatërron gurë ndërsa përparon. Uji brenda vullkanit nxehet gjithnjë e më shumë dhe avujt e ujit rrit presionin, duke arritur një pikë ku shkëmbi nuk mund ta përmbajë më atë dhe çahet. Kjo është ajo që po shohim tani. Magma ka lëvizur aq lart në vullkan sa nuk kishte shkëmb të mjaftueshëm për ta mbajtur atë, kështu që po kthehet në copa të vogla hiri dhe po përhapet.

Studimi i situatës së vullkanit

mali agung nga i cili mund të shihni shpërthimin e bali

Reagimet e vullkanit janë duke u studiuar dhe si do të evoluojë. Për këtë, shikohen karakteristikat e kolonave të shpërthimit ose plumbave të hirit. Nëse këto rriten pavarësisht erës, kjo do të thotë që shpejtësia që kanë është e lartë. Në një vullkan, sasia e hirit dhe shpejtësia me të cilën ai përcakton përcakton se sa e lartë mund të shkojë një pendë dhe kështu të jetë në gjendje të vlerësojë dëmet e mundshme nga arritja e vullkanit.

Në shpërthimin e malit Agung në 1963, shpërthimet arritën deri në 26 km (16 milje) mbi nivelin e detit. Në vullkanet si Agung, magma mund të kalojë 5-15 km në sipërfaqe nga thellësia e tokës, duke çuar në një shpërthim.

Një nga arsyet që autoritetet ngritën nivelin e gatishmërisë në katër është sepse magma po rritet gjithnjë e më e lartë. Imazhet e fundit nga Bali tregojnë për një zhvillim të ri, të cilat janë rrjedha vullkanike, ose lalars. Hiri dhe shkëmbinjtë që vendosen rreth vullkanit kur kombinohen me shi mund të krijojnë lumenj të rrezikshëm që rrjedhin shpejt me qëndrueshmërinë e ujit në betonin e lagur, dhe që mund të lëvizë dhe të precipitojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.