Vjeshta e vitit 2017 do të jetë më e ngrohtë se normalja

vjeshtë 2017

Ngrohja globale sjell me vete temperatura anormale të larta. Vjeshta hyn në hemisferën veriore sot në 22:02 dhe do të fillojë me temperatura të larta. Spanja është në një deficit uji, madje duke i dhënë fund ciklit hidrologjik.

Pritet që reshjet e shiut të mos tejkalojnë deficitin e ujit, pasi parashikimet e reshjeve për muajt e vjeshtës nuk janë shumë inkurajuese. Si do të jetë vjeshta 2017?

Më shumë temperatura dhe më pak shi

vjeshtë e ngrohtë

Ndërsa vitet kalojnë, matjet e temperaturës janë gjithnjë e më të larta. Dimrat dhe vjeshtat janë më të buta dhe me temperatura më të larta. Për më tepër, regjimi i reshjeve zvogëlohet dhe nuk mjafton për të rikuperuar ujin e harxhuar në rezervuarët e të gjithë gadishullit.

Edhe pse gjatë muajve të vjeshtës zakonisht mblidhet një e treta e shirave vjetorë, tani për tani, parashikimet e klimës parashikojnë një tetor me më pak shi. Mungesa e parashikimit të shiut për muajin tetor do të ndikojë veçanërisht në zonat e Extremadura dhe në jugperëndim të Andaluzisë, dhe në një masë më të vogël në zonat e Mesdheut.

Sidoqoftë, diçka shpresëdhënëse do të vijë në muajt nëntor dhe dhjetor, ku do të ketë më shumë shi. Shirat do të jenë pothuajse për të gjithë Spanjën, duke qenë më intensivë në Vendin Bask dhe Ishujt Balearik.

Vjeshta me më shumë temperaturë

Siç u përmend më parë, pritet një vjeshtë mjaft e ngrohtë, me vlera të larta dhe anomali midis 1 dhe 1,5 gradë mbi mesataren. Për muajin nëntor, Mesatarisht priten 9,9 gradë (e cila është mjaft e ngrohtë për të gjithë Spanjën) dhe në dhjetor me 8 gradë mesatarisht, gjithashtu mjaft e ngrohte.

Vera ka qenë shumë e nxehtë

vere e nxehte

Sa i përket verës që do të përfundojë të Premten, ajo ka qenë e dyta më e ngrohta që nga viti 1965 dhe gjithashtu në shekullin 2003, pas verës së vitit 25 në të cilën temperatura mesatare ishte 2015 gradë, duke qenë mbi verërat e 2016 dhe XNUMX , ato i ka tejkaluar me 0,2 dhe 0,5 gradë, respektivisht.

Mjaft rekorde të temperaturës janë thyer këtë verë. Për shembull, në Kordoba Janë regjistruar 37 ditë në të cilat temperatura ka tejkaluar 40 gradë. Ju mund ta shihni këtë duke ardhur kur qershori filloi jashtëzakonisht i nxehtë, më i ngroti që nga viti 1965 me temperatura mesatare 3 gradë mbi normalen. Korriku dhe Gushti kanë tejkaluar temperaturat mesatare me 1 gradë.

Gjatë sezonit të verës kishte tre valë të nxehtësisë: e para midis 13 dhe 21 qershorit, e dyta midis 12 dhe 16 korrikut, ku u regjistruan temperaturat më të larta të verës, dhe ajo që kaloi midis ditëve 2 deri me 6 gusht.

Ndër temperaturat më të larta të regjistruara në ditët e valëve të nxehtësisë në korrik, ne gjejmë 46,9 gradë në Kordoba. Përveç kësaj, në 16 stacione kryesore në të gjithë Spanjën, temperatura mesatare e kësaj vere ishte më e larta në serinë e saj që nga viti 1920.

Shirat gjatë kësaj vere

thatësira në Spanjë

Të paktën, gjatë kësaj vere ka pasur reshje shiu 79 litra për metër katror mesatarisht. Kjo vlerë është 7% më e lartë se mesatarja.

Ishte i lagësht ose shumë i lagësht në qendër të gadishullit, Vendit Bask, La Rioja, Navarra dhe Aragon, i thatë ose shumë i thatë në zonat e jugut të gadishullit, Katalonjës, Galicia, Castilla y León perëndimore, Ishujt Kanarie perëndimore dhe jashtëzakonisht i thatë në një zonë që mbulon Andaluzinë perëndimore, Extremadurën juglindore, zona të vogla midis Granadës dhe Albacetës dhe në Ishujt Kanarie perëndimore.

Megjithëse reshjet mesatare të shiut kanë qenë 7% më të larta se normalja, ato nuk kanë qenë të mjaftueshme për të kompensuar deficitin hidrologjik. Cikli hidrologjik mbyllet me një deficit prej 12%. Sa më shumë nxehtësi, aq më shumë konsum i ujit dhe aq më e madhe është sasia e avullimit të ujit, kështu që sasia e ujit të dëmtuar zvogëlohet në mënyrë drastike në të gjitha rezervuarët në Spanjë.

Le të shpresojmë që shirat të kthehen dhe rezervuarët mund të rikuperohen, pasi ato janë në një gjendje gjithnjë e më dëshpëruese. Kufizimet e ujit duhet të fillojnë në shumë vende ku rezervuarët janë nën 30%.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.