Vendet më të mira për të parë qiellin në Spanjë

Vendet më të mira për të vëzhguar qiellin në Spanjë

Dalja natën për të parë yjet është diçka që bëhet gjithnjë e më shpesh për t'i shpëtuar zhurmës dhe ndotjes nga drita të shkaktuara nga qytetet tona. Është një mënyrë e përkryer për t'u çlodhur dhe për të shijuar disa pamje krejtësisht magjike. Megjithatë, për të parë mirë yjet duhet të merren parasysh shumë faktorë dhe ka disa vende ku ata janë më të mirë se të tjerët. Në Spanjë ka shumë vende ku mund t'i shihni yjet në mënyrë perfekte. Ne do t'ju tregojmë se cilat janë Vendet më të mira për të vëzhguar qiellin në Spanjë.

Nëse dëshironi të mësoni se cilat janë vendet më të mira për të vëzhguar qiellin në Spanjë, ky është postimi juaj.

Faktorët që duhen marrë parasysh kur shikoni yjet

qielli me yje

Siç e kemi komentuar në hyrje, duhet të merren parasysh shumë aspekte për të parë si duhet qiellin me yje. Këto janë aspektet që duhen marrë parasysh:

 • Vendndodhja dhe kushtet e vendndodhjes: Zgjidhni një vend larg ndotjes nga drita e qytetit. Sa më i errët të jetë mjedisi, aq më e mirë është dukshmëria e yjeve. Gjithashtu, kontrolloni kushtet e motit për t'u siguruar që nata do të jetë e pastër.
 • Koha dhe stina: Koha e ditës dhe koha e vitit kur vëzhgoni qiellin ndikon në yjësitë dhe yjet që do të mund të shihni. Kërkoni kur objektet tuaja të preferuara qiellore do të jenë të dukshme dhe planifikoni shikimin tuaj në përputhje me rrethanat.
 • Ndriçimi artificial: Shmangni përdorimin e elektrik dore ose pajisje elektronike me ekran të ndritshëm gjatë shikimit të yjeve, pasi drita artificiale ndikon negativisht në përshtatjen e syve tuaj në errësirë. Në vend të kësaj, përdorni elektrik dore me filtra të kuq ose mbuloni dritën me letër të kuqe për të ruajtur shikimin e natës.
 • Përgatitja dhe pajisjet: Nëse planifikoni një vëzhgim të gjatë, sigurohuni që të merrni me vete veshje të ngrohta, pasi netët mund të ftohen. Një karrige ose batanije e rehatshme gjithashtu mund të jetë e dobishme. Nëse keni një teleskop ose dylbi, rregullojini ato siç duhet dhe dijeni se si funksionojnë përpara se të dilni jashtë.
 • Përshtatja e errët: Arritja në vendin e shikimit me kohë të mjaftueshme që sytë tuaj të përshtaten me errësirën është thelbësore. Mund të duhen rreth 20-30 minuta që bebëzat tuaja të zgjerohen plotësisht dhe ju të mund të perceptoni yjet më të zbehta.
 • Njohuri për qiellin: Njihuni me yjësitë dhe objektet qiellore që dëshironi të vëzhgoni. Përdorni harta yjesh, aplikacione celulare ose programe astronomie për t'ju ndihmuar të identifikoni yjet dhe planetët.
 • Vëzhgimi i pacientit: Vëzhgimi i qiellit me yje kërkon durim. Gjuajtja e yjeve dhe ngjarjet e tjera astronomike mund të jenë të shpejta, ndaj jini vigjilentë dhe të gatshëm të prisni.
 • Ndotje e lehte: Kontribuoni në ruajtjen e qiellit të errët duke mbështetur masat lokale për të reduktuar ndotjen nga drita. Përdorni dritat e jashtme me intensitet të ulët dhe rrisni ndërgjegjësimin për rëndësinë e një qielli natyral të natës.

Duke marrë parasysh të gjithë këta faktorë, ne do t'ju tregojmë se cilat janë vendet më të mira për të vëzhguar qiellin në Spanjë.

Vendet më të mira për të vëzhguar qiellin në Spanjë

shikoni yjet në Spanjë

Parku Kombëtar i Odessa

Parku Kombëtar i Odessa ndodhet në zemër të Pyrenees, në rajonin Huesca, dhe është një nga vendet perfekte në Spanjë për shikimin e yjeve. Këtu, në një nga lartësitë më të larta dhe më të egra në vend, qiejt janë zakonisht shumë të kthjellët dhe yjet e pastër. Idealja është të shkoni në verë kur temperaturat e natës janë të tolerueshme.

Ishujt Kanarie

Për shumë vite, Ishujt Kanarie janë konsideruar si një nga observatorët më të mirë në Spanjë për vëzhgimin e yjeve. Shumë nga qendrat më të mëdha astronomike ndodhen në ishuj si Gran Canaria ose Tenerife. Astronomët e mëdhenj i konsideronin ishujt si elitën e vëzhguesve të yjeve.

Rezerva Foz Arbayún

E vendosur në Navarra, Rezervati Foz de Arbayún është një rajon jashtëzakonisht malor, i cili e bën peizazhin e natës të zhveshur, duke ofruar pamje të mrekullueshme panoramike të një qielli të pastër dhe të pastër nga i cili mund të soditësh shiun e famshëm të meteorëve.

Parku Natyror Gredos

E vendosur në Ávila, pak kilometra larg kryeqytetit, Rezerva e Gredos është një nga qendrat e zonës qendrore të vendit dhe njihet si një vend i shkëlqyer për shikimin e yjeve. Është një pjesë e madhe shkëmbi pa shumë pjerrësi, kështu që ka një fushë të gjerë shikimi dhe është një nga vendet e para të zgjedhura për vëzhgim astronomik.

Alpujarra

La Alpujara nuk është vetëm një nga vendet më misterioze në të gjithë Andaluzinë, por ka gjithashtu një nga observatorët më të famshëm në të gjithë rajonin jugor. Ishte një projekt suedez që instaloi një observator në zonë, i cili për shkak të lartësisë dhe qartësisë së tij është një vend ideal për të studiuar lëvizjen e yjeve.

Malet Montsec

Vendet më të mira për të vëzhguar qiellin në Spanjë

Vargu malor Montsec në Lleida nuk ka pësuar asnjë ndotje për shkak të konservimit dhe izolimit të tij. Është për këtë arsye që këtu u zgjodh teleskopi më i madh në Katalonjë. Nga ky vend i bukur kulturor ju mund të admironi yjet gjatë natës.

Pena Trevinca

Galicia ka gjithashtu rajone të pabesueshme të vëzhgimit të yjeve, një prej të cilave është Peña Trevinca, një zonë që shpesh ka maja të mbuluara me borë në dimër që mund të formojnë edhe akullnaja, dhe në verë mund të shijoni qiellin e pastër mbi majat e pabesueshme malore. Shpesh organizohen ekskursione dhe shumë ekspertë thonë se është një nga vendet më të mira në vend për të parë yjet.

Observatori Tiedra

Në qytetin Tiedra në Valladolid, nuk është vetëm një nga qytetet më të famshme dhe më të bukura mesjetare në Spanjë, por edhe Observatori i famshëm Cielo y Tiedra, ku mund të admironi pamjet e pabesueshme, gjithashtu mund të ecni nëpër mjedisin historik që ju do të jeni të vendosur në një vend unik.

Sierra Nevada

Majat e Sierra Nevada janë një nga pikat kryesore për të praktikuar sportet e dëborës dimërore. Në verë, megjithatë, zona bëhet një observator natyror i pashembullt ku mund të sodisni yjet në qiell pa ndotje nga drita. Pa dyshim, Granada është destinacioni ideal për adhuruesit e astronomisë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për vendet më të mira për të vëzhguar qiellin në Spanjë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.